Böngésszen a középiskolák ajánlatai közül
Középiskolai felvételi útmutató - BEMUTATKOZNAK AZ ISKOLÁK
Tanulni és továbbtanulni megéri!
Amikor a 19. században bevezették a tankötelezettséget, a fő cél az volt, hogy a gyerekek – származásra, anyagi helyzetre való tekintet nélkül – bizonyos minimális alapműveltségre tegyenek szert. Az iskola volt a műveltség és az információk egyedüli forrása. Manapság az iskolák más helyzetben vannak, mert az ügyes diákok már az oktatási intézményeken kívüli forrásokból is sok mindent megtudhatnak.
Szlovákiában tíz évig kötelező iskolába járni, vagyis az alapiskola elvégzése után legalább egy évet mindenképpen ki kell még bírni valamilyen intézményben – és a jelenlegi kilencedikesek, illetve elsős középiskolások között bizonyára akadnak olyanok is, akik alig várják, hogy betöltsék végre 16. életévüket, s végképp búcsút mondjanak a tanulásnak. Igen ám, de utána mihez kezdenek? A lázadó, iskolaunt tinédzserek bizonyára kapásból ezernyi frappáns választ képesek rávágni e költőinek szánt kérdésre. Hm, csakhogy számítógépezni, parkokban, padokon, titkos helyeken, buszmegállókban ücsörögni, labda után szaladgálni, diszkózni, összevissza lődörögni sem lehet örökké, előbb-utóbb ezt is meg lehet unni. Esetleg munkába állnak? Megpróbálhatják, de nem valószínű, hogy a munkaadók csupán az alapfokú műveltséggel rendelkező tinédzserekre várnak. Meg aztán annyi utcaseprőre, takarítóra, segédmunkásra sincs szükség. Az ilyen fiatalokat a szüleik eltarthatják egy ideig, amíg maguk is bírnak dolgozni...
Szerencsére az imént vázolt forgatókönyv a ritkább, és a legtöbben az alapiskola után befejezik középfokú tanulmányaikat is, sokan érettségivel végződő iskolát választanak, sőt utána még egyetemre is jelentkeznek. Van, aki kiskorától fogva tudja, mi szeretne lenni, és kilencedikben gond nélkül választ középiskolát. Sokan azonban 14–15 évesen még nem látják tisztán a jövőjüket, helyettük a szüleik próbálnak eligazodni a középiskolák kínálatában. Szakemberek szerint a döntésből nem szabad kihagyni a gyereket, sőt egyes pszichológusok szerint teljesen rá kell hagyni a választást. Ha szülő és gyerek egyaránt tanácstalan, vagy nem bírnak közös nevezőre jutni, nem szégyen szakemberhez fordulni. Az iskolákban is vannak pszichológusok, pályaválasztási tanácsadók, de fel lehet keresni valamilyen pedagógiai-pszichológiai központot, esetleg el lehet beszélgetni a tanárokkal.
Bár a középiskolákba a jelentkezési lapot csak fél év múlva, április elején kell eljuttatni, az iskolaválasztást nem tanácsos az utolsó pillanatra hagyni. Mivel a döntés hosszú időre befolyásolhatja a gyermek, s közvetve az egész család életét, nem szabad elhamarkodni sem. A nyolcadikos, kilencedikes gyerekekkel ezt alaposan meg kell vitatni, s érdemes már most elkezdeni tájékozódni a lehetőségekről, a középiskolák típusairól és főleg arról, mit kínálnak a fiataloknak. Mellékletünkben bemutatunk több középfokú intézményt, így próbálunk segítséget nyújtani a megfelelő iskola kiválasztásához, az egész család számára a lehető legjobb döntés meghozásához. (sza)
Néhány tipp, hogyan válasszunk foglalkozást és középiskolát
A középiskola kiválasztása igényes feladat, a döntés hosszú időre meghatározza a serdülőkorú gyermek és közvetve az egész család életét. A szülők segíthetnek, tanácsot adhatnak, de a végső döntést a gyereknek kell meghoznia. A felmérések szerint a kilencedikeseknek mintegy a fele tanácstalan.
