Detroit épül a Kárpátok alatt

A pozsonyi Volkswagen és a nagyszombati PSA Peugeot Citroen után Szlovákia autógyártása tegnaptól új játékossal gyarapodott. Eldőlt ugyanis, hogy első európai gyárának letelepedési helyéül Zsolnát választja a dél-koreai Hyundai.

Dióhéjban lássuk a tegnap napvilágot látott tényeket. A Hyundai csoportba tartozó Kia Motors Zsolnán építi fel első európai gyárát. Az áprilisi alapkőletétellel kezdődő, 700 millió eurós beruházás eredményeként 2007-től évi 200 ezer Kia márkájú gépkocsit fognak gyártani, és 2 400 főnek adnak munkát. Yong Hwan Kim, a Kia Motors alelnöke szerint az autógyárral további hét vagy nyolc jelentősebb koreai alvállalkozó is érkezik a Zsolna melletti ipari parkba.

Elemzők szerint Szlovákia a pozsonyi Volkswagen (tavalyi termelése 281 ezer gépkocsi), az épülő nagyszombati Peugeot-Citroe#n (évi 300 ezer gépkocsi) és a zsolnai Hyundai/KIA (évi 200 ezer autó) autógyár révén 2007-ben már évi 800 ezer gépkocsit állíthat elő, ezzel Európa Detroitjává válhat. 2002-es adatok szerint Szlovákia az 1000 főre jutó legyártott gépkocsik számát tekintve 41,57-as mutatóval a világranglista 10. helyén állt, 2007-re ez a mutató 1000 főre kivetítve már 144 lehet, ami a világranglista első helyét jelenti. Napjainkban egyébként Belgium a listavezető 91,2-es mutatóval. Ráadásul a lista még nem biztos, hogy teljes. Ugyanis a felsoroltak mellett az évi 200 ezer gépkocsi gyártására alkalmas cég megépítésében gondolkodó brit Rover és a japán Mazda is érdeklődik az ország iránt. Az autógyárak komoly alvállalkozói kört építenek ki maguk körül. Például a zsolnai telephely kapcsán kidolgozott esettanulmány szerint a Hyundai/KIA leendő gyára 200 kilométeres körzetében 466 beszállításra alkalmas cég található, ebből 280 Szlovákiában, 80 Csehországban és 106 Lengyelországban. Kezdetben ugyan a dél-koreaiak döntően a saját alkatrészeikre szorítkoznak, azonban fokozatosan kiderülhet, hogy nálunk és velünk olcsóbban lehet a szükséges termékeket gyártani. Erre jó példa a több mint egy évtizede Pozsonyban működő Volkswagen, ahol kezdetben csupán összeszerelő üzem működött, mára pedig már a bonyolult VW Touareg terepjárókat is itt gyártják, mégpedig döntően szlovák alkatrészekből.

Szlovákia iparának már most a legerősebb húzóágazatává vált az autóipar. Tavaly az ipar össztermelésének értéke 1 095,7 milliárd korona volt, ebből az autóipar termelése 278,8 milliárdra rúgott, vagyis az ágazat egynegyedét adta – derült ki a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) legutóbbi összegző jelentéséből. Ezzel párhuzamosan a legyártott gépkocsik száma szintén növekvő tendenciát mutat: 1998-ban 125 ezer, 2000-ben 181 ezer, tavaly pedig már 281 ezer gépkocsi került le a hazai futószalagokról. Az adatokból kiviláglik, hogy az autógyártásnak az iparon belüli részesedése folyamatosan nő, hiszen míg 2000-ben az aránya csupán 16,5 százalékra rúgott, addig 2002-ben már 19,5 százalék volt, tavaly pedig 25,4 százalék. További fontos fejleménynek számít az autóipar hozzájárulása Szlovákia kiviteli mérlegének javításához. Tavaly az ország exportja 803 milliárd koronára rúgott, ebből az autóipar részesedése 250,8 milliárd korona volt, azaz a kivitel több mint 31 százalékát adta. Természetesen az ágazat importra is szorul, ennek dacára az egyenlege módfelett kedvező: a kivitele 2003-ban 90,7 milliárd koronával haladta meg a behozatalt, ezen belül a pozsonyi Volkswagen 73,2 milliárd koronával járult hozzá a kiviteli oldal erősítéséhez. Jozef Uhrík, az autóipari szövetség elnöke szerint e fejlemény azzal magyarázható, hogy az itteni autógyárak már nem mint egyszerű összeszerelő üzemek működnek, hanem a kiterjedt alvállalkozói körnek köszönhetően folyamatosan nő az egy főre eső hozzáadott érték. A hazai alvállalkozók egyébként nemcsak a Volkswagennek szállítanak, hanem olyan rangos gyártóknak is, mint a Ford, a Porsche, az Audi, a Citroe#n vagy a Mercedes.

Viliam Pätoprstý, az UniBanka elemzője úgy látja: 2007-ben Szlovákia kivitelének 40-45 százalékát a gépkocsik és gépkocsialkatrészek teszik majd ki. Elemzők szerint egyelőre nem jelent veszélyt az ország számára, hogy ipara túlságosan is az autóiparra szakosodik, mivel olcsó munkaereje komoly versenyelőnyt jelent. Probléma csak akkor jelentkezhet, ha a későbbiek során az autógyártók a volt Szovjetunióba vagy Indiába telepítik termelésüket. Öszszességében a szlovákiai autóipar szárba szökése mint esettanulmány azt mutatja, hogy a privatizáció és a külföldi tőkeberuházások révén a korábban csak periferikus iparágak is feltámadhatnak. Az autóipar azért hálás példa, mert általa számos szinergiahatás demonstrálható, a kiépült infrastruktúra fontosságától, a nemzetközi munkamegosztásba való bekapcsolódástól kezdve az ipari parkok kiépüléséig, további külföldi beruházók becsalogatásán át egészen az új munkakultúra bevezetéséig és a hazai alvállalkozói rendszer kiépüléséig.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?