Személyre szabott bánásmódot!

A skizofrénia az egyik legsúlyosabb pszichiátriai betegség, amely a népesség egy százalékát érinti. Mint általában minden elmebajról, a tudathasadásos elmezavarban szenvedőkről többnyire csak a közvetlen környezetük tud.

Nem kevés emberről van szó: a szlovák fővárosban kb. 5 ezer, az országban 50 ezer skizofrén él. Százezren vannak, akiknek mindennapi életet érinti, a hozzátartozókat is beleértve. Emiatt a skizofrénia is azon megbetegedések közé tartozik, amelyeknél a kezelés és a gyógyítás eszközeinek megteremtésekor nem érvényesülhet a kizárólag gazdasági szemlélet – hangsúlyozta dr. Alojz Rakús pszichiáter-főorvos.

A skizofréniában szenvedők száma nemzetközi viszonylatban megközelítőleg állandó értéket mutat. Vannak olyan betegek, akik életük során csupán egy skizofrén epizódot élnek át, ők általában nem is szerepelnek a statisztikákban. A hazai szakértők szerint sajnos az első epizód utáni visszaesés gyakorisága 82 százalékos. A skizofrén betegek környezetében élők élete nem könynyű, hiszen naponta találkoznak e betegség okozta nehézségekkel. Befolyásolja életüket az ápolás és a nagy felelősség, hogy épp ők azok, akik nagy hatással lehetnek a betegre, így a kezelés hatékonyságára. Fontos szempont az is, hogy a tágabb környezet hogyan viszonyul a betegséghez, beteghez. Nem titok, hogy a skizofrének legtöbbször félelmet és tartózkodást váltanak ki az emberekből, így elszigeteltségük növekedhet. Épp ezért – magyarázta a pszichiáter–, a skizofrénia kezelése nem csupán orvosi, hanem társadalmi kérdés is, amelynek megoldásában együttműködésre van szükség. Ma már egyértelműen téves a korábbi korokra jellemző, a súlyos pszichés elváltozásokat okozó betegségek kizárólag orvosi megközelítése, amely a beteget kiemelte hagyományos környezetéből és mesterségesen elszigetelt környezetbe helyezte. A pszichiátria ugyanis ma már olyan eszközökkel dolgozik, amelyek legtöbbször az együttélést, a megszokott környyezetben maradást támogatják. A legmodernebb gyógyszeres és klinikai kezelések a normális életkörülmények fenntartását tűzik ki célul, ami sokszor finanszírozási kérdéseket vet fel, amelyekre a megnyugtató választ a felelősségteljes egészségpolitikának kellene megadnia. A lelki betegségek – így a skizofrénia – kezeléséhez szükséges feltételek megteremtésénél gazdasági szempontok nem irányíthatják a döntési mechanizmust. A családi környezetben elő betegek kezelésének költsége körülbelül a kórházi ápolás felét, harmadát teszi ki. Az otthoni gondozás a szigorúan ellenőrzött gyógyszeres kezelés mellett lehet hatékony, jelentősen csökkenthető vele a visszaesés kockázata. Az otthoni ápolás szorgalmazása az öngyilkossági statisztikák fényében még jelentősebb hangsúlyt kap. A skizofrének öngyilkossági mutatója a nők esetében 13-szor annyi, mint a női elkövetők átlagos száma. Férfiak esetében ez a mutató húszszoros öngyilkossági rátát mutat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?