A kínai kormányfő Görögország euróövezeti tagságának megőrzését szorgalmazza

Brüsszel |

<p>Kína azt kívánja, hogy Görögország maradjon az euróövezetben, és hogy a nemzetközi hitelező intézmények sürgősen állapodjanak meg az athéni kormánnyal a görög adósságválság kezelését illetően - mondta hétfőn Brüsszelben újságírók előtt Li Ko-csiang kínai miniszterelnök, miután az EU-kínai csúcstalálkozó keretében megbeszélést folytatott Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság, valamint Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével.</p>

Li Ko-csiang szerint nem csupán Európának, hanem Kínának és az egész világnak érdeke az erős euró megőrzése. Kína évek óta támogatja az európai integrációt, Európa egységét és jólétét, amihez erős fizetőeszközre is szükség van - mondta a kínai kormányfő. A kínai miniszterelnök megkerülte az egyenes választ arra a kérdésre, hogy országa hajlandó-e kölcsönnel kisegíteni Görögországot jelenlegi szorult helyzetében, de annyit azért mondott, hogy Kína "megtette a saját erőfeszítését" az ügyben. "Kína számos alkalommal tett valós lépéseket, válaszul a görög kormány aggodalmaira és kéréseire" - tette hozzá. Az EU-kínai csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón egyébiránt Donald Tusk arról számolt be, hogy a felek megerősítették a 2020-ig szóló stratégiai munkaterv melletti elkötelezettségüket.  "Támogatjuk Kína ambiciózus reformfolyamatát, és nincs kétségünk, hogy az sikeres lesz. Megvitattuk azt is, miként javíthatjuk az együttműködést az emberi jogokat illetően, kétoldalú és nemzetközi síkon" - mondta az uniós országok csúcsvezetői testületének elnöke. Mint hozzátette, a megbeszélésen kifejezésre juttatta aggodalmát a véleménynyilvánítás és a szervezetalakítás szabadságának kínai helyzetét illetően, beleértve ebbe a tibeti és az ujgur kisebbséghez tartozók jogait. "Ezzel összefüggésben arra bátorítottam Kínát, hogy kezdjen érdemi párbeszédet a Dalai Láma képviselőivel" - tette hozzá Tusk.   Ami a görög ügyet illeti, azzal kapcsolatban az Európai Tanács elnöke leszögezte: nem igaz, hogy az athéni kormánynak javulni fog a tárgyalási pozíciója, ha a július 5-re kiírt népszavazáson a nemzetközi hitelező intézmények javaslatainak elutasítása kap többséget. Ellenkezőleg, egy ilyen kimenetelű referendum csak tovább fogja szűkíteni a tárgyalások lehetőségét - vélekedett.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?