Több mint 300 azoknak a pácienseknek a száma, akiknél újonnan diagnosztizálnak krónikus gyulladásos bélbetegséget (IBD). A két legismertebb és leggyakoribb krónikus gyulladásos bélbetegség elsősorban a gyulladás helyét tekintve különbözik egymástól: az egyik a Crohn-betegség, amikor az egész gyomor és a bélrendszer érintett, a másik a Colitis ulcerosa, a fekélyes vastagbélgyulladás, amikor a gyulladás a vastagbélre korlátozódik.
Egyre több az IBD-beteg
Crohn-betegségben és fekélyes vastagbélgyulladásban körülbelül 15 ezer ember szenved Szlovákiában. A világon hozzávetőlegesen 10 millióra tehető a betegek száma, Európában ez a szám 3 millió. A szakemberek feltételezik, hogy az elkövetkező 10 évben csaknem 30 százalékkal nagyobb lesz a betegek tábora, ami elsősorban az életmóddal, az elhízottsággal és a stresszel függ össze.
A gyerekeket sem kerüli el
A betegség minden korosztályt érint, és még a gyerekeket sem kerüli el. A legtöbb beteg 20–30 éves, de egyre gyakoribb a 10–19 éves páciens is. Jellegzetes tünetein – hasfájás, hasmenés, fogyás – kívül egyéb tünetei is vannak, amelyek még azelőtt kínozhatják a beteget, mielőtt maga a betegség megjelenik. Épp ezeket a nem jellegzetes tüneteket hagyják gyakran figyelmen kívül – figyelmeztetnek a szakemberek. „A hasfájás, hasmenés, fogyás nem biztos, hogy az allergia és a stressz tünete, oda kell rá figyelni és természetesen a beteget ki kell vizsgáltatni” – mondja dr. Iveta Čierna gyermek-gasztroenterológus.
Gyógyíthatatlanul
A krónikus gyulladásos bélbetegségek nemcsak az emésztőrendszert, hanem a szemet, az ízületeket és a bőrt is érintik. Bár a betegség az élet végéig tart és gyógyíthatatlan, a korszerű orvoslásnak köszönhetően a betegek minőségi és teljes értékű életet élhetnek.
Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a két gyulladásos bélbetegség a harmadik legjelentősebb rákmegelőző betegség, és a végbélrák kockázata ezeknél a betegeknél kétszer nagyobb, mint azoknál, akik nem szenvednek sem Crohn-betegségben, sem fekélyes vastagbélgyulladásban” – mondja dr. Martin Huorka, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság IBD szekciójának elnöke.
Legyen a kolonoszkópia fájdalommentes
„Az IBD esetében a legfontosabb kivizsgálás a kolonoszkópia vagy béltükrözés, továbbá a vér- és székletvizsgálat. Az endoszkópos kivizsgálás is kulcsfontosságú. Szlovákiában nem a vizsgálat elérhetősége a gond, hanem az, hogy az emberek nem akarnak részt venni rajta. Egyszerűen félnek tőle” – teszi hozzá dr. Tibor Hlavatý professzor, a társaság elnöke. „Azért is lenne fontos, hogy a fájdalommentes kolonoszkópiát teljes egészében fizessék az egészségbiztosítók. Erre törekszik évek óta a szakmai társaság és betegszervezetünk is” – mondja Veronika Ivančíková, a Slovak Cohn Club betegszervezet tagja. Ez a szervezet az IBD-ben szenvedő betegeket tömöríti és rendszeresen tájékoztatja. „Pozitív hír, hogy a betegek több mint háromnegyede egy hónapon belül eljut erre a kivizsgálásra” – teszi hozzá Veronika Ivančíková.
Teljes életet élhetnek
A korai diagnosztika és kezelés lehetővé teszi, hogy a beteg aktív életet éljen. „A korszerű kezelésnek köszönhetően a két gyulladásos bélbetegséget ellenőrzés alatt tudjuk tartani. Modern gyógyszerek állnak rendelkezésünkre, beleértve a biológiai kezelést is. Az elkövetkező években új, korszerű gyógyszerek jelennek meg, amelyek segítik a betegeket, hogy tünetmentesen tovább éljenek” – mondja dr. Anna Gojdičová gasztroenterológus. A betegek utazhatnak, tanulhatnak, családot alapíthatnak és valóban teljes értékű életet élhetnek.
Az IBD-ben szenvedő betegeknek segíthet a IBDPodKontrolou applikáció, amellyel követhetik a betegség lefolyását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.