Újdonság: a fájdalommentes szülés

Mivel az otthoni környezetben lezajló szülést a szakemberek zöme ellenzi, a kórházak igyekeznek otthonosabb körülményeket teremteni, vagyis eleget tenni a méltóbb, emberségesebb szülés iránti igényeknek.

„A dunaszerdahelyi kórház szülészete az utóbbi években óriási változásokon ment át. A kismamák kényelmes szülőszobákban hozhatják világra gyermeküket, s természetesen a vajúdás óráiban, de a szülés minden fázisában is párjuk mellettük lehet. A családiasabb, emberibb szülési körülmények megteremtése nemcsak a kor követelménye volt, erre áhítozott a szakma is. Annak ellenére, hogy tisztában voltunk az új módszerek bevezetésével járó esetleges veszélyekkel. Állítom viszont, nem szabad félni az új kihívásoktól” – vezetett az alternatív szülőszobába dr. Juraj Schwarcz főorvos. Megtudtuk, a korszerű szülészet a múlt év nyarától, az alternatív szülőszoba viszont igazából csak néhány hete áll a kismamák rendelkezésére. Bár novemberben készült el, január 9-én, illetve január 16-án avatták fel. Míg az első esetben a várandós kismama a vajúdás első fázisában használta a melegvizes kádat, s ezáltal a tágulás folyamata jóval kevesebb fájdalommal járt, sőt felgyorsultak az események, a második anyuka a vízbe szülte meg kislányát. Tudni kell, a 37 fokos víz nyugtat, lazít, kellemes érzéseket vált ki, és nem kis előny, hogy a kismama elnehezült teste a vízben könnyebbé válik. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, a vízben való szülés nem kockázatosabb, mint a „szárazföldi“. A szigorú előírások megtartása mellett nem kell tartani a fertőzés-veszélytől, a vérzési rendellenességektől. Az újszülött nem fullad meg, hiszen számára a víz megszokott közeg. Egyet viszont hangsúlyozni szeretnék: a vízben való szülés ne legyen cél, hanem csupán egy lehetőség, amellyel az anya szabadon élhet. Az orvos pedig csak biztonsági okokból vétózhatja meg az anyuka döntését. Ha úgy tetszik, szó sincs szenzációról, csupán előrelépésről. Kár tagadni, azért is örülünk az új lehetőségnek, mert Szlovákiában eddig csak a tapolcsányi szülészeten teremtették meg a vízben szülés lehetőségét. Mi is ott szereztünk tapasztalatot, reméljük, nemcsak a régió kismamái, hanem a fővárosi és más járásbeli anyukák is nálunk veszik igénybe az alternatív szülőszobát.

Szóba került, hogy a Bibliában olvasható „fájdalommal szülsz magzatokat” ma nem kell, hogy érvényes legyen, holott a szülés és a fájdalom fogalma az évezredek óta egybekapcsolódott. A szüléssel járó kellemetlen érzések enyhíthetők, nálunk is honos az epidurális érzéstelenítés. A fájdalomcsillapításnak olyan módszere ez, amely során helyi érzéstelenítő anyaggal álljuk útját a fájdalom kialakulásának, tehát megszakítjuk a fájdalom érzékelésének terjedését. A módszerrel elérhető, hogy a szülés tágulási szakasza amely általában hosszú órákat vesz igénybe, s a vajúdás kimeríti a kismamát, minél kevesebb kellemetlenséggel járjon. Ezáltal elérhető, hogy a kitolási szakasz időszakára az anyuka friss, erős maradjon, s képes legyen aktívan közreműködni a baba világrahozatalában. Ez a módszer, – hiszen a mama végtagjai is elérzéstelednek – fekvő helyzetben történő szülést feltételez. A főorvos megemlíti, hogy valaha, az 1600-as évekig az asszonyok többnyire függőleges, és nem vízszintes helyzetben szültek. Dunaszerdahelyen nincs akadálya ennek sem, az alternatív szülőszobában a kád mellett ott a szülőszék is. Még nem vette igénybe egyetlen kismama sem, de ami késik, nem múlik. Jobb megoldásnak tartom a korszerű szülőágyat, amely akár szülőszékké alakítható. Szerintem a hagyományos szülésnél a félig fekvő, félig ülő helyzet a legkényelmesebb, a vajúdásnál viszont szabad mozgásra van szüksége a kismamának. Szerencsére, ma mindenki a saját maga számára legjobbnak vélt módon hozhatja világra csemetéjét, s mi valamennyien azért vagyunk, hogy ebben segítséget nyújtsunk. Feltételezzük, hogy a jobb körülmények is azt eredményezik, hogy egyre több kismama a mi szülészetünket választja, a világrahozatal módszerétől függetlenül. Tavaly 816 szülést vezettünk le, nyolcvannal többet, mint 2003-ban. De persze, szeretnénk, ha meghonosodna kórházunkban az alternatív szülés, noha igaz, hogy ez már fizetett szolgáltatás. A vízben való szülés ötezer, az epidurális fájdalomcsillapítás pedig négyezer korona.