Alapszabály: olyan iskolát kell választani, mely olyan munkahelyet biztosít, ahol a szakmát kitanuló fiatal jól érzi majd magát, s a munkája érdekelje őt! A legtöbb felnőtt a munkahelyén sokkal több időt tölt, mint otthon a családjával vagy a barátaival. Aki most rossz irányban indul el, olyan helyen köthet ki, ahol soha nem szeretett volna lenni, a munkáját utálni fogja, elégedetlen lehet az egész életével. Igaz, utólag is van esély korrigálni, de sokkal bonyolultabb, és nem feltétlenül sikerül! További fontos szabály, hogy a döntést mindenkinek saját magáért kell meghoznia. Előfordult már ugyanis, hogy az elválaszthatatlan barátnők úgy döntöttek, ugyanott akarnak továbbtanulni. Később egyikük rájön, hogy az iskola egyáltalán nem érdekli, és csak nagy nehézségek árán képes úgy-ahogy elvégezni. Tudatosítani kell, hogy ami tetszik az osztálytársaknak és a barátoknak, nem feltétlenül megfelelő mindenkinek. Nem vagyunk egyformák, mindenkinek máshoz van tehetsége!
A megfelelő foglalkozás kiválasztása annak a felismerésével kezdődik, hogy mindenki tudatosítja: ki vagyok, milyen vagyok, hogy fokozatosan rájöhessek, mit is akarok, mik az álmaim, tulajdonságaim, képességeim, hibáim, mire vagyok képes. A jövőbeli foglalkozás a legtöbbször kompromisszum az álmok és a reális lehetőségek között. Először is tisztázni kell az érdeklődési köröket, kinek mihez van tehetsége, milyen képességekkel rendelkezik. Azt is el kell dönteni, ki milyen hosszú ideig akar tanulni, ki tervez-e főiskolára menni. Aki egyedül nem bírja felmérni saját képességeit, jó fogódzóul szolgálhat az eddigi tanulmányi előmenetel, az eddig elért eredmények akár az iskolán kívül is.
Vagyis mielőtt foglalkozást választunk, próbáljunk válaszolni a következő kérdésekre:
- Szeretek tanulni?
- Gyorsan, könnyen tanulok?
- Milyenek a jegyeim?
- A gyakorlatias dolgokat szeretem, vagy inkább a könyveket és a tudományt részesítem előnyben?
- Milyen fokú képesítést szeretnék elérni?
- A tanáraimnak és a szüleimnek mia véleményük rólam?
- Mit ajánlott nekem a pszichológus a konzultáció során?
- Milyen sokáig akarok iskolába járni?
Vannak foglalkozások, melyekhez magas fokú képesítésre van szükség. Sokszor elég „csak” a főiskola (újságíró, tanár, szociális munkás, mérnök stb.), esetenként azonban a főiskola elvégzése után további posztgraduális képzésre, atesztációra kell számítani (orvos, ügyvéd, bíró stb.) De aki szülészi asszisztens, rendőr, titkárnő, fodrásznő, autószerelő stb. szeretne lenni, elég a szakközépiskola. Minden foglalkozás más-más adottságot és képességet igényel, sőt néha bizonyos egészségügyi kritériumoknak is meg kell felelni. Az órásnak, egészségügyi laboránsnak legyen jó szeme, az ékszerésznek kézügyessége, az énekesnek, tanárnak jó hangszalagjai, a raktárosnak, varrónőnek erős hátgerince, a pincérnek, sportolónak legyen jó lába stb. Vannak munkahelyek, ahol megkövetelik a kreativitást, a kitartást, pontosságot, önállóságot, szervező- és összpontosító képességet, esetleg más speciális készségeket. A személyi tulajdonságok alapján a foglalkozásokat például így csoportosíthatjuk:
- tud bánni az emberekkel (pedagógus, szociális és egészségügyi alkalmazott)
- van empátiája, bele tudja élni magát mások helyzetébe (pszichológus, pszichiáter)
- képes kommunikálni, problémákat megoldani (ügyvéd, tanár)
- képes a csapatmunkára (rendező, építész)
- jó a fellépése, beszédkészsége (bemondó, eladó)
- képes tekintetet kivívni (rendőr, tanár)
- türelmes (nevelő, ápoló)
- megbízható (titkárnő, könyvelő)
- tapintatos, tekintettel van másokra (szociális munkás, egészségügyi nővér)
- lelkileg nem labilis, jól bírja a stresszt (mentő, tűzoltó).
