Észtország jó példája lehet a mérce számunkra

Bár az egyenadó rendszere több országban is működik, mégis egyelőre ritkaságnak számít. Különösen szerencsés, hogy Szlovákia ezt a merész lépést még az európai uniós belépés előtt tette meg, mivel Brüsszel többnyire neheztel, ha valamelyik tagállam radikális pénzügyi megoldással próbálkozik.

Bár az egyenadó rendszere több országban is működik, mégis egyelőre ritkaságnak számít. Különösen szerencsés, hogy Szlovákia ezt a merész lépést még az európai uniós belépés előtt tette meg, mivel Brüsszel többnyire neheztel, ha valamelyik tagállam radikális pénzügyi megoldással próbálkozik. A volt szocialista országok közül elsőként Észtország rukkolt elő az egyenadóval, ami sikeresen felpörgette a balti állam gazdasági motorját. Amíg 1995-ben az észtországi termelékenység 30 százalékkal elmaradt Szlovákia szintje mögött, addig 2000-re már utolért bennünket, és 2001-ben már le is hagyott. Ráadásul mindezt úgy érték el, hogy az állami költségvetés többletet mutat. A siker már csak azért is figyelemre méltó, mert az ottani egyenadót jóval magasabb szinten állapították meg mint nálunk, konkrétan 26 százalékos szinten – igaz, az adóleírások terén nincs korlátozás. Természetesen a gazdaság élénkítéséhez és a fogyasztás növeléséhez nem elegendő az egységes és viszonylag alacsony adókulcs; erre példa Oroszország esete, ahol csak 13 százalékos az egyenadó, mégis jelentős az ország elmaradása. Az eddigi tapasztalatokat összesítve azonban megállapítható: napjainkban a világ 33 országában működik egységes adó vagy ahhoz közeli megoldás, s ezekben az államokban a bruttó hazai össztermék (GDP) növekedési üteme hosszabb távon közel kétszeresen meghaladja azokat az országokét, ahol progresszív adórendszer működik. „Az új törvény stabilizálja a vállalkozók helyzetét, emellett gyors és tartós gazdasági növekedéshez vezet. Támogatja a külföldi működőtőke beáramlását, és az új munkahelyek képzését” – összegezte a 19-19 százalékos jövedelemadó és társasági adó pozitív hatását Ivan Mikloš pénzügyminiszter. A kisebb társasági adó miatt kevésbé éri meg majd eltitkolni a társaságoknak tényleges jövedelmüket. A cégek kasszájában maradó több pénz intenzívebb fejlesztést, bővítést tesz lehetővé, ami növeli a versenyképességet és kedvező hatással van a munkaerőpiacra. Ennek dacára Juraj Kotian, a Szlovák Takarékpénztár elemzője 2004-ben tart az adóbevételek megcsappanásáról. A pénzügyminisztérium például a jogi személyektől származó adóbevételekből jövőre 8,2 milliárd koronával kevesebbel számol, mint idén. Mégis hosszabb távon a jobb adómorál, továbbá a gazdasági élénkülés hatására a kisebb adó nagyobb bevételt eredményezhet az államkaszsza számára. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?