Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően, ami új gyógyszerek kifejlesztésében mutatkozik meg, a Crohn-betegségben és Colitis ulcerosában, vagyis fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek élete jobb minőségű és kényelmesebb lehet.
Az új gyógymód gyökeresen megváltoztatja a beteg életét
Húsz év elteltével ugyanis gyökeresen megváltozott e két betegség kezelése – tájékoztatott a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság. Az élet végéig tartó kezelésre szoruló betegek már maguk is bevehetik azt a gyógyszert, melyet eddig a gasztroenterológiai rendelőben kaptak meg. Fontos megjegyezni, hogy emellett rendszeres ellenőrzésekre kell járniuk, s ezeknek a kolonoszkópia is része. A bélvizsgálatot ma már úgynevezett analgoszedációban is el tudják végezni, mindenféle fájdalom nélkül. Szlovákia azon kevés európai országok közé tartozik, ahol az egészségbiztosítók ezt nem fizetik. A Bez bariér kezdeményezés keretében a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság szeretné, ha az analgoszedációt is térítenék a biztosítók, ami lényegesen kényelmesebbé tenné a kolonoszkópiás vizsgálátot.
„Az új kezelési módszer lényegesen megváltoztatja a beteg életét. Az elmúlt években elsősorban azok a gyógyszerek keresettek, amelyeket új formában a bőr alá lehet juttatni. Applikációs toll segítségével ezt maga a beteg is be tudja magának adni”
– pontosít dr. Martin Huorka, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság IBD csoportjának elnöke.
Ez a forma lényegesen megkönnyíti a Crohn-betegségben és a Colitis ulcerosában szenvedő beteg életét, mert a gyógyszert otthon egyedül beadhatja magának, nem kell egészségügyi intézménybe mennie.
„Ráadásul néhány bőr alá juttatott gyógyszer az érbe adott gyógyszer javított változata. Ez az új gyógyszer jobban tolerálható. Ebben az évben végre a gyakorlatban is használhatják a betegek a teljesen új biológiai gyógyszert, mégpedig tabletta formájában. Fő előnye, hogy a biológiai gyógyszer hatását a tabletták bevételének komfortjával párosítja. A betegek így új, nagyon pontosan ható és modern gyógyszerhez jutnak, aminek köszönhetően a betegség féken tartható, és a kezelés miatt már nem kell olyan gyakran a központba utazniuk” – teszi hozzá dr. Tibor Hlavatý gasztroenterológus.
Szabadabb élet
A gyulladásos bélbetegségek kezelésében bekövetkezett jelentős előrelépést Veronika Ivančíková, a Slovak Crohn Club betegszervezet elnöke is nagyra értékeli, aki szerint sokan szégyellik betegségüket, szoronganak és depresszióban szenvednek. „Sokak számára a betegséget kísérő tünetek nagyon korlátozók, és negatívan hatnak az életminőségre. A betegek félnek új, ismeretlen helyre utazni, attól tartanak, hogy nem találnak vécét a közelben. Azért is örülünk ennek a változásnak. Ha a gyógyszert otthon a bőr alá tudja juttatni a beteg, sokkal szabadabb életet élhet” – tette hozzá.
Szlovákiában fizetni kell
Nem könnyű a Crohn-betegség és a Colitis ulcerosa diagnosztizálása. Kulcsfontosságú kivizsgálás a béltükrözés, vagyis kolonoszkópia. „A betegek gyakran kényszerülnek a diagnosztika és kezelés szempontjából kolonoszkópiára, ami főleg az ő esetüknek nagyon fájdalmas, hiszen beleik a gyulladásos betegség és a műtétek miatt megváltoztak. Ha fájdalmatlan kivizsgálást szeretnének, Szlovákiában fizetniük kell érte. A Szlovák Gasztroenterológiai Társaság ezért már évek óta sürgeti a fájdalommentes kolonoszkópiát, amit az egészségbiztosítók fizetnének. A Bez bariér kezdeményezés célja, hogy eltávolítsa az akadályokat a fájdalommentes kolonoszkópia útjából” – tette hozzá dr. Tibor Hlavatý.
Világszerte 10 millió beteg
„Crohn-betegség és Colitis ulcerosa jobbára produktív korban lévő embereket sújt. Hasmenés, fájdalom, fáradtság és hőemelkedés jellemzi ezeket a betegségeket, miközben tünetmentes (remisszió) és panaszokkal teli (relapsz) időszakok váltják egymást. Világszerte több mint 10 millió ember él ezzel a két betegséggel. Igyekeznek felszólítani az intézményeket, hogy tegyenek lépéseket e betegségek elleni harc érdekében“ – mondja dr. Tibor Hlavatý.
A pontos ok nem világos
Több tanulmány szerint a betegek 50 százaléka krónikusan aktívnak vagy periodikus romlást okozó, vagy hirtelen romló krónikusan aktív betegségnek tartja. A mai napig nem világos teljesen, hogy pontosan mi okozza a nem specifikus gyulladásos bélbetegséget, de az orvostudomány az elmúlt években annyira fejlődött, hogy az ezekben a betegségekben szenvedő betegek is minőségileg magasabb szinten élhetnek.
- Crohn-betegség: a bélrendszer nyálkahártyájának – gyakran mélyen az érintett bélszakasz szöveteibe hatoló – gyulladásos, hasmenéssel és fájdalommal járó, és akár az életet is veszélyeztető betegsége.
- Colitis ulcerosa, vagyis fekélyes vastagbélgyulladás: a gyulladásos bélbetegségek egyik fajtája, ami az emésztőrendszer krónikus gyulladásával jár, jellegzetesen hasi fájdalom és hasmenés kíséri. Néha életveszélyes szövődményekhez vezethet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.