Miután körvonalazódik, melyik foglalkozást szeretnénk választani, jön a következő lépés: ezt az álmot melyik középiskola segítségével – elvégzése révén – lehet megvalósítani? Tippeljünk ki pár iskolát, majd mielőtt meghozzuk a végső döntést, próbáljunk válaszolni a következő kérdésekre:
- Van esélyem bejutni a kitippelt iskolába?
- Érdekelni fog az iskola, szak?
- Az iskolának, a kiválasztott foglalkozásnak van perspektívája?
- Utána lesz esélyem elhelyezkedni, érvényesülni?
- Melyik tantárgyakra helyezik ott a hangsúlyt? Nem okoznak nekem gondot?
- Ennek a sulinak az elvégzése anyagilag mennyire lesz igényes?
- Középsuli után akarok főiskolára, egyetemre menni?
Lakóhelyhez közeli iskola vagy inkább kollégium? Olcsóbb megoldás, ha az iskola közel van a lakóhelyhez, de még az anyagi problémákkal nem küszködő családokban is alaposan mérlegelni kell a távolabbi és közelebbi iskola előnyeit, hátrányait.
A közeli iskola előnyei:
- a legnagyobb előny, hogy nem kerül pénzbe – nem kell egész napi kosztra, utazásra, kollégiumra költeni
- a családi háttér biztonsága, közelsége mindenki életében fontos lehet
- nem kell annyi változáshoz alkalmazkodni, megmarad a stabil baráti kör, nem cserélődik le az összes ismerős
- annyi idő szentelhető a tanulásnak, amennyire szükség lesz – és azon a helyen, ahol a legjobban megfelel.
- a gyakorlati képzés a lakóhelyen vagy a közelben végezhető.
A távolabbi iskola előnyei:
- nagyobb a választék, több iskola kínálatából lehet böngészni
- a kollégium általában az iskola közelében van, nem kell sokat utazni
- a gyerek gyorsabban önállósodik, erősödik a felelősségtudata
- új tapasztalatokra, barátokra lehet szert tenni, bővül a látókör.
Állami vagy magániskola?
A magániskolákon nyújtott képzés egyenrangú az államiakéval, az intézmény színvonala nem ettől függ. A legnagyobb különbség a kettő között, hogy a magániskolákért fizetni kell – a szülőknek havonta elő kell teremteni a tandíjat. Az állami iskolákkal szemben az lehet az előnyük, hogy olyasmit kínálhatnak, amit máshol nem találunk meg – a színvonalas képzés mellett például alternatív nevelési formákat és módszereket alkalmaznak, különleges, ritka szakokat is bevezetnek. Ezenkívül rugalmasabban reagálhatnak a diákok igényeire, valamint a munkaerőpiac alakulására. Ha a magániskola a lakhelyhez közel van, a tandíj összege alacsonyabb lehet a távolabbi iskolával összefüggő költségeknél, és végső soron olcsóbb megoldás lehet az állami intézménynél.
Ki szolgálhat jó tanáccsal?