Tetszés szerint

A szülészet folyosója szívhan-goktól hangos, Pintes Lívia a vajúdás nyugodtabb szakaszaiban odafigyel a hasára erősített műszer működésére. „Jó érzés hallani a baba szívének egyenletes dobogását, jó, hogy nyugalmas és intim környezetben készülhetek a nagy eseményre. Megnyugtat az is, hogy velem lehet a párom. Ámulunk azon, mennyire megváltozott itt minden. Három évvel ezelőtt, amikor világra hoztam a kislányunkat, a környezetet nagyon lehangolónak találtam. Jaj, megint jön a fájás” – néz segítségkérőn férjére, aki pontosan érzi, mit kell tennie. „Papás szülés volt az első is, a páromnak leginkább nem is arra van szüksége, hogy masszírozzam a hátát, hanem az, ne legyen egyedül. A baba világra jöttének időzítése is kiváló, mától vettem ki szabadságot” – tudatja kedvesen Pintes Gábor, a nyitrai egyetem adjunktusa. Mindketten a természetes szülés hívei, a felkészülés folyamán nem foglalkoztak az alternatív lehetőséggel.

Szabó Edit áradozva dicséri a kádas szülést. „A Dunaszerdahelyen működő Anyák Polgári Társulása szülés-előkészítő tanfolyamot szervezett a várandós anyukák számára. Orvosok, szülésznők, pszichológusok előadásokon magyarázták a ránk váró történéseket, sőt, ellátogattunk a szülészetre is. Azért, is, hogy megbarátkozzunk azzal a környezettel, amelyben majd világra hozzuk gyermekünket. Sajnos, kevesen voltunk, sokan talán úgy vélik, a szülés természetes folyamat, nem kell tanfolyamra járni, felkészülni. Igaz ugyan, hogy a már szült és a várandós asszonyok kicserélik tapasztalataikat, de a tájékoztatás nem pontos. Számomra fontos volt a felkészülés, bár igaz, a legfontosabb percekben sok minden nem jutott eszembe. A tanfolyamon értesültem a vízben szülés módszerről, s amikor megláttam a gyönyörű környezetet, kedvet kaptam kipróbálni. Elmondani sem tudom, milyen jó volt befeküdni a meleg vízbe, főleg azután, hogy egész éjjel rettentő fájdalmaim voltak. A főorvos úr megvizsgált, s amikor végre már 4 ujjnyira nyitva voltam, reggel 8 órakor szabad volt a kádba merülnöm. Oldalra feküdtem, hogy a pocakomat a meleg víz ellepje. Szinte azonnal enyhült a fájdalom, a közérzetem is jobb lett. Érdekes, hogy nem a főorvos, hanem Lapos Éva főnővér és a másik nővérke tanácsaira, utasításaira figyeltem. Erélyesen ugyan, de nagy együttérzéssel könnyítették meg Rebeka világra érkezését. Nem egészen három óra alatt szültem meg a 3340 grammos és 52 centiméteres kislányomat. A baba nagyon jól érezte magát a vízben, majd amikor Schwarcz főorvos úr lassan kiemelte s a hasamra fektette, a kicsi körülnézett. Csak akkor sírta el magát, amikor az orvos elvágta a köldökzsinórt. Nagyon szép emlék. Nyomban elhatároztam, hogy három év múlva jön a repeta” – adta közre tapasztalatait a 26 éves elégedett kismama.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?