Hődíj: enyhe csökkenés várható

<p>A családok havi kiadásának jelentős részét a fűtési költségek teszik ki. Habár az idei viszonylag enyhe tél csökkentheti a fűtésszámlát, nem mindegy, hogy csökken-e a hődíj nagysága. Erről is kérdeztük Miroslav Obšivanýt, a Szlovák Hőszolgáltatók Szövetségének elnökét.</p>

DEMECS PÉTER

Miképp alakul idén a fűtés díjszabása?

A háztartásoknak az idei fűtésre fordított kiadása, tehát a befizetések alakulása kedvező lesz. A sajtóban téves, és számunkra érthetetlen információk jelentek meg a tarifák 300 százalékos emeléséről. Erről szó sem lehet, a háztartások fűtésre fordított kiadásai idén nem emelkednek, épp ellenkezőleg, enyhén csökkenhetnek.

Mivel magyarázható ez?

Természetesen az energiafogyasztás csökkenésével, amely a hőszolgáltatók és a háztartások együttes megtakarításának eredménye. Ráadásul, szemben az általánosan elfogadott véleménnyel, amely szerint a hőszolgáltatóknak nincs konkurenciájuk, mi is piaci versennyel nézünk szembe. Ezért van az, hogy minden évben próbálunk spórolni azokon a költségeken, amelyek hatással vannak a hődíjra.

Szlovákiában jelenleg a kitermelt hő 80 százalékát földgázból állítják elő, ugyanakkor a gáz a hő árának végösszegében csupán 70 százalékban mutatkozik meg. Milyen tényezők befolyásolják még a hő árát?

A gáz és más fűtőanyag ára is olyan tétel, amelyet nem tudunk érdemben befolyásolni. A földgázszállítóinkkal természetesen tárgyalunk, de a gáz árát rajtunk kívül álló tényezők befolyásolják. Az önök által említett 30 százalék, amely az alkalmazottak bérét, a berendezések karbantartását és az amortizációt tartalmazza, az a tétel, amelyen mi pénzt tudunk spórolni a fogyasztók számára. Ahogy már említettem, e kategóriákban idén is próbáltunk további tartalékot találni, holott a hőt előállító társaságok többségének már gyakorlatilag nincs mozgástere ezen a téren.

Lehet, csak az önök nézete, hogy már nincs mozgástér…

Nem gondolom, hogy csak mi látjuk ezt így. Minden egyes tételt az Árszabályozási Hivatal hagy jóvá a hőszolgáltatóknak. Azok a háztartások, amelyek rácsatlakoztak a központi hőszolgáltatóra (CZT), ami az árakat illeti, valóban védve vannak.

Az egyedi fűtés valóban konkurenciát jelent?

Főleg bizonyos városokban szoktunk azzal találkozni, hogy a háztartások fontolgatják az önálló kazánházra való átállást. Sajnos sokszor pontatlan információk és adatok alapján döntenek. Az, aki felkínálja nekik ilyen projekt kivitelezését, nem mindig mutatja meg az ebből a forrásból származó hő előállításának teljes kiadásait. Ráadásul az individuális hőforrásokat a jogszabályok is előnyben részesítik a központi hőszolgáltatókkal szemben, hiszen ezekre nem vonatkozik néhány kötelezettség, például a berendezések ellenőrzése, tehát a biztonságos üzemeltetésre fordított kiadások kontrollja. Mindez akkor történik, amikor az egyedi fűtés paradox módon a központi hőszolgáltatókra kapcsolt háztartások és az állam érdekeit sérti.

Az, hogy „pontatlan információkról” beszél, inkább úgy hangzik, mintha félnének a konkurenciától…

Azt, hogy azon háztömbök, amelyek a központi hőszolgáltatóktól való lekapcsoláson gondolkoznak, nem kapnak teljes körű információt az egyedi forrásokból termelt hő áráról, nem csak a városokban és falvakban szerzett tapasztalatunk igazolja. A Gazdasági Versenyhivatal is közölte honlapján ismertetett elemzésében, hogy akik így döntenek, nem jutnak valamennyi fontos információ birtokába, a központi hőszolgáltatóról történő leválás után a korábbi és a valóságos ár között különbség mutatkozik.

Tudna mondani konkrétumokat is?