Akinek végképp nincs elképzelése arról, a jövőben mivel szeretne foglalkozni, nem bízik a saját képességeiben, nincs önbizalma, határozatlan, vagy egyszerűen nincs kedve egyedül meghozni a döntést, bármikor segítséget kérhet a felnőttektől. Ideális esetben a szüleivel mindenki megbeszélheti a dolgot, emellett az alapiskolában biztosan van nevelési tanácsadó vagy pszichológus, aki a pályaválasztással foglalkozik, és számos információja van az iskolákról, a kritériumokról, a bejutási esélyekről, tőle beszerezhető a Szlovákiában működő összes középiskola és tanulmányi szak listája. (sza, camip)
Nyílt nap az iskolában
A kiszemelt intézményről a legtöbb információt úgy lehet beszerezni, ha személyesen elmegyünk oda, például részt veszünk az iskola által szervezett nyílt napon.
Megtudhatjuk, hogy:
- milyen az iskola felszerelése, milyenek a tantermek
- melyik tantárgyakra helyezik a hangsúlyt
- melyik idegen nyelveket lehet ott tanulni
- milyen szakkörök működnek, melyik tevékenységet támogatják
- milyen programokba, projektekbe lehet bekapcsolódni
- milyen képzési lehetőségek vannak, pontosan milyen szakokat kínál
- az iskola végzősei mennyire sikeresek.
Aki lekési a nyílt napot, máskor is ellátogathat a kitippelt iskolába, érdemes erre időt és energiát fordítani: jobb egyszer a saját szemünkkel látni, mint másoktól százszor végighallgatni!
A diákok ötöde már kiskorától fogva tudja, mit akar az életben csinálni
Egy felmérés szerint az alapiskolások 35%-a azért tanul tovább valamilyen középiskolában, mert a barátaik is azt az intézményt választották – ezzel szemben a szüleik azt hiszik, a gyerekek mindössze 11%-a hagyja magát befolyásolni a baráti köre által. A statisztikai adatok szerint a tanulók ötödének már kiskorától fogva viszonylag pontos elképzelése van arról, a jövőben mivel szeretne foglalkozni:
- a gyerekek 35%-a a jövőben fontos, elismert személyiség akar lenni
- 42% vezető pozíciót képzel el magának
- a megkérdezettek 67%-a az interneten tanulmányozta azokat az iskolákat, melyek iránt érdeklődik
- 51% tudja, hogy a kiválasztott foglalkozással a jövőben milyen esélye van az érvényesülésre
- 37%-nak van információja arról, mely foglalkozás iránt van kereslet a munkaerőpiacon
- 45% össze tudja hasonlítani a saját tulajdonságait az egyes foglalkozások követelményeivel
- 37% képes felmérni a saját erejét, tulajdonságait és készségeit
- 51% tudja, milyen lépéseket kell tennie, hogy ne elhamarkodott, hanem megfontolt, jó döntést hozzon a jövőjéről
- 33% inkább a könnyebb, mint a nehezebb középiskolát választja
- 67% meg van róla győződve, hogy az lesz a foglalkozása, amelyikre a kiválasztott középiskola felkészíti
- 38% a középiskola után tovább akar tanulni egyetemen, főiskolán
- 27% számára a cél, hogy a jövőben sok pénzt keressen, ez sokkal fontosabb még annál is, hogy milyen kollektívába kerül
- 65% ugyanakkor azt állítja, hogy az emberi kapcsolatok a pénznél is többet érnek
- 67% úgy látja, a család anyagi helyzete lehetővé teszi számukra, hogy azt tanuljanak, amit szeretnének
- 38% szeretne a jövőben vállalkozni, csaknem ugyanennyi szülő gondolja a gyerekéről, hogy saját vállalkozást indít.
(sza)
Szenc
Somorja
Párkány
Nagymegyer
Komárom
Korszerűbb új szak nyílik jövőre a komáromi Ipariban
Egész Szlovákiára vonatkozó minisztériumi döntés alapján a következő, 2025-2026-os iskolaévtől a komáromi Gépészeti és Elektrotechnikai Szakközépiskolában sem nyílhat meg az a szak, amely az idei tanévben is maximális létszámmal indult az iskolában.
