A szegényebb régiókért

Budapest. Értékes információkat találhatnak a vidékfejlesztés iránt érdeklődők a Helyi Fejlesztés Közép-európai Információs Hálózatán, a CELODIN-on (www.celodin. hu). A Zalai Forrásközpont feltette a hálózatra az ott tartott SAPARD-képzés anyagát, amelyet a legjobb magyarországi szakemberek dolgoztak ki.

Budapest. Értékes információkat találhatnak a vidékfejlesztés iránt érdeklődők a Helyi Fejlesztés Közép-európai Információs Hálózatán, a CELODIN-on (www.celodin. hu). A Zalai Forrásközpont feltette a hálózatra az ott tartott SAPARD-képzés anyagát, amelyet a legjobb magyarországi szakemberek dolgoztak ki. ĺgy például Jávor Károly segítségével tájékozódhatunk az EU vidékfejlesztési politikájának változásáról és jelenlegi helyzetéről, jobban megérthetjük a SAPARD-programot és saját mozgási lehetőségünket a programon belül.

Az előcsatlakozási alapok elsődleges célja a felkészülés, a szegényebb régiók felzárkózását segítő nagy uniós szerkezetátalakító és kohéziós alapokra. Ezekről Kovács Dezső előadásából szerezhetünk áttekintést. Aki pedig úgy érzi, hogy már itt az ideje a felkészülés megkezdésének, Kulcsár László, a gödöllői egyetem vidékfejlesztési intézetének igazgatója anyagából ismerkedhet meg a kistérségi stratégiai programozás módszertanával. A zalai SAPARD-képzés a kistérségi fejlesztés fő irányvonalait is sorba vette. Ezen belül is a legnehezebb talán a közös munkára hajlandó helyi társaság összekovácsolása – ehhez a legismertebb magyar közösségfejlesztők egyike, Vercseg Ilona igyekezett útmutatással szolgálni. A vidékfejlesztési igyekezetek első húzóágazatának a vidéki turizmus fellendítése szolgál, erről Antal Katalin anyagából szerezhetünk áttekintést. De legalább ennyire érdekes tevékenység a helyi termékek gyártásának megszervezése és működtetése, ennek rendszeréről Szabó Zoltán, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem munkatársa tartott előadást. Nálunk még ugyan nem divat, de Magyarországon a jól működő vidékfejlesztési modellek elengedhetetlen részét képezik a szociális szféra átalakítását célzó programok. Akit ez a téma érdekel, olvassa el Márkus Ágnes, a Zala-KAR Térségi Gyermekjóléti Szolgálat vezetőjének előadását. Ugyanez érvényes arra az előadásra is, amely a helyi kultúra szerepét boncolgatja a vidékfejlesztésben. Nálunk egyelőre a mezőgazdaság terén sem sikerült az eddigiektől eltérő együttműködési formák meghonosítása. Aki még továbbra is reménykedik abban, hogy valaha nálunk is megmozdul valami, bizonyára figyelemmel olvassa majd a Szövetkezések lehetőségei Magyarországon, különös tekintettel az Európai Unióra című eladás anyagát.

A CELODIN Zalai Forrásközpontja a vidékfejlesztési képzés anyagának az Interneten történő megjelentetésével komoly segítséget nyújt azoknak, akik szeretnének ugyan felkészülni az uniós csatlakozással járó változásokra, csak éppen megfelelő rendszer hiányában eddig nem volt erre lehetőségük. T. L.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?