Leleplezték a hepatitisz gyógyítását akadályozó gént

Kanadai kutatóknak elsőként sikerült azonosítani azokat a géneket, amelyek meghatározzák, hatásos lehet-e egy hepatitis C-ben szenvedő beteg számára a szokásos gyógyszeres terápia.

Kanadai kutatóknak elsőként sikerült azonosítani azokat a géneket, amelyek meghatározzák, hatásos lehet-e egy hepatitis C-ben szenvedő beteg számára a szokásos gyógyszeres terápia. „Azon dolgozunk, hogy egy egyszerű vérvizsgálat segítségével eldönthető legyen, érdemes-e a kezelésnek alávetni egy beteget” – nyilatkozta az Origónak a kutatócsoport vezetője.

Az egész világon körülbelül 170 millióan szenvednek hepatitis C vírus (HCV) fertőzésben. A megbetegedés súlyos májkárosodást okoz, májzsugorodáshoz, gyakran májrákhoz vezet. A jelenleg ismert leghatékonyabb gyógyszeres kezelés azonban a betegek legalább felénél nem bizonyul hatásosnak. Ez persze csak utólag derül ki, s mindaddig a kezelés mellékhatásait ők is megszenvedik. A gyógyulást akadályozó gének azonosítása többek között őket óvhatja meg a fölösleges tortúrától. „Az úgynevezett microarray chip technológiát használtuk: ezzel vizsgáltuk meg a különböző gének kifejeződési szintjét a krónikus hepatitis C-ben szenvedő betegeinktől vett májszövetmintákban” – magyarázta dr. Ian McGilvray, a Torontói Egyetem transzplantációs sebésze és sejtbiológusa, a kutatás vezetője. „A DNS-chipeken 19 ezer gént helyeztünk el, amelyek meg tudták kötni a betegek aktív génjeiről átíródó hírvivő RNS-molekulákat. A vizsgált szövetminták olyan májbiopsziákból (tűvel történő szövettani mintavétel) származtak, amelyeket még a hepatitis C kezelése előtt végeztünk a betegeken.”

A vizsgált páciensek ún. interferon és ribavirin terápiát kaptak, ezt az orvosok széles körben a krónikus hepatitis C betegség standard kezelésének tekintik. A gyógyszeres terápia, amelyet a Toronto Western Kórházban végeztek, 2001 októberétől 2004 májusáig tartott. A kezelés azonban, mint arra körülbelül számítani lehetett, 31 beteg közül csak 15 számára bizonyult hatásosnak. A többiek szervezete „nem válaszolt“ a hatóanyagokra.

Eredményük arra hívja fel a figyelmet, hogy néha gének kis csoportja is meghiúsíthatja egy gyógyszeres terápia sikerét. A kutatók megfigyelték: a hatástalan terápián átesett betegek szövetmintájában a 18 génből 16 bekapcsolt, 2 pedig kikapcsolt állapotban van – fordított állapotban azokhoz képest, akiknél hatásos a terápia. Ez okozza, hogy májszövetük nem úgy reagál a kezelésre, mint kellene.

Az azonosított géneknek fontos szerepe lehet abban, hogy egy HCV-vel fertőzött beteg szervezete mennyire képes megszabadulni a vírustól. A kutatók remélik, a gének részletesebb tanulmányozása új, hatékonyabb vírusellenes kezelésekhez is elvezethet. A 18 „kihalászott” gén által kódolt fehérjék talán új gyógyszercélpontok lehetnek, amelyekkel javítani lehet majd a betegség terápiájának eredményességén.

Az új felfedezés legkézenfekvőbb haszna mégis az, hogy nemsokára az orvosok csak azoknak a betegeknek ajánlják a HCV elleni jelenlegi kezelést, akiknek génjei lehetővé teszik a terápia sikerét. ĺgy meg lehet őket kímélni a felesleges kezelésekkel is együtt járó, gyakran nagyon súlyos mellékhatásoktól. Ha egy beteg előre biztos lehet benne, hogy az interferon és ribavirin terápia sikeres lesz, könnyebb szívvel vállalhatja a mellékhatások kockázatát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?