A műszaki és informatikai szolgáltatások a gépiparban szak közgazdaságtani ismeretanyag átadására irányul és gépészettel kapcsolatos tantárgyak egészítik ki azt a tudást, amellyel az érettségi után a fiatalok a továbbtanulást is választhatják, de gyakorlati ismereteiknek köszönhetően akár azonnal is el tudnak helyezkedni. Az idei tanévben megkezdett, és a rendelet alapján négy éven belül kifutó képzés erre nyújt lehetőséget a szakirányt már megkezdett osztályok számára.
„Bennünket nagyon meglepett ez a határozat, hiszen mi nem tapasztaljuk, hogy csökkenne az érdeklődés ezen képzés iránt. Ez a szak azért is népszerű, mert jellemzően ez az az osztály, ahol egy műszaki, gyakorlati képzést is nyújtó iskolán belül lányok és fiúk is megtalálják a számításukat” – avat be bennünket a részletekbe Vetter János, az iskola igazgatója. „ Nem szeretnénk viszont cserbenhagyni azokat, akik a jövőben is közgazdaságtani alapismeretekre tennének szert, így műszaki líceumként fogunk olyan osztályt nyitni, amely tartalmában hasonló, és talán még naprakészebb tudást tud nyújtani a fiataloknak.”
A műszaki líceum magvát az eltörölt szakhoz hasonlóan közgazdaságtannal kapcsolatos alaptantárgyak adják majd olyan tantárgyakkal kiegészülve, amelyek a korábbiakkal ellentétben nem gépészeti, hanem informatikai ismeretek bővítését célozzák meg. A diákok számítógépes rendszerekkel, programozással, adatbázisokkal, grafikai programokkal és számítógépes kommunikációval is megismerkedhetnek majd. Ez a széleskörű tudásanyag hozzásegítheti őket ahhoz, hogy korunk változó igényeihez rugalmasabban tudjanak alkalmazkodni, megtalálják az érdeklődésüknek és képességeiknek leginkább megfelelő területet.
A négy éves, érettségivel végződő középiskolai képzést elvégző diákok közvetlenül az iskola befejezése után közgazdaságtani területen is el tudnak majd helyezkedni, és olyan ismeretek birtokába is jutnak, amely megkönnyíti számukra egy saját vállalkozás megalapozását. Amennyiben egyetemi szintű tanulmányok folytatása mellett döntenek, a szak elvégzése után is adottak lesznek azok a lehetőségek, amelyek valamennyi, érettségivel végződő középfokú képzésre jellemzőek: választhatják a négy év alatt megszerzett tudásuk elmélyítését, vagy szinte bármely más, nem csak műszaki irányú, az érdeklődésüknek megfelelő egyetemet is.
Ógyalla
Építőipari Szakközépiskola Ógyalla
(iskola, amely fennállása óta csakis egyetlen szakra összpontosít)
Diákjaink valamennyien a 4 éves érettségivel végződő „3650 M építészet” tanulmányi szakban kapnak képzést. A 3. és 4. évfolyamban a magasépítészet vagy a vízgazdálkodási szakon folytatják tanulmányait, ahol elsajátítják a:
- kézi rajzolást és grafikai programmal történő rajzolást,
- tervrajzkészítést ALLPLAN, ArchiCAD és AutoCAD grafikai programok segítségével,
- épületek 2D-ben és 3D-ben való tervezését,
- épületek költségvetésének számítását Cenkros Plus programmal,
- geodéziai méréseket és statika alapjait,
- belsőépítészetet és parktervezést,
- vízgazdálkodási építmények tervezését,
- közgazdaságtan alapismereteit,
- „Smart Home” – okosházak tervezését és kivitelezését.
