Forrása a testi-lelki harmóniának

A zene gyógyhatása ősidők óta ismert. Gondoljunk csak a sámánok énekére, vagy Dávid hárfajátékára, mellyel Saul király szenvedését enyhítette. A zene testi-lelki harmónia forrása lehet, mert „…gazdagítja a kedélyt, nemesíti az ízlést, fogékonyabbá teszi más szépségek iránt“, mondta Bárdos Lajos.

A lelkiállapotra gyakorolt pozitív hatását ismerték már a görög, kínai és perzsa bölcsek is. Pitagórász Krisztus előtt a VI. században hárfajátékkal pihentette diákjait, mert tudta, egyáltalán nem mindegy hogy lárma vagy kellemes hangok vesznek bennünket körül. A középkorban némely gazdag városban utcai muzsikusokat fogadtak, hogy játékukkal megnyugtassák az utcán hirtelen idegrohamot kapó beteg járókelőket. A reneszánsz korban a gyógyítás, így a zeneterápia is már tudományos alapokra került. Brocklesby angol orvos (1722-1747) elsőként írta le a zeneterápiát. A hisztériás, depressziós, melankólikus betegek gyógyításával szerzett tapasztalataiból ma is sokan merítenek. Vajon miért?

A zene spontán módon különböző érzelmi változásokat képes bennünk elindítani. Enyhíti a bajt, társ lehet az elhagyatottságban, elviselhetővé teszi a bánatot és megoszthatóvá az örömöt. A helyesen kiválasztott zene, mint pl. Vivaldi Négy évszaka, Beethoven Brandenburgi koncertje, Grieg Solvejg dala vagy Mozart Török indulója különös élményt ad.

Napjainkban zenével a személyiséget fejlesztik, gyógyítanak, esetleg rehabilitálnak. Elsősorban alvászavart, depressziót, szervi bántalmakat enyhítenek vele, a fogászatban, sebészetben és a szülészetben pedig gyógyítanak vele. Eredményesen alkalmazható autisták, a Parkinson- és Alzheimer-kórban szenvedők kezelésében. Esetükben a zeneterápia a fizikai kondíció megőrzésére, a szabadidő aktív kihasználásának ösztönzésére irányul (pl. éneklés). Ugyancsak jó eredmények érhetők el vele a dadogás enyhítésében és a drogfüggők kezelésében.

A zeneterápiának több módszere ismert. Az egyik módszer az aktív zeneterápia, vagyis az éneklés, hangszeres improvizáció, tánc, a másik pedig a passzív, élményszerű, befogadó terápia. Mindkét módszer egyformán alkalmazható felnőttek és gyerekek esetében is. Már az anyaméhben is rendkívüli hatása van a magzatra. Elősegíti az anya és magzat közötti kapcsolatot. A magzat képes rúgással reagálni a zenére. Vivaldi zenéje például megnyugtatja, de Beethovené mozgásra serkenti a magzatot. Mindez később hatással lehet a gyermek zenei képességeire. Az iskoláskorú gyermekeknél fejleszti a figyelmet, az emlékezetet, a kreativitást. Komplex zeneterápiáról akkor beszélünk, amikor a zene által mozgósított élményeket, érzéseket improvizált mozgással, vagy képzőművészeti tevékenységgel fejezik ki a jelenlévők. A kórházak pszichiátriai osztályain, szabadidőközpontokban, tanácsadókban végzik zeneterapeuta segítségével. A képzett zeneterapeuta a terápia során megtervezett folyamatban érvényesíti a zenét vagy a zenei elemeket (hang, ritmus, dallam).

Egészséges emberek esetében is hasznos a zeneterápia a fizikai erőnlét megőrzésére, vagy akár a kommunikáció fenntartására, de testi és lelki épségünk érdekében ajánlatos betegségmegelőző módszerként is alkalmazni.

Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy a közeljövőben bemutatjuk a kassa-šacai kórház szülészetét, ahol zenével nyugtatják az újszülötteket.

A szerző gyógypedagógia szakos főiskolai hallgató

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?