Csecsemők – fülhallgatóval

Az újszülöttek 20-30 százaléka a világrajövetel után nehezen alkalmazkodik a gyökeresen megváltozott körülményekhez.

A szokásos egy-két napon túl is a kórházban kell maradniuk, esetleg gyógyszeres kezelésben kell részesülniük, speciális egészségügyi eszközöket kell kapniuk. Nem egyszer az anyának is a kicsivel kell maradnia a kórházban. S ha nem első gyerekről van szó, akkor bizony ez nem kis megpróbáltatás elé állítja a családot.

Rengeteg tanulmány jelent meg már arról, hogy a milyen óriási hatással van a magzatra, ha az anya beszélget vele a terhesség alatt. Néhol zeneterápiával folytatják ezt a folyamatot vagy közvetlenül a szülés után, vagy később, amikor úgy adódik, hogy anya és gyermeke nem lehet együtt, mondjuk azért, mert az anya kezelésre szorul, vagy mert az újszülött rosszul alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez.

2003. szeptember elseje óta a sacai kórház gyermekosztályán nem rendkívüli látvány a fülhallgatóval „felszerelt” csecsemő. Naponta legalább ötször 15-20 percig hallgatnak zenét az újszülöttek. Amikor telefonon olyan embert kerestünk, aki tájékoztatni tud a zeneterápiától, mindenki ugyanahhoz az emberhez irányított. ĺgy jutottam el dr. Slávka Virágovához, a gyermekosztály főorvosához. – A főorvos asszonynak szívügye a zeneterápia, legjobb lesz, ha őt kérdezi, erre ő a legilletékesebb – ez volt az általános vélemény.

– Az első hang, amelyet a születés után hallunk, az anya szívdobogása. Az agy úgymond melódiává változtatja az emberi beszédet, nem csoda hát, hogy oly kellemes a fülünknek. Ha zenét hallgatunk, olyan, mintha beszédet hallgatnánk. A hangszalagok rezgése az emberi agy által kibocsátott hullámok rezgésének felel meg, amely hat a cukrok anyagcseréjére, a hormonképződésre, a mirigyek működésére, a légzésre, a szívműködésre, a vérkeringésre, az izomzatra, a lelki egyensúlyra, a hangulatra – tudtam meg a főorvos asszonytól.

Néhány amerikai újszülött-intézetben már régebben vizsgálták, hogyan hat a zene a kicsikre. Bebizonyosodott, hogy a megfelelően kiválasztott zene növeli az oxigénfelvételt, javul az étvágy. Óriási dolog, hogy a beteg csecsemők súlygyarapodása is nagyobb lett a zene hatására.

– Amikor a zeneterápia alkalmazására készültünk, valamenynyi hozzáférhető szakirodalmat áttanulmányoztam. Például vannak feljegyzések arról, hogy olyan gyerekek is felépültek, akik kómába estek, s ezalatt kedvenc zeneszámaikat játszották nekik. A zene ezenkívül bizonyíthatóan oldja a stresszt, a szorongást, enyhíti a depressziót, álmatlanságot, az idegrendszeri és pszichomotorikus zavarokat, a függőséget, az Alzheimer-kór tüneteit is. Megnyugtat, biztonságot ad, nyugodt alvást és kellemes ébredést eredményez. Kétéves tapasztalataim alapján megerősíthetem, hogy a zene serkenti a csecsemők figyelmét, arra ösztönzi őket, hogy figyeljék a környezetüket. Célom az volt, hogy javuljon az újszülött élete első napjainak, heteinek minősége, mégpedig zavaró körülmények nélkül. Közismert tény, hogy ha kedvenc zeneszámunkat hallgatjuk, csökkenti a fájdalmat. Nagy előnye, hogy nincs mellékhatása, hanem csak kedvező hatása.

S hogy az anyák mindebből mit észlelnek? – Örülnek, mert a kicsik jól alszanak, nyugodtabbak, jobban fejlődnek, kevesebb az idegrendszeri zavar. (ki)

Nemcsak gyermek-, hanem felnőttkorban is balzsam a testre és lélekre…

A zeneterápia megalapítója a Pitagórasz, aki már időszámításunk előtt a 6. században minden este kellemes dalokat énekelt a diákjainak. Ezzel próbálta megnyugtatni a lelküket, elfeledtetni a gondokat és problémákat, amelyek napközben felgyülemlettek. A megfelelően és céltudatosan kiválasztott zene segít felszabadítani a rejtett érzelmeket, az elfojtott gondolatokat, a gyerekkori emlékeket. Képes energiával feltölteni testünket, amely számos lelki baj gyógyításához kell. Csökkenti a szorongást, serkenti az öntudatot, a kifejező készséget, életkedvet ad. A Parkinson- és Alzheimer-kórban szenvedő betegekben felelevenednek az elfeledett érzelmek és asszociációk, ismét emlékeznek, újra érzik a családi összetartozás erejét. A zenehallgatás aktivizálja és működésben tartja az egyes agyi funkciókat.

Pozitívan hat a pulzusra, a légzési ritmusra, a vérnyomásra, az immunrendszerre. Hasznos lehet a kemoterápia esetén, csökkenti a hányingert. Bebizonyosodott az is, hogy műtét után hamarabb felébred a beteg, ha narkózis idején relaxációs zenét hallgat fülhallgatón keresztül. A haldoklók esetében a zene szellemi ereje erősödik fel. Megnyugtatja a haldoklót, csökkenti a feszültséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?