A végzőseink érvényesülhetnek, mint:
- magánvállalkozók az építészet bármely területén,
- építésvezetők, mesterek,
- műszaki dolgozók tervezőirodákban - rajzolók, tervezők,
- műszaki ellenőrök, költségvetés készítők,
- építkezési hivatalok alkalmazottai,
- az építőipar vagy a gazdaság rokon ágazataiban, mint műszaki-gazdasági dolgozók,
- az építészeti alapismeretekre épülő lakberendező, ingatlanforgalmazó és értékbecslő szakmai végzettség könnyen elérhető.
Végzőseink mintegy 80 %-a folytatja főiskolai és egyetemi tanulmányait, főleg Pozsonyban, Brünnben, Nyitrán, Prágában, Budapesten és Győrben. Az utóbbi években egyre gyakoribb a diákjaink Dániában, ill. Finnországban való egyetemi továbbtanulása.
Az iskola saját kollégiummal és étkezdével rendelkezik, ahol egész napi ellátást biztosítunk.
Az 2025/2026-os tanévben is 3 elsős osztályt nyitunk,
1 szlovák és 2 magyar tanítási nyelvűt
„Nyílt napok“
2024. október 25-én (pénteken) és 26-én (szombaton) kerülnek megrendezésre.
Az iskola megtekintése csoportokban történik 09:00 órai kezdettel szlovák nyelvű vezetéssel, és 10:00 órai kezdettel magyar nyelvű vezetéssel.
Elérhetőség:
www.instagram.com/stavebna_hurbanovo
www.titok.com/stavebna.hurbanovo
Érsekújvár
Dunaszerdahely
Dunaszerdahely két nagymúltú és meghatározó magyar tanítási nyelvű iskolája, az Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola valamint az Építészeti Szakközépiskola 2021. szeptember 1-től a Szabó Gyula 21 szám alatt működő Közös Igazgatású Szakközépiskola szervezési egységeiként folytatják tevékenységüket.
Iskoláink működésük évtizedei alatt rengeteg jobbnál jobb szakembert neveltek ki, akikkel mindmáig méltán büszkélkedhetünk. Az Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola felkészült szakembereket képez, akik a közgazdaság, kereskedelem, szépségápolás, számítástechnika, gépészet és elektrotechnika területén tudnak érvényesülni. A régióban egyedüli iskolaként oktatunk informatikai szakokat. Az Építészeti Szakközépiskolában kőművesek, festők, ácsok, központifűtés-, víz- és gázszerelők, asztalosok, gipszkartonozók, építészek, épületgépészek, kertész-virágkötők szereztek szakmai tudást ezeken a hiányszakmának számító területeken és találták meg számításukat a munka világában. Szakmájukat szerető, azt tudó, emberi értékeikkel tisztában lévő, magyarságukat ápoló és tisztelő felnőttek váltak belőlük.
Közös célunk továbbra is olyan fiatalok képzése, akik mesterségükben alapos elméleti és gyakorlati ismereteket, jártasságot szereznek, mely lehetővé teszi számukra a munkaerőpiacon való érvényesülést és az állandó szakmai fejlődést.
Oktatási programok széles választékát kínáljuk, melyek megfelelnek a munkaerő-piac és munkáltatók igényeinek és követelményeinek. A 3 éves szakmunkás szakok végzősei záróvizsgával fejezik be tanulmányaikat, szakmunkás-bizonyítványt kapnak, tovább tanulhatnak 2 éves felépítményi szakon és érettségi bizonyítványt is szerezhetnek. A 4 éves épületgépész technikus valamint kozmetikus szakok sajátossága, hogy a gyakorlati képzés emelt óraszámmal történik, ezért a tanulmányok sikeres befejeztével a tanulók érettségi bizonyítványon kívül szakmunkás-bizonyítványt is kapnak. A 4 éves tanulmányi szakok végzősei számára is van lehetőség további szakokon gyarapítani ismereteiket és egy másik szakérettségit tenni.
