Fáj a gerince? Legjobban a mozgáshiány árt!

derekfajas

Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód a gerincfájdalom két fő oka. Rendszerint az élet végéig tartó problémáról van szó. Tudta, hogy a becsípődött idegszál tulajdonképpen a szervezet védekezése?

A gerinc az emberi test fő tengelye, amely a mozgásrendszer különböző részeit köti össze és viseli a testsúlyt. 33-34 csigolya alkotja, 5 fő részre oszlik. A gerinc görbülete teszi lehetővé az egyensúly megtartását, az egyenes állást és a testsúly cipelését. Néha elég egy óvatlan mozdulat és az izmok összehúzódnak. A csigolyaközi ízületek leblokkolnak és heveny fájdalom alakul ki. A gerincfájdalom lényegesen rontja a betegek életminőségét és munkateljesítményét, a fejlett országokban a munkaképtelenség leggyakoribb oka. Dr. Tomáš Sloboda idegsebész szerint a gerincnek legjobban az egyoldalú terhelés, az egészséges mozgás hiánya és a helytelen étkezés árt.

Tartós szenvedés?

Az esetek többségében ez történik. A gerincfájdalom általában krónikus betegség, ami vissza szokott térni. „Az idegsebészek gyakran találkoznak olyan betegekkel, akiket évek óta kínoz a fájdalom. Tapasztalataink szerint arról van szó, hogy a betegeknek vannak jobb és roszszabb időszakaik” – mondja az orvos. A fájdalmat szerinte lehet csökkenteni, mégpedig megfelelő tornagyakorlatokkal és egészséges életvitellel.

Mi legyen az első lépés?

Az lenne a jó, ha a beteg útja először az általános orvoshoz vezetne, aki gyógyszerekkel enyhíteni tudja a heveny fájdalmat. Ha a fájdalom gyakrabban megismétlődik, például két-három hónapon belül, jó, ha felkeresi az ideggyógyászt vagy az ortopédust. Ők már alaposabb kivizsgálást végeznek, hogy pontosabban meg tudják határozni, mi okozza a fájdalmat.

Funkciós görcs

Úgynevezett blokkolt idegről van szó, de lehet, hogy azt hiszi, a görcs a problémák okozója. Az igazság az, hogy inkább a következménye. „A görcs rendszerint válasz a szervezetben végbemenő változásra. A fiatalok esetében, akiknél még nem alakult ki degeneratív elváltozás, ez testtartási hiba lehet. A szervezet tudja, hogy ez a hiba akadályozza, bizonyos fokig védekezik is, és ilyenkor alakulnak ki görcsök, amelyek feladata a gerinc stabilizálása” – magyarázza az orvos. Tény, hogy a görcs fájdalommal jár. Ezt helyes üléssel és tornával lehet megelőzni.

Ha már kialakult valamilyen elváltozás a gerincen, ideális fizioterapeuta segítségével tornázni és célirányosan erősíteni az érintett izomszakaszt, hogy a terhelésre ne görccsel reagáljon. Ha masszőrt szeretne igénybe venni, fontos, hogy az szakképzett, tapasztalt legyen, és ismerje a diagnózist, hogy ehhez igazítsa a masszázst és semmiképpen ne ártson.

Miért tornázzunk?

„Bár azonnal nem érezhető a torna hatása, de néhány éven belül biztosan tapasztalni fogja” – mondja az idegsebész. Tapasztalatai szerint az idősebb, fájdalmakkal küzdő emberek hajlandóbbak tornázni, mint a fiatalok. Idővel azonban mindenki érzi a mozgás pozitív hatását. „Ha elmagyarázzuk nekik fontosságát, ha felügyelettel végzik, rendszerint maguk is megtalálják a módját a rendszeres mozgásnak, és otthon maguk is tornáznak” – mondja az orvos.

A cipő szerepe

A gerinc arra is reagál, hogy milyen cipőt viselünk, hogy alacsony vagy magas-e a sarka, hogy az egész mozgásrendszer ránehezedik-e, hogy milyen helyzetben van a medence. A medence helyzete hat a testtartásra. Ha nem megfelelő cipőt viselünk, a hát természetellenesen meggörbül. „Ez felgyorsítja az esetleges degeneratív elváltozások kialakulását és nagyobb terhet jelent a csigolyáknak. Ez már fájdalommal jár, és korlátozhatja a beteg életét” – mondja a idegsebész, majd hozzáteszi: – Van, amikor kissé kényelmetlen cipőt ajánlott viselni. Általában azonban a puhább, egyenes talpú, nem magas sarkú cipő ajánlott. Jó, ha stabilan tartja a haránt ívet, mert ettől is függ az ízületekre és a gerincre nehezedő teher” – figyelmeztet a szakember. Az ortopédiai betét viselése is ajánlott.

Alvás és matrac

A rossz alvási póz és a formáját vesztett matrac szintén hat a gerincre. Alvás közben a test ellazul és az izomzat nem olyan feszült, így például a gerinc fiziológiai görbülete még erőteljesebb lehet. Ne sajnálja az időt, gondosan válasszon matracot. Ha reggel izommerevséget, fájdalmat, fáradságot érez, esedékes a matrac kicserélése” – figyelmeztet Tomáš Sloboda.

Ülő foglalkozás

Manapság rengeteg ember órákat tölt a számítógép előtt. Kérdés, hogy szakít-e időt a mozgásra és a nyújtózkodásra. Az idegsebész figyelmeztet, hogy egyszerre másfél-két óránál többet ne üljünk egy helyben. Az lenne az ideális, ha az irodai munkát mozgással szakítanánk meg. A betegek sokszor érdeklődnek a sportolási lehetőségek iránt.

„Főleg olyan sportot ajánlunk, amely nem jár nagyobb rezgéssel, vagyis a nordic walkingot, a kerékpározást vagy az úszást szoktuk ajánlani” – mondja az orvos, hozzátéve, hogy általában egy mozgásforma sem tilos. „Mozogni mindig jobb, mint nem mozogni.”

(A Báječná žena alapján: ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?