Bár kizárólag felnőtteknek készülnek, a szakértők szerint már a tizenéveseknél is tapasztalható a túlzott energiaital-fogyasztás.
Nem való gyerekek kezébe! – Az energiaitalok befolyásolják az agy fejlődését
Az energiaitalok eredetileg Japánból származnak, ahol a munkáltatók 1962-ben kezdték őket használni alkalmazottaik teljesítményének növelésére. Az Egyesült Királyságban 1929-ben kezdtek előállítani olyan italokat, amelyek az egészségügyi intézményekben tartózkodó betegek energiájának növelésére szolgáltak. A készítmény a Lucozade nevet kapta, és csak 1983-ban kezdték el energiaitalként címkézni.
Az energiaitalok több összetevőt tartalmaznak. A legfontosabb a koffein, ami gyorsítja az anyagcserét, serkenti az idegrendszert, elnyomja a fáradtságot és elősegíti az éberséget.
"Az ajánlott biztonságos napi adagok az életkortól függenek. A 4-6 éves gyermekek esetében a maximum 45 mg/nap, a 7-9 éveseknél 62,5 mg/nap, a 10-12 éveseknél pedig 85 mg/nap. Felnőttek esetében a koffein napi maximális dózisa 400 mg, és egy adagban legfeljebb 200 mg lehet" - magyarázza MUDr. Erika Vávriková, a Szakolcai (Skalica) egyetemi kórház gyermekgyógyászati főorvosa.
Kávé kontra energiaital
"Összehasonlításképpen: egy eszpresszó 40 mg koffeint tartalmaz. A kapható energiaitalok körülbelül 80 mg koffeint tartalmaznak adagonként" - teszi hozzá a szakértő.
A koffein fogyasztás után nagyon gyorsan felszívódik a véráramba, eléri a májat és az agyat. Különösen a szív- és érrendszerre van hatással: vérnyomásemelkedést okoz, és gyorsabbá teszi a szívverést. Serkenti a központi idegrendszert, segít a koncentrációban és csökkenti az alvásigényt.
Mi történik túladagolás esetén
Túlzott használat, sőt túladagolás esetén ingerlékenység, álmatlanság, nappali álmosság, nyugtalanság, koncentrációképtelenség, szorongás és hangulatváltozás lép fel. A fejfájás is nagyon gyakori.
"Gyermekeknél a hosszú távú használat a mélyalvás hiánya miatt az agy fejlődésének lelassulását eredményezheti. Helyileg a gyomor túlsavasodását okozhatja, melynek tünetei közé tartozik a hányinger, a hányás és a hasi fájdalom. A vérnyomás megemelkedése és a szív felgyorsulása szívritmuszavarokhoz, szívrohamhoz, szívmegálláshoz, stroke-hoz és akár halálhoz is vezethet" - teszi hozzá az orvos.
A káros hatások veszélye megnő, ha az energiaitalokat alkohollal kombinálják.
Láthatatlan veszélyek
"Már a 2-5 éves gyermekek 2%-a is energiaitalokat fogyaszt. A tinédzserek a leggyakoribb fogyasztói, akik napi szinten isznak energiaitalokat. Ők leggyakrabban fejfájással, erős szívdobogással érkeznek a rendelőbe, és otthon is gyakran magas vérnyomást mérnek. Rossz közérzetről számolnak be, álmatlansággal küzdenek, és nem tudnak koncentrálni az iskolában. Amikor részletesebben beszélgetünk velük, gyakran tapasztaljuk, hogy a rendszeres étel- és folyadékbevitelt energiaitalokkal helyettesítik".
A tapasztalt gyermekorvos szerint különösen a lányokat fenyegeti az étkezési zavar egy új formája, a drunkorexia - amikor a diétát túlzott alkoholfogyasztással helyettesítik, akár energiaitallal kombinálva.
"Pácienseink, mivel gyerekek és tinédzserek, általában szülő kíséretében jönnek vizsgálatra. A szülők többnyire tudják, vagy legalábbis sejtik, hogy gyermekük energiaitalokat iszik. Gyakori helyzet, amikor a szülő jelzi, hogy otthon már megbeszélték az energiaitalok káros voltát, de a gyermek ezt nem tartja tiszteletben. A gyerekek gyakran a barátok és a kortársak hatására cselekszenek, hogy megpróbáljanak beilleszkedni. Néha kíváncsiságból próbálják ki" - folytatja az orvos, aki azt tanácsolja a járóbetegeknek, hogy teljesen kerüljék az energiaitalokat.
"Az energiaitalok fogyasztásával kapcsolatos nehézségek kezelése azok típusától függ. Rövid távú használat esetén a tünetek viszonylag gyorsan és következmények nélkül elmúlnak. Hosszú távú használat esetén azonban, különösen alkohollal párosítva a legnagyobb problémát a függőség kialakulásának lehetősége jelenti."
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.