Brüsszel. A brüsszeli bizottság európai cselekvési program kidolgozását kezdeményezte az internet protokoll következő, 6. számú változatának (IPv6) minél gyorsabb elterjesztése érdekében.
Forradalom a világhálón
Brüsszel. A brüsszeli bizottság európai cselekvési program kidolgozását kezdeményezte az internet protokoll következő, 6. számú változatának (IPv6) minél gyorsabb elterjesztése érdekében. Az IPv6 kulcsszerepet játszik az internetnek a nem helyhez kötött információtovábbítással, elsősorban a mobil-te-lefóniával való összekapcsolásában. Az internet protokoll (IP) azoknak a technológiai szabályoknak és eljárásoknak a szabványosított rendszere, amelyek lehetővé teszik a számítógépes hálózatok egymás közötti kommunikációját. Ahhoz, hogy az egyes számítógépek, illetve hálózataik kapcsolatot tudjanak teremteni egymással, a hálózatba kötött valamennyi eszköznek egyedi azonosítóra (internetes címre) van szüksége. Az IP jelenleg használt 4. számú változata, amelyet még a 70-es években dolgoztak ki, valamivel több mint négymilliárd egyedi cím kiosztását teszi lehetővé. Ez kezdetben, az internet ma ismert formájának megjelenése előtt bőven elég volt, de a fejlődés jelenlegi üteme mellett a címek 2005 körül elfogynának.
Az IPv6 ennél nagyságrendekkel több (négymilliárd a negyedik hatványon) cím kiosztását teszi lehetővé. Ez már arra is sokszorosan elég lenne, hogy a világon jelenleg az internet hálózataiba kötött valamennyi eszköznek önálló címe legyen. Mindebből az is következik, hogy a jövő elektronikus kommunikációjának legnagyobb része gépek között zajlik majd. A brüsszeli bizottság szerint Európának elsősorban azért kellene felgyorsítania az IPv6-ra való zökkenőmentes átállást, mert csak így aknázhatja ki a mobil kommunikáció legtöbb területén már kivívott vezető szerepét. Az EU végrehajtó szerve ezért 55 millió eurót szán ilyen célokra az ötödik kutatási keretprogramban. A bizottság arra is figyelmeztet, hogy az IPv6-ra való áttérés felgyorsítása nemcsak műszaki probléma, hanem politikai akaratot is feltételez a tagországok részéről. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.