Fékeznék a spekulatív földvételt

<p>Pozsony. Május elsejétől, vagyis nagyjából egy hét múlva lejár az Európai Unió által Szlovákiának biztosított földvásárlási moratórium, amely az uniós csatlakozás óta lehetővé tette, hogy Szlovákia korlátozza a külföldiek földvásárlását. A földművelésügyi tárca ugyan már egy éve dolgozik azon a törvényjavaslaton, amely szigorítana a földvásárlás szabályain, ez azonban csak a mai kormányülésen kerül terítékre.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A földvásárlási moratórium 7+3 évre biztosította a lehetőséget Szlovákiának az uniós csatlakozás után, hogy korlátozza a nem szlovák állampolgárok földvásárlását. Mindezt azzal indokolták, hogy a szlovákiai földárak jóval alacsonyabbak az európai átlagnál, és a birtokszerkezet sem felel meg az európai elvárásoknak. A nyugat-európai földárak általában háromszor, négyszer magasabbak, mint a szlovákiai árak. Ha a földvásárlási tilalmat nem vezették volna be, a szlovákiai gazdák nehéz helyzetbe kerültek volna, hiszen a külföldi vásárlók felverték volna az árakat, és bérbe is drágábban lehetett volna földet venni.

Vontatott jogalkotás

A moratórium azonban idén május elsejétől lejár, vagyis a külföldiek elvileg szabadon vásárolhatnak majd termőföldet Szlovákiában. A kormány ezt teljes mértékben képtelen lesz megakadályozni, mint ahogy a külföldiek eddig is kijátszották a jogszabályok adta kiskapukat, a földművelésügyi tárca azonban már tavaly kidolgozta azt a törvénymódosító javaslatot, amely legalább részben megakadályozná, hogy a külföldiek tömegesen jussanak hozzá a szlovákiai termőföldhöz. A szakmai vita azonban túl hosszúra nyúlt, az említett jogszabály-módosítást így csak ma vitatja meg a kormány. A javaslatot ugyan gyorsított eljárásban szeretnék elfogadni, a május elsejei határidőt azonban már elhalasztották, így egész biztosan lesz egy átmeneti időszak, amelyet a szlovákiai földekre áhítozó külföldiek kihasználhatnak.

Előnyben a helyi gazdák

A kormány által ma megvitatandó törvényjavaslat alapfilozófiája, hogy a termőföld vásárlásánál a helyben lakó gazdákat részesítsék előnyben. „Az új szabályokkal a spekulatív földvásárlásokat szeretnénk megakadályozni” – nyilatkozta Peter Hajnala, a földművelés-ügyi tárca szóvivője. Manapság azok is vásárolhatnak termőföldet, akik közvetlenül nem gazdálkodnak rajta. Az új szabályok ezzel szemben megszabnák, hogy a földvásárlásnál elővételi joguk lenne azoknak a gazdáknak, szövetkezeteknek, mezőgazdasági cégeknek, amelyek azon településen vállalkoznak, amelynek kataszterébe az eladásra kiszemelt földek tartoznak. Ha ezek nem mutatnának érdeklődést a földek iránt, a második körben a szomszédos településeken gazdálkodókat részesítenék előnyben. Csak ha részükről sem lenne igény a földek iránt, akkor jöhetnének szóba a többiek. A helyben lakó gazdák elővételi jogával kapcsolatos fenti szabályok nem érvényesek a kertekre, azon mezőgazdasági földekre, amelyek a települések belterületén találhatók, és azokra sem, amelyek 2 ezer négyzetméternél kisebbek. Továbbra is tiszteletben tartják a társtulajdonosok elővételi jogát, és a társtulajdonosok a tulajdonrészüket továbbra is átruházhatják a családtagjaikra anélkül, hogy ehhez a többi társtulajdonos egyetértését kellene kérniük. Az ellenzék elsősorban azt kifogásolja, hogy az agrártárca nem reagált időben, vagyis az új szabályok május elsejétől nem lépnek életbe. Ľubomír Jahnátek földműve-lésügyi miniszter szerint azonban ők már tavaly decemberre kidolgozták a javaslatukat, ennek a szakmai vitája azonban jobban elhúzódott, mint amire számítottak. Normális körülmények között így a jogszabály csak szeptemberben léphetne életbe, a mai kormányülésen így arról is szavaznak, hogy a törvényt gyorsított eljárásban tárgyalja meg a parlament, aminek köszönhetően hamarabb életbe léphetne.

Kijátszható szabályok

Hogy az új szabályok menyire lesznek hatékonyak, azt egyelőre nem lehet tudni, tény azonban, hogy a külföldiek már a földvásárlási moratórium alatt is kijátszották a jogszabályok adta kiskapukat. A moratórium ellenére ugyanis a devizatörvény lehetővé tette, hogy a részben külföldi kézben lévő szlovákiai cégek is vásárolhassanak földeket. Ezt ráadásul azok a külföldiek is megtehették, akik legalább három évig laktak Szlovákiában. A banki elemzők szerint a külföldi kézbe lévő cégek tulajdonában így már manapság is mintegy 40 ezer hektárnyi termőföld található. Ivan Oravec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) volt vezetője szerint azonban akár 100 ezer hektárnyi föld is lehet a külföldiek kezében, ami az 1,93 millió hektárnyi szlovákiai termőföld nagyjából 5%-ának felel meg.

Termőföldet azonban nem csupán a külföldieknek éri meg vásárolni, jó befektetésnek számít a szlovák állampolgároknak is. A bankban elhelyezett megtakarítások által biztosított éves hozam ugyanis mára az egy százalékot sem éri el. Akik azonban a megtakarításaikon termőföldet vásárolnak, majd ezt bérbe adják, akár négy százalékos hozamot is elérhetnek. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?