Iskolánk felszereltsége
- általános és szaktantárgyak oktatása modern technikával felszerelt tantermekben, nyelvi laboratóriumban, 8 számítástechnikai szaktanteremben történik, készülőben a média és fotóstúdió is
- gyakorlati képzés iskolai műhelyekben – asztalosműhely, autószerelő-műhely, elektrotechnika laboratórium, gépészeti szaktanterem CNC géppel, 2 fodrászszalon, kozmetikai szalon, virágkötő műhely
- építészeti valamint elektrotechnikai és gépészeti modellező és tervező programok: AutoCad, Archicad, ProgeCad, Eagle, Cut2D, könyvelési programok
- felújított sportpálya, tornaterem és edzőterem, teniszpálya
- kollégium edzőteremmel
- felújított iskolai étterem
- könyvtár
- a tanulók részére kialakított pihenő és relaxációs zónák.
Oktatás
- az oktatást szakmailag felkészült tanárok és mesterek biztosítják
- modern oktatási programok
- oktatás interaktív táblán
- idegen nyelvek színvonalas oktatása, ECL nemzetközi vizsgalehetőség
- magas szintű számítástechnikai ismeretek minden szakon belül, ECDL, CISCO és EBC*L (közgazdaságtan) vizsgalehetőség
- iskolapszichológus
- a gyakorlati képzés az iskolai műhelyeken kívül külső munkahelyeken és duális képzés keretében történik.
Duális képzés
Az iskola együttműködik a régió munkáltatóival, akik részt vesznek a szakképzés és szakmai gyakorlat biztosításában. A duális képzés lényege, hogy az elméleti oktatás az iskolában, a gyakorlati képzés pedig vállalkozóknál, cégeknél történik. Tanulmányok befejezésekor a tanuló már olyan versenyképes tudással és gyakorlattal rendelkezik, ami hatalmas előnyhöz juttatja szakmai pályafutásuk elindításában. A duális képzésben résztvevő tanulók havi 50 eurós ösztöndíjban részesülnek. Ezen kívül ingyenes számukra a buszközlekedés és a diákotthonban való elszállásolás.
Motivációs ösztöndíj festők, kőművesek részére
Akik szeretnének már a tanulmányaik alatt is pénzt keresni, azok válasszák a festő szakot, ahol tanulmányi eredményektől függően akár havi 25 és 60 EUR közötti motivációs pénzjutalomban részesülhetnek. A Nagyszombati kerület havi 50 eurós megyei ösztöndíjjal támogatja a kőműves szakon tanuló diákokat. Számukra is ingyenes a buszközlekedés és a diákotthonban való elszállásolás.
Tanításon kívüli tevékenységek
- baráti és szakmai kapcsolatok kiépítése és elmélyítése magyarországi iskolák diákjaival a Határtalanul Program keretén belül
- Magyarországon történő megemlékezés a nemzeti ünnepeinkről és emléknapjainkról a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programjának köszönhetően
- gyakorlati készségek fejlesztése és nyelvtanulás külföldön az Erazmus+ programban
- szakkörök
- tanulmányi és sportversenyek
- sítúra
- iskolabál, diákavatás
- szakmai kiállítások és színházlátogatás
- rendszeres tanulmányi és osztálykirándulások
Hogy mitől vagyunk mások? A válasz egyszerű: attól, hogy egyediek vagyunk. Hogy a hosszú évek alatt is sikerült megőriznünk iskolánk sajátos varázsát, légkörét, hangulatát. Mi nemcsak tanítjuk diákjainkat, de neveljük, az érvényesülés irányába tereljük és bátorítjuk is őket, mindezt összhangba helyezve az iskola prioritásaival és céljaival.
Nyitottak vagyunk a változásra, és büszkék arra, hogy ennyi év után is sikeresen működünk, folyamatosan újulunk és neveljük, tanítjuk a jövő nemzedékét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.