Életet menthet a ruha

Reggel az ember felkel, fogat mos és a fürdőszobában egy speciális monitor elé áll, amely néhány másodperc alatt ellenőrzi, hogy minden rendben van-e, hogy testén nincsenek-e bőrrákra utaló jelek.

A reggeli házi vizsgálat után rövid beszélgetés következhet az orvos digitális asszisztensével a fül- vagy fejfájásról. Mielőtt munkába indul, felhelyezi a karkötőre szerelt monitort, amely egész nap ellenőrzi a pulzust és a légzést, felhúzza az „intelligens” zoknit, amely jelzi, ha például fekély van a lábon. Ha netán valahol ottfelejti a szemüveget, a műszer finoman jelzi. A gyógyszertárban zörögve figyelmeztet: megvásárolta-e a C-vitamint, bevette-e a gyógyszert.

Ha valaki azt hiszi, hogy ez vicc, az nagyon téved.

Még mielőtt valaki azt kérdezné, mindezt hol lehet beszerezni és mennyiért, gyorsan kijelentem: a felsoroltak közül néhány még a jövő zenéje, de sok minden már most valóság. A New York-i egyetem egészségközpontjában fejlesztették ki ezeket a számunkra még furcsának tűnő szerkentyűket, amelyeket a közép-európai, köztük a szlovákiai újságíróknak Prágában mutatták be, hogy lássák: merre halad, hol tart napjainkban az egészségügyi kutatás.

Újabb és újabb műszerek látnak napvilágot, amelyek megkönnyítik a diagnosztizálást és sok esetben életet is mentenek.

ĺme néhány érdekesség, amelyről első látásra azt hihetné az ember, hogy valamiféle tudományos-fantasztikus film kelléke. A Philips Research társaság tudományos munkatársai nemrég drót nélküli monitorozó rendszert fejlesztettek ki, amelyet a testen hordanak, s amely segít az orvosnak a diagnosztizálásban és a veszélyeztetett betegek figyelésében. Ha hirtelen zavar támad a szervezet működésében, azonnal jelzi.

A drót nélküli monitorozó rendszert be lehet építeni az öltözékbe, például a melltartóba, az alsónadrágba vagy övbe. A rendszer folyamatosan figyeli a test jelzéseit, például a szív működését, rögzít és jegyez minden abnormális jelet, feltérképezi a szervezet pillanatnyi állapotát.

Ez a drót nélküli monitorozó rendszer, amelyet a páciens szüntelenül magán hord, három hónapig gyűjtött adatokat tud tárolni. Rögzíti a testi tüneteket leíró adatokat, mint amilyen például a szív működése. Az orvosnak így az egészségi állapottal kapcsolatos minden információ a rendelkezésére áll, és nagy segítséget jelent a diagnózis pontos felállításában.

Ha a műszer az egészségi állapot súlyos romlását jelzi, beindítja a helyi figyelmeztető rendszert, vagy kapcsolatot teremthet a mobil vagy földi telefonhálózattal.

Ha a ruha bepiszkolódik, nyugodtan ki lehet mosni a beépített száraz elektródokkal együtt. Kevésbé jó hír, hogy a szlovákiai pácienseknek erre az újdonságra még néhány évet várniuk kell, és saját zsebből kevesen tudják megfizetni.

A szerző a Sme munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?