Volkswagen Polo: Eggyel feljebb lépett

A mai kőkemény konkurenciaharcban kevés autógyár engedheti meg magának, hogy egy népszerű és keresett modelljével hoszszabb időre eltűnjön a piacról.

A karosszéria elöl gömbölyűbbé vált, hátrafelé optikailag is megnyúlt A mai kőkemény konkurenciaharcban kevés autógyár engedheti meg magának, hogy egy népszerű és keresett modelljével hoszszabb időre eltűnjön a piacról. A Volkswagen mégis megtette; hogy üzleti szempontból ráfizetett-e vagy sem, azt egyelőre nem tudni, azt viszont igen, hogy a negyedik generációs Polo közelmúltbeli megjelenése kisebb szenzációnak számított. Először is: már nem a márka Benjáminjaként érkezett (ezt a szerepet időközben a Lupo vette át), hanem sokkal inkább a nagyobbik testvér Golfra hasonlít. Másodszor: tényleg nagyon jó, kiforrott autó. Erről tökéletesen meggyőződhettünk a szokásos egyhetes teszt során, amelyet gyakorlatilag a modell szlovákiai rajtjával párhuzamosan abszolváltunk.

ALAKTAN

Hogy az új Polónak az elődjénél jóval nagyobb ambíciói vannak, azt csalhatatlanul elárulják a megnövekedett méretek (hosszúság: +15,4 cm, szélesség: +2 cm, magasság: +5 cm, tengelytáv: +5,3 cm, csomagtér: +25 l). Egyáltalán az autó egész külalakja sokkal felnőttesebb; ez főleg az általunk tesztelt ötajtós változatra érvényes, ahol a „toldalék” oldalablakok optikailag megnyújtják a karosszériát. A kocsiszekrény eleje íveltebb, áramvonalasabb lett, és itt található a legkarakteresebb stíluselem is: a négy kerek fényszóró. Akár elismerik Wolsburgban, akár nem, ezt bizony a Mercedestől kölcsönözték – ami egyébként nem baj. A hátsó lámpatestek eredetét viszont egyértelműen a családban kell keresnünk, nevezetesen a jóval nagyobb testvér Passatnál. Egy szó mint száz: úgy, ahogy van, szép lett ez az autó, van benne valami sajátságos báj. Ami az emberekről a korral lekopik, itt éppen az évekkel érkezett meg...

BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG

A hátsó lámpatestek a sokkal nagyobb Passatot idézik(A szerző felvételei Aki legalább egyszer ült egy második-harmadik generációs Polóban, most úgy érezheti, hogy teljesen új világba csöppent. A spártai műszerfalnak nyoma sincs, a felhasznált anyagok minőségét össze sem lehet hasonlítani, a négyküllős volán rendkívül elegáns. És tessék csak megnézni a hátsó traktust: mondaná valaki, hogy ez egy B kategóriás kisautóé? A nagyobb méretek hozadéka itt érződik a legjobban, újabb bizonyítékául annak, hogy a tervezők ma már alig néhány többletcentiméterből is kisebb csodát képesek produkálni. A beltérrel különben is jól gazdálkodtak: a volán és a kesztyűtartó alatt egyaránt széles rekesz húzódik, a tárolószekrénykét tartalmazó hátsó középső könyöktámasz, a két elülső ülés alatti fiók és a műszerfalból „kiugró” pohártartó pedig már a tesztelt Comfortline típustól standard tartozék. Ez egyébként alulról a második szereltségi fokozat, de már a Basic alapfok listája is egész tisztességes: elektrohidraulikus kormányrásegítő, két frontlégzsák két síkban állítható kormányoszlop, hőszűrő ablaküvegek, négyhangszórós autórádió, ciklusos ablaktörlők. A Comfortline többlete (a már említetteken kívül): állítható magasságú vezetőülés, központi zár, elektromos elülső ablakemelők, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, elülső ködlámpák, két hátsó olvasólámpa, megvilágított sminktükrök és még néhány apróság. Volkswagen-különlegességnek számít, hogy a plusz két ajtó valamennyi modellnél felárért rendelhető meg; esetünkben ez 21 100 koronát tett hozzá a kocsi alapárához, mivel elektromos ablakokkal felszerelt változatokról volt szó. A szereltségről még annyit, hogy nem ajánljuk a minden komfortfokozatban standardként kínált Alfa kazettás autórádiót, mert meglehetősen keveset tud. Akkor már inkább a jóval okosabb Betát vagy Gammát érdemes választani, amelyek ára mindössze 4300, illetve 8900 korona.

