Pozsony. Az ivóvíz árának drasztikus megugrása következtében a kilencvenes évek elején mért napi 200 literes napi fejenkénti vízfogyasztás a szlovákiai háztartásokban mára napi fejenkénti 77 literre csökkent.
Már jobban figyelünk a csöpögő csapokra
Az Európai Unió nem szabja meg, hogy a lakosság hány százalékának kell az ivóvizet vezetékes vízhálózatból kapnia, csak a minőségi kritériumokat szabja meg. (Egyébként nálunk ez az arány megközelíti a 83%-ot.) Ebből a szempontból megnyugtató, hogy Vízgazdálkodási Kutatóintézet tavaly 390 ezer ivóvízmintát vett és elemzett, miközben a minták 1-2 százaléka nem felelt meg a minőségi szabványnak. A vízellátás területén aránylag jó a helyzet Nyugat-Szlovákiában, ellenben Kelet-Szlovákiában, s ezen belül is Tőketerebes térségében a helyzet súlyos – állítják a szlovák vízügyesek.
A csatornázással kapcsolatban az EU-szabványok megkövetelik, hogy minden, 2 ezer főnél nagyobb település rá legyen csatlakoztatva a csatornahálózatra és a víztisztító berendezésre. Ez a lakosság számát tekintve 88-89 százalékos csatlakoztatási arányt jelentene, szemben a szlovákiai valósággal, amely 55,2 százalékos. A kívánt szint eléréséhez 120-135 milliárd koronás beruházásokat kellene eszközölnünk. Az EU-csatlakozási tárgyalások során sikerült 15 éves átmeneti időszakot kiharcolnunk, ami azt jelenti, hogy éves szinten 8-9 milliárd koronát kellene beruháznunk – összegezték a szlovák vízügyi szakértők a mai élelmezési világnap apropóján. (gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.