Én a törvényekben meghatározott, központi hőszolgáltatókat érintő konkrét kötelezettségekről beszélek, például a berendezések felülvizsgálata terén. Ilyen szolgáltató lényegesen többször köteles ellenőrizni berendezéseit, mint egy kazánház üzemeltetője. Paradox módon, ha műszaki hiba történik, akkor a központi hőszolgáltató a törvény szerint köteles üzembe helyezni egy tartalék hőforrást, amellyel télen is képes pótolni a hőellátás kiesését, a háztartások tehát mindezt meg sem érzik. A kazánháznak nincs ilyen tartalékforrása. Ha ne adj´ isten! robbanás történik, nagyobb veszélyt jelent a ház alagsorában elhelyezett kazánház, mint a lakótelep szélén található hőforrás. Sajátos kategóriát képeznek a környezetvédelmi illetékek, ezen a téren vannak egyenlők és egyenlőbbek.

Az ökológia ma nem igazán érdekli az embereket, ráadásul a nagyobb források több káros anyagot termelnek…

Az, hogy egy hőforrás nagy, nem jelenti automatikusan azt, hogy egy hőegységre több káros anyagot is termel. Épp ellenkezőleg, az állami Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség elemzésében is idézett mérések igazolták, hogy az individuális források, gázból történő hő előállítása során nyolcszor több szén-monoxidot és kétszer több nitrogén-oxidot bocsátanak ki, mint a központi hőszolgáltatók. A központi hőszolgáltatók ebből a szempontból hatékonyabbak és tisztábbak.

Az utóbbi években csak enyhén emelkedett a fűtés ára Szlovákiában. Hogy látja a díjtarifák alakulását középtávon?

Ezt nagyon nehéz megítélni, mert nagyon sok tényező befolyásolja. Ahogy korábban említettük, a gáz és az fűtőanyag árát csak minimális mértékben tudjuk befolyásolni. Ha a gáz ára emelkedni fog, a többi fűtőanyag ára is megnő, tehát a hő ára is emelkedni fog.

Magyarországon állami kampány folyik a háztartások rezsiköltségeinek csökkentésére, az állam művileg befolyásolja az árpolitikát, érezhetően csökkentette a hődíjat is. Összehasonlítva a környező országokkal nálunk drágább vagy olcsóbb a háztartások központi fűtése?

Nincs részletes áttekintésünk a környező országok helyzetéről, de mindezt más tényezők is befolyásolhatják, mint például az adó, a környezetvédelmi illetékek és hasonlók. Ebből a szempontból félrevezető lenne a végösszeg összehasonlítása.

Lát lehetőséget nálunk a hődíj 10–20 százalékos csökkenésére? Mit eredményezne ilyen hődíjcsökkenés?

Ahogy már említettem, ilyen jelentős hődíjcsökkenésre nem látok mozgásteret, ha nem akarjuk elhanyagolni a karbantartást, illetve a technológiákra és vezetékekre fordított beruházásokat. Ez a fogyasztók számára is végzetes lenne, mert a központi hőszolgáltatók rendszereinek széteséséhez vezetne. A jövőt illetően épp ezekben rejlik nagy potenciál, például biomassza jelentősebb felhasználását illetően. Ráadásul, szerintem végre befejezhetnénk a vitát a hőegységek áráról, úgy is kevesen tudják, mi az a gigajoule, a megawattóra hő. Sokkal fontosabb a hőszolgáltatás és az ivásra nem alkalmas melegvíz egyéves kiadásairól beszélni.

A hőfogyasztás évről évre csökken. Ennek oka főleg az energiamegtakarítást célzó projektekben keresendő. Ez a trend ráadásul a hőszolgáltatók szerint folytatódni fog. Viszont az alacsonyabb fogyasztás nem növeli az üzemeltetési költségeket?

Természetesen a fix kiadásokat kisebb hőfogyasztásra fogják szétteríteni. De a 70% mozgó és 30% fix kiadások arányánál, ha a fix kiadások emelkednének, ezt kompenzálja a fogyasztás csökkenése – tehát a hőért kapott számla összege végeredményben alacsonyabb lesz. Ez az elv lesz érvényes az energiaellátás összes területén.

2016 végéig minden 500 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakóház lakásába hőszabályozókat kell szerelni. Miképp fogja ez befolyásolni a hőfogyasztást és a hődíjat?

Reálisabb lesz az elhasznált hő kiszámlázása olyan helyeken, ahol jelenleg nincsenek szabályozók. A hődíjra ez aránylag kis hatással lesz, a szabályozók amortizációja és azok beszerelése befolyásolja a végösszeget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?