Pozsony. Jövőre drágább lesz a villany, a víz, a fűtés és mélyebben bele kell nyúlniuk a pénztárcájukba a dohányosoknak is. A pénzügyminisztérium szerint ugyanakkor átlagosan hét százalékkal nőnek a fizetések.
A drágulás csökkenti az energiafogyasztásunkat
Visszaesett a vízfogyasztás
A víz- és csatornadíjak tekintetében például a Trencséni és a Nyugat-szlovákiai Vízművek a legdrágábbak. Az előbbinél idén köbméterenként 60, az utóbbinál 58,20 koronát fizetnek a fogyasztók. A legolcsóbbnak a Nagyszombati Vízművek számítanak, ahol a köbméterenkénti díj 49,30 korona. A lakossági vízdíjak az elmúlt években jelentős növekedést könyvelhettek el, hiszen 2002-ben országos átlagban még csak 20 koronát fizettünk köbméterenként, ami mára 58 koronára nőtt. Mára így egy átlagos, négytagú család, amelyik naponta 400 liternyi vizet fogyaszt, havonta 652 koronát fizet a vízért, ami jövőre 687 koronára nőhet. Nem csoda, ha az elmúlt években jelentős mértékben visszaesett a vízfogyasztásunk. Míg 1990-ben egy személyre naponta 192 liternyi fogyasztás jutott, 2003-ban már csak 109, ami mára 89 literre csökkent. A vízszolgáltatók az áremeléseket részben épp a fogyasztás csökkenésével magyarázzák, hiszen szerintük a fix költségeik, vagyis például a csőrendszer fenntartására fordított összegek és egyéb járulékos kiadások nem csökkentek, a fogyasztás visszaesésével azonban kisebb bevételre tettek szert.
Árat drágít a spórolás
Hasonló érvekkel élnek a hőszolgáltatók is, akiknek ráadásul a gázművek is megemelték a díjakat. Az árszabályozási hivatal által e héten közzétett adatok a távfűtés 0,4 százalékos drágulásáról így korántsem számítanak véglegesnek, hiszen a hőszolgáltatók már most jelezték, hogy ha a gáz árát drasztikusan emelik számukra, akkor újabb javaslatot nyújtanak be az árszabályozási hivatalhoz. Korábban egyébként a hőszolgáltatók 9 százalékos áremelést javasoltak. A vízdíjakhoz hasonló eltérések tapasztalhatók a villany esetében is. Az áramszolgáltatók elsősorban az éjszakai tarifasávban növelik az árakat, amit a családi házakban lakók használnak fűtésre és vízmelegítésre. A nappali tarifasávban ezzel szemben csökkennek az árak. Mindezt figyelembe véve, azok a családok, amelyek elektromos vízmelegítőt használnak, havonta nagyjából 60 koronával fizetnek majd többet, míg a villannyal fűtők havonta 800 koronával lesznek kénytelenek többet fizetni a villanyért, mint idén.
A bérek is emelkednek
Ha mindemellett még marad pénzünk a káros szenvedélyeinkre is, tudnunk kellene, hogy ez utóbbiakat sem ússzuk meg áremelés nélkül. A fogyasztói adók emelése miatt jövőre dobozonként átlagosan 10 koronával lesz drágább a cigaretta. A drágább márkák ára nagyjából 15, az olcsóbbaké több mint 20%-kal nőhet.
Az áremelések mértékét tekintve csekély vigasznak számít a pénzügyminisztérium előrejelzése, amely szerint jövőre átlagosan 7%-kal nőnek a béreink. A havi bruttó átlagbér így eléri a 21 400 koronát. Az államigazgatásban dolgozók fizetései ugyanekkor csaknem 9%-kal nőnek, elérve a 26 ezer koronás átlagot. (mi, s, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.