Felkészültek a fogyasztóvédők

Pozsony. Az üzletekben vásárolt termékek szavatossági idejét ugyan a korábbi hat hónap helyett nálunk is két évre növelték, ez azonban korántsem jelent gyógyírt minden problémára. A kereskedők ugyanis nem egy esetben nem hajlandók elismerni a reklamációnkat.

Ha az erre szakosodott szervezet elismeri a reklamációnk jogosságát, a kereskedőnek nemcsak a terméket, hanem a vizsgálattal együtt járó kiadásokat is ki kell fizetnieTASR-felvételHa a kereskedők elutasítják a reklamációt, a vásárlók egy része első felindultságában úgy reagál, hogy a terméket nem hajlandó visszavenni a kereskedőtől. A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) szakemberei szerint azonban ezzel nem ér el semmit. Ugyanígy eredménytelenül jár, ha a SOI valamelyik kirendeltségéhez fordul, hiszen ez csak a reklamáció formai hibáit bírálhatja felül. Ha a kereskedő felszólít bennünket, hogy vegyük vissza az általunk kifogásolt terméket, szót kellene fogadnunk – állítják a SOI képviselői.

Más a helyzet, ha a kereskedő a törvény által megszabott 30 napos határidőn belül nem intézi el a reklamációnkat, ekkor ugyanis, a kereskedő elutasítását követően, a kereskedelmi felügyeletet is felkereshetjük panaszunkkal. Azonban ekkor is azt ajánlják, hogy az elutasításról kérjünk igazolást a kereskedőtől, és hívjuk fel a figyelmét, hogy a terméket szakemberekkel fogjuk megvizsgáltatni. Később, ha az erre szakosodott szervezet elismeri a reklamációnk jogosságát, a kereskedőnek nemcsak a terméket, hanem a vizsgálattal együtt járó kiadásokat is ki kell fizetnie. Azonban ügyelnünk kell arra, hogy az összes lépésünket írásos dokumentummal is igazolni tudjuk. Ha a kereskedő nem tartja be a reklamáció elbírálására megszabott időt, akkor mindenféle további vita nélkül dönthetünk arról, hogy a terméket kicseréltetjük vagy inkább a pénzt kérjük vissza.

A fogyasztók többsége arra panaszkodik, hogy a szlovákiai fogyasztóvédelmi törvények továbbra sem hasonlíthatók össze a nyugat-európai színvonallal. Ezzel szemben a gazdasági tárca szakemberei azt állítják, hogy a szlovák fogyasztóvédelem, legalábbis a törvények szintjén, mára teljes mértékben megfelel az európai elvárásoknak. A minisztérium szerint a tavaly szeptemberben életbe lépett fogyasztóvédelmi törvény lényegesen nagyobb hatásköröket biztosított a hazai fogyasztóvédelmi szervezeteknek is. Míg korábban ugyanis csak közvetítőként vehettek részt a vásárlók és kereskedők közötti nézeteltérések megoldásában, tavaly szeptembertől már valós jogkörökkel, teljes jogú szereplőként vehetnek részt a perekben. A fogyasztóvédelmi szervezetek ugyanakkor arra panaszkodnak, hogy egyelőre nincs annyi pénzük, hogy a fogyasztókat a bírósági perekben is hatékonyan képviselhessék.

Ennek ellenére a szakemberek azt ajánlják, hogy nyugodtan forduljunk a fogyasztóvédelmi szervezetekhez. Ha közvetlenül nem is tudnak majd segíteni, legalább hasznos információkkal láthatnak el bennünket. Kedvező esetben azonban elintézhetik számunkra azt is, hogy a kereskedővel peren kívüli egyezséget köthessünk. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?