Melyek a leggyakoribb egészségügyi problémák vagy diagnózisok, amelyek miatt a betegek „fáj a hasam” panasszal fordulnak gasztroenterológushoz? Mikor nincs szükségük gyógyszeres kezelésre vagy műtétre? Mely szakemberek tudnak segíteni?
Rémisztő hasi fájdalmak? Az orvos válaszol!
„A hasi fájdalom legtöbb oka nem ad okot aggodalomra, és orvosa könnyen diagnosztizálhatja és kezelheti a problémát” - nyugtat meg a gasztroenterológus docens, Dr. Ladisla Kužela, M.D., PhD., MPH. Azonban, mint hozzáteszi, néha ez a fájdalom súlyos betegség tünete lehet, amely sürgős orvosi ellátást igényel.
A hasi fájdalom leggyakoribb okai
Akár enyhe fájdalmat, akár erős görcsöket érez valaki, a hasi fájdalomnak számos oka lehet Kužela szerint. Például emésztési zavar, székrekedés, gyomorvírus (gasztroenteritisz) vagy nőknél a menstruációs görcsök lehetnek a kiváltó okok. A gasztroenterológus által leggyakrabban említett egyéb lehetséges okok közé tartozik az irritábilis vastagbél szindróma, a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, a gyomor- vagy nyombélfekély, a nyelőcső refluxbetegség, az epekő, az epehólyag vagy az epeutak, a hasnyálmirigy gyulladása, a vakbél- vagy divertikulitisz, az ételintolerancia és a puffadás.
Mikor kell orvoshoz menni vagy azonnal orvost hívni?
Ha a hasi fájdalom erős, nem enyhül vagy folyamatosan visszatér, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni. Akkor is mielőbb forduljon orvoshoz, ha a következő, hasi fájdalommal járó tünetek jelentkeznek: láz, két napnál hosszabb ideig nem tud enni (hány vagy hasmenése van), ha a kiszáradás tünetei jelentkeznek (nem vizel eleget, a vizelete sötét, és nagyon szomjas...), ha nem tud székletürítést végezni. Akkor is forduljon orvosához, ha a hasa érzékeny az érintésre, vagy ha a fájdalom néhány óránál tovább tart.
Célszerű minél hamarabb orvosi segítséget hívni, ha fáj a hasa és nemrégiben sérülést szenvedett ezen a területen. Azonnal forduljon orvoshoz, ha hasi fájdalmai vannak, és emellett: vért hány, ha véres, fekete, kátrányos székletet észlel, ha folyamatosan hány, ha sárga a bőre, ha terhes.
A hasi fájdalom leggyakoribb okai
Ilyen például az epekő, ezek hirtelen fellépő, erős hasi fájdalmat okozhatnak, amely általában 1-5 órán át tart, bár néha csak néhány percig. A fájdalom inkább a has közepén vagy közvetlenül a bordák alatt, a jobb oldalon érezhető, és onnan átterjedhet a lapocka alá. A gyomorfekély fájdalmát a betegek égő vagy szó szerint akár maró érzésként érezhetik a gyomor belsejében, amely a szegycsont és a köldök közötti területen helyezkedik el. Ez a fájdalom étkezés hatására átmenetileg súlyosbodhat. Leggyakrabban a nyombélfekélyben szenvedő betegek a gyomor területén égő fájdalomra panaszkodnak. A nyombélfekély az étkezés után több órán keresztül hasi fájdalmat okozhat. Ez a fájdalom általában jól reagál a gyomorsavtermelést csökkentő gyógyszerekre vagy ételekre. Amikor ezek hatása elmúlik, a fájdalom általában visszatér.
Az akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegeknél a has felső részén közepes vagy erős fájdalom jelentkezik, amely a hátra is átterjedhet. A fájdalom hirtelen jelentkezik, vagy fokozatosan, több napon keresztül erősödik. A fájdalom evés közben rosszabbodik. Gyakori a puffadt, érzékeny has is.
A gyógyszerek nem mindig szükségesek
Néha a gyógyszerek segítenek, néha műtétre van szükség, néha pedig az életmódváltás a leghasznosabb, és a problémák megszűnnek. Minden a kiváltó októl függ, mivel mindegyikhez más típusú megközelítés és kezelés tartozik.
„A funkcionális emésztőrendszeri betegségek esetében a pácienssel együtt próbáljuk befolyásolni és visszahozni az emésztőrendszer működését az eredeti állapotába” - vagyis úgy, hogy a beteg ne érezze az emésztőrendszerének működését, és ezek ne legyenek túl gyorsak, de ne is legyenek túl lassúak -, és minél természetesebben. Ez azt jelenti, hogy több szakember segítségével, mivel ez a megközelítés bizonyult jelenleg a leghatékonyabbnak a világon” - mondja Ladislav Kužela gasztroenterológus.
Rajta kívül táplálkozási szakember, pszichoterapeuta és fizioterapeuta is foglalkozik a pácienssel az együttműködés keretében.
„Sokszor csak ezzel a kombinációval sikerül elérni a fájdalomcsillapítást, az emésztőrendszer lendületének korrekcióját akár gyógyszerek nélkül is” - mondja az orvos.
A betegek ezen csoportjánál a gyógyszeres kezelést csak átmenetileg, inkább a kezelés támogató mozzanataként alkalmazza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.