(Forrás: pexels.com)
Sétáljon az egészségéért! – tanácsolják az orvosok
A gyaloglás az ember számára a legtermészetesebb mozgás. Nem kerül semmibe, és meghosszabbíthatja az életünket. Annak ellenére, hogy ezt mindannyian tudjuk, elhanyagoljuk. Pedig még a forró napokon is ideális mozgásforma.
A séta előnyeit, amely nagy szerepet játszhat a súlyos betegségek megelőzésében, az Általános Orvosok Szlovákiai Társasága (SSVPL) is kiemelte. „A legegyszerűbb dolog, amit bárki megtehet, ha még nem beteg, az a mozgás. A legolcsóbb és legegyszerűbb formája pedig a séta” – mondta Peter Lipovský, az SSVPL alelnöke. „Az általános orvosok elsődleges szerepe az, hogy megelőző lépésekre buzdítsák az embereket, hogy elkerüljék a betegségeket. A mozgás mellett a helyes táplálkozás, az elegendő folyadékbevitel, valamint az alkoholtartalmú italok és a dohányzás elhagyása is fontos a megelőzés szempontjából” – hangsúlyozta Lipovský.
Fontos a rendszeresség
Fontos azonban a megelőző intézkedések rendszeressége is. „A rendszerességet azért fontos hangsúlyozni, mert sokan azt gondolják, hogy ha hetente egyszer vagy kétszer tesznek valamit az egészségükért, az már elég. Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy elég hetente egyszer vagy kétszer enni vagy inni, ami természetesen nem elég” – magyarázta.
A testmozgással kapcsolatban elmondta: az az ideális, ha mindennap találunk egy kis időt arra, hogy „kimozduljunk”, és egyéni képességeinkhez és adottságainkhoz mérten tegyünk valamit magunkért. „Ha a háziorvosok a korai diagnózisra és az életmódváltásra összpontosítanak, akkor a jövőben kevesebb intenzív orvosi ellátásra lesz szükség. Ez a megközelítés javítja a lakosság egészségi állapotát, miközben jelentősen csökkenti a későbbiekben az intenzív orvosi eljárások során keletkező károsanyag-kibocsátást” – magyarázta Jana Bendová, az SSVPL tudományos titkára.
A lelkünknek is jót tesz
A fizikai aktivitás a mentális egészségre is jó hatással van. „A testmozgás hiánya jelentős mértékben felelős a korai halálozásért, valamint a különböző fizikai és mentális betegségekért és rendellenességekért” – magyarázza Libuša Klamárová, a báni (Bánovce nad Bebravou) kórház vezető gyógytornásza.
A mozgásról gyakran beszélnek a fizikai egészséggel kapcsolatban, de ritkábban kerül előtérbe az emberi pszichére gyakorolt pozitív hatása. „Ha az ember stresszes, az arc, a nyak és a váll izmai megfeszülhetnek, ami hát- vagy fejfájást okozhat. Mellkasi nyomást vagy szívdobogást érezhetünk, de nem ritka az álmatlanság, a gyomorégés, a gyomorfájás, a hasmenés vagy a gyakori vizelés sem. A mozgás a szorongás és a depresszió természetes és nagyon hatékony gyógymódja” – mondja Klamárová. És hogy mi a legmegfelelőbb? „A közönséges séta. A lift helyett inkább lépcsőzzünk, közös családi program lehet a túrázás, megfelelő a kerékpározás, az úszás is. A rendszeres testmozgás nemcsak a hangulatunknak, hanem az egész szervezetünk állapotának jót tesz” – teszi hozzá a szakértő.
10 000 lépés vagy kevesebb?
De ha egyszer úgy döntöttünk, hogy sétálunk, hány lépést tegyünk? Számít ez egyáltalán? A legtöbb szakértő és tudós megegyezik a jól ismert 10 000-es számban, de több tanulmány is kimutatta, hogy ennél kevesebb lépés is elég lehet, ha a gyaloglással a szívbetegségeket akarjuk megelőzni. Egy tanulmány szerint, amely több mint 200 000 embert követett nyomon, napi több mint 2300 lépés már jótékony hatással van a szívünkre és az érrendszerünkre. Ha napi 4000 lépésnél többet teszünk, csökkentjük az elkerülhető okokból bekövetkező korai halálozás kockázatát. Általánosságban azonban napi 30 perc séta ajánlott.
(pluska.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.