Vitamin-ABC állattartóknak

A vitaminokat állataink sem nélkülözhetik. Amíg a természetes vitaminforrások (zöldségek, gyümölcsök) többnyire csak üvegházi változatban kaphatók, számításba kell venni kedvenceik étrendjének összeállításakor, hogy milyen problémákat okozhat a különféle vitaminok hiánya, esetleg túlzott bevitele.

A vitaminokat állataink sem nélkülözhetik. Amíg a természetes vitaminforrások (zöldségek, gyümölcsök) többnyire csak üvegházi változatban kaphatók, számításba kell venni kedvenceik étrendjének összeállításakor, hogy milyen problémákat okozhat a különféle vitaminok hiánya, esetleg túlzott bevitele.

A vitaminokat alapvetően két csoportba oszthatjuk: egyik részük vízben, másik részük zsírban oldódódik. Az előbbiek közé tartoznak a legfontosabbak közül a B1-, B2-, B6-, B12-, C-vitaminok, az utóbbiak közé pedig az A-, D-, E- és K-vitaminok. Megkülönböztetésükre azért van szükség, mert oldhatóságuktól függ, hogy a szervezet képes-e raktározni őket. A feleslegben felvett B-vitaminok a szervezetből a vizelettel távoznak (ezért lesz ilyenkor a vizelet erősen sötét). Az A-vitamin viszont zsírban oldódik, a többlet a májban raktározódik. A kutyák, s kivált a macskák étrendjében a máj csemegeként jön szóba, a macskáknál még a függőség kialakulása sem ritka. A macska ilyenkor a májon kívül semmit nem hajlandó magához venni, és ha megvonjuk tőle kedvenc eledelét, képes éhezni, majd ennek következtében besárgulni. A sok A-vitamin azonban a gerincoszlop csontosodását okozhatja. Ilyenkor a gerincoszlop nem úgy hajlik, mint a bambusz, hanem olyan merev lesz, mint a seprűnyél, ami nagy fájdalmakhoz, és mozgászavarhoz vezet. Ezen az állapoton pedig már a legerősebb fájdalomcsillapítók sem tudnak teljes mértékben segíteni. A nyers máj fogyasztásának hátránya az is, hogy nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat, míg a főtt máj éppen ellenkező hatást, azaz szorulást válthat ki.

A D-vitamin befolyásolja a csontképződést. Elővitaminja a szervezetben megtalálható, és a napsugárzás hatására alakul át. Hiányát súlyos betegségek – fiatal korban angolkór, felnőtt korban csontlágyulás – jelzi.

A tojássárgájában található meg a H-vitamin (biotin), amely a csillogó szőrzet kialakulásához kell. A tojásfehérjében viszont avidin nevű anyag van, amely megköti a biotint, és annak felszívódását így megakadályozza.

A C-vitamin táplálékkal történő felvétele csak az ember, a tengerimalac, és a majom számára nélkülözhetetlen, a többi állatfaj egyedei szintetizálni tudják. Hiányában skorbut alakul ki, ami vérzésekkel jár, főleg a szájüregben. A C-vitamin főleg zöldségekben és gyümölcsökben található.

Az E-vitamin a szaporodásbiológiai folyamatokban, a K-vitamin pedig a véralvadási folyamatokban játszik fontos szerepet. Túlzott mértékű nyers hal etetése idegrendszeri tünetekhez vezet, mivel a nyers hal tiamináz nevű enzimet tartalmaz, amely elbontja a B-vitamint.

A konzervek, és a száraztápok ugyan adalékként tartalmaznak vitaminokat és nyomelemeket, de még jobb, ha azokat természetes formában tudjuk állatainknak pótolni. (MTI-Press)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?