Kőolajból már nem lesz hiány

<p>Kistompa (Tupá). Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar kormányfő a Transpetrol kőolajszállító vállalat kistompai (Tupá) átemelő állomásánál tegnap átadta a Barátság I. kőolajvezeték Százhalombatta és Ipolyság közötti felújított szakaszát. Mostantól, szükséghelyzet esetén a teljes magyar és szlovák olajigény kielégíthető a Földközi-tenger felől.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Mol-csoport és a szlovákiai Transpetrol által közösen kivitelezett, magyar–szlovák közös beruházással, mintegy 70 millió euróból a Barátság I. kőolajvezeték 128 kilométeres szakaszát cserélték ki. A vezetéket már vasárnap feltöltötték olajjal, tegnap a hivatalos próbaüzem indult be, de ez gyakorlatilag már kereskedelmi célú szállításnak minősül. Szemben a már tavaly felavatott, de máig üzembe nem helyezett, magyar–szlovák összekötő gázvezetékkel.

Biztonságos ellátás

A nem egészen egy év alatt megvalósított rekonstrukciónak köszönhetően a kőolajvezeték érintett szakaszának éves szállítókapacitását a korábbi 3,5 millió tonnáról közel 6 millió tonnára növelték, ami megfelel a Mol csoporthoz tartozó pozsonyi Slovnaft kőolaj-finomító éves kapacitásának. Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője szerint ennek köszönhetően lehetővé vált, hogy társaságuk szükség esetén teljes egészében az Adria vezetéken és Magyarországon keresztül érkező kőolajat használjon. „Ez azt jelenti, hogy Magyarország és Szlovákia teljes olajellátása megoldható a Földközi-tenger felől. Más szóval: ha esik, ha fúj, e két országban mindig lesz olaj, sőt, a csehországi finomítók ellátásbiztonsága is javul” – jelentette ki Fasimon Sándor, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója. További lehetőség, hogy az orosz eladók a Barátság I-en és szintén Magyarországon át kőolajat juttassanak Szerbiába és a délszláv térségbe. Ez annak köszönhető, hogy a vezetéken két irányban lehet szállítani az olajat. A felújítás 10 hónapja alatt korsze-rűsítéseket hajtottak végre az Adria–vezeték magyarországi szakaszán és a hozzá tartozó létesítményeken is. Az Adria kapacitását egyúttal évi 10 millió tonnáról évi 14 millió tonnára emelték. A nagyberuházást mindkét kormányfő rendkívüli jelentőségűnek nevezte, szerintük ezzel jelentős mértékben növelték a térség kőolajellátásának biztonságát. Robert Fico szerint a beruházás észak–déli összeköttetést jelent olyan időkben, amikor a kelet–nyugati irányú szállításokat észak–déliekre kell cserélni. Mivel a felújított vezetéken két irányba lehet szállítani, ez új tranzitlehetőséget is jelent Szlovákia számára. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy amikor a felújítás elindult, még nem lehetett látni, hogy az orosz–ukrán konfliktus felülírja az eseményeket, és szükségessé teheti az Adria felőli szállítást is.

Nem ma épült

Az Adria-kőolajvezeték még 1978-ban épült. Horvátországi szakasza 300, magyarországi szakasza pedig 200 kilométer hosszú. A vezeték magyarországi fogadóállomása a Somogy megyei Berzence határában épült meg, az olaj egy részét pedig Százhalombattáról szállítják tovább Szlovákiába. Az Adria-kőolajvezetéken az első szállítmány 1980-ban érkezett Magyarországra, a délszláv háború idején azonban a vezeték üzemeltetése szünetelt. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?