Az INA után célkeresztben a román Petrom

Bukarest/Budapest/Zágráb. A román gazdasági tárca a Petrom privatizációját november 17-ig kitoló bejelentése után olyan híresztelések kaptak szárnyra, hogy a MOL és az osztrák OMV közös konzorciumot alapítva kívánnak részt venni az olajcég privatizációjában – írja a Curierul National című román napilap.

Bukarest/Budapest/Zágráb. A román gazdasági tárca a Petrom privatizációját november 17-ig kitoló bejelentése után olyan híresztelések kaptak szárnyra, hogy a MOL és az osztrák OMV közös konzorciumot alapítva kívánnak részt venni az olajcég privatizációjában – írja a Curierul National című román napilap. A pozsonyi Slovnaftot is birtokló MOL korábban nem zárkózott el, hogy valakivel közösen szálljon versenybe. A Curierul National szerint a Petrom 33,4 százalékos részvénypakettjének privatizációja vélhetően jövő márciusban fejeződik be. Jelenleg 10 társaság pályázhat eséllyel a Petromra: az Alon, a Conoco Phillips, az ENI, a Gazprom, a Glencore International, a Hellenic Petroleum, a MOL, az Occidental Oil and Gas Holding Corporation, az OMV, a PKN Orlen, és a TNK-BP páros. Emlékezetes, a lengyel PKN azt is felvetette, hogy a MOL-lal együtt indulna a Petrom-pakettért. A 60 ezer embert foglalkoztató Petrom első féléves nettó nyeresége elérte a 869,2 milliárd lejt (25 millió dollárt).

A tranzakciós szerződések 2003 júliusában történt aláírását és a szerződéses előfeltételek teljesítését követően, a MOL az INA 25 százalék plusz egy részvény tulajdonával rendelkező stratégiai partnerévé vált – közölte tegnap a MOL. A tranzakció 2003. november 10-én zárult a szükséges előfeltételek – így a horvát és magyar versenyhivatali engedélyek megszerzése – teljesülését, és a szlovén versenyhivatal jóváhagyásáról, mint előfeltételről való joglemondást követően. A MOL bízik abban, hogy valamennyi lényeges információ birtokában a szlovén hatóság is jóváhagyja a tranzakciót 2003 végéig. A szerződéssel összhangban a MOL ügyvezető testületének két tagját, Mosonyi György vezérigazgatót és Áldott Zoltán stratégiai és üzletfejlesztési igazgatót jelölte az INA felügyelő bizottságába. A tranzakció lezárásával a legnagyobb horvát társaság privatizációjának első lépése sikeresen lezárult, amely után a partnerek megkezdhetik a közös munkát és együttműködést annak érdekében, hogy egy erős szövetséget hozzanak létre a régió olajiparában. A partnerek egyedülálló pozícióval rendelkeznek a gyorsan növekvő közép-európai olajtermék piacokon, piacvezető pozícióval Horvátországban, Magyarországon, Szlovákiában, emellett stratégiailag kedvező helyzetben vannak a további közép-európai terjeszkedéshez. A MOL, INA és Slovnaft együttes finomítói kapacitása 450 000 hordó/nap és kilenc országban közel 1200 töltőállomással rendelkezik. Emellett a partnerek bizonyított szénhidrogén-készlete meghaladja az 500 millió hordó olajegyenértéket. (NG, FN)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?