Nem elég az orvosság, lelki támogatás is kell...

A sclerosis multiplex a szervezet védekezési mechanizmusának a betegsége. Lényege, hogy az immunsejtek nem ismerik fel a szervezet saját testanyagát, megtámadják és igyekeznek elpusztítani.

A sclerosis multiplex a szervezet védekezési mechanizmusának a betegsége. Lényege, hogy az immunsejtek nem ismerik fel a szervezet saját testanyagát, megtámadják és igyekeznek elpusztítani. Az orvostudomány sok mindent tud a kóros folyamatról, bizonyos mértékig gyógyítani is tudja, ám a kiváltó tényezők rejtve maradnak. Rendszerint fiatal felnőtt korban jelentkezik, a 20-40. életév között, s a nők gyakrabban szenvednek tőle. Szlovákiában százezer lakosra 50 beteg jut, (Csehországban 5-8 ezer esetet feltételeznek az orvosok). A betegség sokkal gyakoribb a mérsékelt égövi, illetve a hűvösebb éghajlatú országokban (Svédország, Finnország 200/100 000 fő), s dél felé haladva ritkul (Szicília, Ciprus 20-40/100 000 fő).

Hogyan alakul ki?

A rosszul működő immunrendszer megtámadja, roncsolja az idegsejtek nyúlványait burkoló ún. velőshüvelyt. Ennek következtében az idegszál rosszul működik: lassabban vezeti vagy blokkolja az ingerületet. A szervezet a rendelkezésre álló támasztószövettel igyekszik „bestoppolni” a huzal burkolatán keletkezett lyukakat, s így alakulnak ki a betegség nevét adó kemény szklerotikus gócok. Nemcsak egyetlen idegszál mentén, hanem a központi idegrendszeren belül több ponton is létrejöhet a károsodás, ebből adódik a multiplex (sokszoros) elnevezés.

Tünetek

A betegség legjellemezőbb tünetei: homályos és kettős látás, roszszul érthető és artikulált beszéd, nyelészavar, végtaggyengeség illetve -bénulás, egyensúlyzavar, ülés, állás vagy járás közben a test zsibbadása, széklet- és vizelettartási nehézség, fáradékonyság.

Gyakori és kellemetlen jelenség az izmok merevsége, mely gyógyszeres kezeléssel, gyógytornával csökkenthető. Izomgyengeség esetén, ha az nem hirtelen állapotroszszabbodás miatt jött létre, ajánlatos rendszeresen (napjában akár többször is) nem megerőltető gyakorlatokat végezni. Gyakran a remegés, az egyensúlyzavar jelenti a fő problémát. Ezeket a panaszokat általában csak részben lehet gyógyszerekkel orvosolni. Nagyon fontos, hogy a beteg ehhez mérten alakítsa életvitelét, biztonságosan rendezze be otthonát (kapaszkodók, korlátok). A vizelet- és székletürítési zavarok lehetnek átmenetiek, néha azonban tartósan segédeszközökre vagy betétre van szükség.

Gyógyítás

Minél gyorsabban kerül orvoshoz a beteg, annál gyorsabb a diagnózis felállítása. Szerteágazó vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy biztonsággal megállapítható legyen: valóban sclerosis multiplex okozza a tüneteket. Azt is alaposan fel kell mérni, milyen stádiumban van a betegség, – az idegrendszeren belül milyen pályarendszereket érint.

A vizsgálati módszerek között laboratóriumi elemzések, gerinccsapolás, a látó-, halló- és egyensúlyozó szervek vizsgálata, illetve képalkotó eljárások szerepelnek, melyek közül a mágneses rezonancia elvén alapuló rétegvizsgálat tudja legpontosabban kimutatni a gócok számát és elhelyezkedését, a betegség stádiumát.

Kisebb problémák esetén javulást lehet elérni vitaminadagolással (C- és E-vitamin), kalciumpótlással, több pihenéssel.

A kutatások újabb eredménye a béta-interferon készítmény, mely fékezi az egészségi állapot romlását azok esetében, akik a hirtelen rosszabbodás után szinte teljesen tünetmentessé válnak. Ezt a készítményt a beteg saját magának adagolja, úgy injekciózza magát, mint a cukorbetegek.

Anyagi okok miatt egy beteg kezelése évente kb. 500 ezer koronába kerül – az egészségbiztosítók Szlovákiában csupán 500 beteg gyógyítási költségét fedezik, míg az EU államaiban 30-40 százalékuk kap korszerű kezelést. A 25 klubot tömörítő Sclerosis Multiplex Szövetség fő célja a betegek és hozzátartozóik tájékoztatása a legújabb kezelési eljárásokról, a szociális támogatások lehetőségeiről.

Bővebb tájékoztatást az [email protected] és a [email protected] honlapokon lehet kapni.

Mi a mágneses rezonancia?

A henger alakú, vállszélességnél valamivel nagyobb átmérőjű vizsgálótér szűk alagúthoz hasonlatos. A vizsgálótérben fekvő betegnek rezzenéstelenül kell tartania a fejét. Rendszerint több felvételt készítenek, általában két különböző fejhelyzetben. Olykor a vizsgálat előtt kontrasztanyagot adnak vénás injekcióban. Ez az anyag a károsodott agyterületeket térképezi fel, majd rövid idő alatt a vizelettel távozik a szervezetből. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?