Az idősek és a mozgás II. – Hogy kezdjünk el mozogni?

nyugdíjas illusztráció

A múlt héten megtudhatták, miért is fontos a mozgás, mennyi egészségi problémát lehet vele elkerülni. Az ép test megőrzésének ez a legjobb módszere: nem kerül semmibe, jobb kedvünk lesz tőle, testünk pedig meghálálja fáradozásunkat.
 

Vajon mi számít mozgásnak? Ha leveszünk a polcról egy könyvet, az már mozgás. Tegyük meg ezt például tízszer egymás után, s máris erősebbek lettek a felső végtag izmai. Sokakat foglalkoztat, hogy hogyan kezdjen el mozogni.

Motiváció: Mindenképp kell egy cél, amit el szeretnénk érni. Az ugye szép cél, hogy ne betegedjünk meg, viszont ha az ember ilyen általános célt tűz ki, valószínűleg nem lesz sikerélménye. Enélkül pedig lehangoló lesz a mozgás, s hamar elmegy tőle a kedvünk. Mi a jó cél? Elsősorban az, ami elérhető. Ha most olyan állapotban vagyunk, hogy alig tudjuk megtenni gyalog az utat az üzletbe, akkor ne azt a célt tűzzük ki, hogy néhány kilométert lefutunk, hanem azt, hogy a lakás és az üzlet közötti néhány méteres távot rövid idő alatt meg tudjuk tenni. Ha néhány hét után ez már nem jelent gondot, s az idővel is elégedettek vagyunk, jöhet a következő cél.

Válasszunk ki időpontot, amikor van időnk: például a kedvenc tévéműsor előtt vagy után, szentmise vagy reggelizés előtt, esetleg után. Ha ezt nem tesszük meg mondván, hogy „majd lesz időm”, vagy „hiszen bármikor megtehetem”, nem leszünk sikeresek. Új szokást kell kialakítani, ami nem egyszerű. A tapasztalatok szerint ehhez körülbelül 66 napra van szükség. Fontos a kitartás, semmiképpen ne adjuk fel az első („jaj, ma elfelejtettem mozogni”) sikertelenség után.

Kezdjünk óvatosan! Ha már kiválasztottuk az időt, mikor fogunk mozogni-edzeni, naponta mondjuk 10 percet fordítsunk rá. Ne akarjunk mindjárt 1 órát tornázni. Feleslegesen kifáradunk, nem lesz sikerélményünk, és elmegy a kedvünk tőle. Ha 10 perccel kezdünk, a sok kicsi sokra megy mondás alapján eljutunk a célhoz. Ha többre lesz kedvünk, nyugodtan tornázhatunk aznap többet, de napi célunk kisebb legyen. Olyan, amit könnyű elérni.

Remélem, ezen a héten sikerül szokássá tenni a mozgást, s könnyebben el tudják majd végezni a konkrét esésmegelőző feladatsort, amely bizonyítottan segít csökkenteni az elesések számát. Ez az OTAGO edzésprogram, amelyről a következő héten írok részletesebben.

Házi feladat A fenti módszer alapján alakítsanak ki egy új szokást: naponta próbáljanak 10 percet sétálni. Ha ez soknak tűnik, akkor csak 5 percet. Akkor is mozogjanak, ha aznap már eleget sétáltak. Ha esik az eső, a folyosón is lehet fel-alá sétálni. Ne a kifogásokat keressük, hanem a megoldásokat. Közben ügyeljünk arra, hogy testtartásunk egyenes legyen, mélyen lélegezzünk, utána pedig igyunk meg egy pohár vizet.

Géci Tóth Rita
fizioterapeuta

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?