MOTOR, MENETTULAJDONSÁGOK

A konstruktőrök bölcsen döntöttek, amikor nem egy liternél kezdték az új Polo motorizálását. Az alapnak számító háromhengeres benzinaggregát hengerűrtartalma 1,2 liter, legnagyobb teljesítménye pedig 40 kW (55 LE). Ez nem sok, mondhatná akárki, enynyit akárhány konkurens egyliteres is tud – 103 newtonmétert viszont már nem. Még jobb ugyanennek a motornak a 12 szelepes változata, amellyel tesztkocsink is fel volt szerelve. Kis túlzással azt is mondhatnánk, ennyi tökéletesen elég az autóhoz, akár a gyorsulást, akár a végsebességet nézzük. A motor háromhengereshez képest meglepően kiegyensúlyozottan jár, a tipikus „berregés” csak közvetlenül indítás után, illetve alapjáraton hallható. Csúcsnyomatékát már viszonylag alacsony fordulatszámon eléri, ami ekkora köbtartalomnál nem kis előny: jóval kevesebb dolgunk van a váltókarral, törődhetünk a többi, fontosabb dologgal. Gyorsan felfigyelünk arra is, hogy milyen csend van az utastérben: a hatékony zajszigetelés szintén a kocsi erősségei közé tartozik. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, az avatottabbak számára elég ennyit mondanunk: A0. Igen, a VW konszern jelenlegi legjobb kiskocsi-padlólemezéről van szó, amelyet először a Fabia kapott meg, másodikként pedig éppen a negyedik generációs Polo. A korszerű alváz a megnövelt tengelytávval kombinálva olyan fokú stabilitást eredményez, ami valóban ritkaságszámba megy ebben a kategóriában. Nincsenek váratlan kitörési kísérletek, a kocsi közepes vezetői rutinnal is sok mindenre büntetlenül rávehető, miközben az elektromos szervokormánynak köszönhetően a vezetési komfort is hiánytalan.

ZÁRSZÓ

Zsúfolt piaci szegmensbe érkezett az új Volkswagen Polo, ahol az utóbbi időben szinte futószalagon követték egymást a jobbnál jobb modellek (Peugeot 206, Fiat Punto, Renault Clio, Opel Corsa). A német „népautó” legfőbb fegyverei ebben a kemény harcban mindenekelőtt a vonzó külső, az impozáns térkínálat és a nagyon jó útfekvés. Fogadtatásáról azonban végső soron a vásárló dönt, a maga egyéni szempontjai alapján, mivel az árak között immár egyre jelentéktelenebbek a különbségek. Vas Gyula

NÉVJEGYKÁRTYA

Modell: Volkswagen Polo 1.2 12V Comfortline

Karosszéria: ötajtós

Motor: háromhengeres, 12 szelepes benzinmotor

Hengerűrtartalom: 1198 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 47 kW (65 LE)/5400 ford./perc

Legnagyobb forgatónyomaték: 112 Nm/3000 ford./perc

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 162 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 14,9 s

Önsúly: 1050 kg

Méretek (H/Sz/M): 3897x1650x1465 mm

A csomagtér űrtartalma: 270–1030 l

Fogyasztás : 7,6/5,1/5,9 1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 45 l

Induló ár: 382 800 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?