Váratlan feltámadásra készül a Saab

<p>Hosszú, síri csend után újraindultak a szerelőszalagok a svéd gyárban, ám az évtizedes konstrukciójú, egyféle változatban kapható 9-3 kevés lesz az üdvösséghez. De vajon létezik befektető, amelyik ekkora öngólt rúgna? Aligha: az új, kínai tulajok saját gigantikus autópiacukat vették célba, ahol a régi-új Saab modell tiszta lappal indulhat, különösen elektromos presztízsautóként.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Kevesen mertek volna arra fogadni, hogy a 2011. nyári végleges leállás után valaha is újra robotok zaja és munkások nyüzsgése fogja betölteni a trollhätteni Saab-gyár csarnokait, olyan sokszor úszott el a feltámadás. A beszállítók futottak a pénzük után, a rajongók pedig átkot szórtak a hosszú éveken keresztül rossz gazdának tartott General Motorsra, amelynek esze ágában sem volt odaadni a leendő tulajdonosnak műszaki fejlesztéseit, attól tartva, hogy azzal saját magának teremt konkurenciát. Mint borítékolható volt, a holland Spyker sportautó-manufaktúrának beletört a bicskája a svéd autógyártó újraindításába, az első kínai érdeklődőket pedig minden eszközzel igyekezett elriasztani a GM, így nem volt mit tenni, megírtuk az 1947 óta létező, innovációiról híres Saab nekrológját.

Nemrég azonban futótűzként száguldott végig a hír a világsajtón: Svédországban néhány próbadarab után újraindult a 9-3-as sorozatgyártása. Az ünnepi beszédet a hazafias nevű, ám kínai érdekeltségű konzorcium, a National Electric Vehicle Sweden (NEVS) elnöke, Kiai Johan Jiang tartotta: „Nagyon büszke vagyok a Saab visszatérésére. Naponta tíz égető problémát oldottak meg a munkatársaim, de öt új keletkezett helyettük.” A legnagyobb fejfájást a beszállítói hálózat újbóli kiépítése okozta, hiszen a mostani egyetlen modell készítésébe is 400 külső céget kellett bevonni, úgy, hogy közben a GM-től származó elemek 20 százalékát újra kellett cserélni.

Az idén kizárólag a 9-3 készül az üzemben, mégpedig lépcsőshátú kivitelben – a régi kombinak és kabriónak nyoma sincs. Dízelmotort vagy bioetanol-üzemet nem kínálnak, és a valaha méregdrágán kifejlesztett, igényes összkerékhajtás is tabu. A hiányzó egykori alternatíváknál könnyebb felsorolni, hogy mi van egyáltalán: kétliteres, 220 lóerős turbómotor, és egyetlen, full extrás, Aero felszereltség (ami nagy vonalakban hasonlít a gyárleálláskor kínált Griffinhez). Henry Ford mondta száz éve ironikusan a Ford T-modellről, hogy van választék: fekete, fekete vagy fekete. Ennél, ha nem is sokkal, de azért nagyvonalúbb a Saab: többféle színből választhat az ügyfél, sőt, azt is eldöntheti, hogy kézi vagy automata váltót szeretne-e. Eleinte Európán belül csak Svédországban kapható a modell, első számú piaca azonban nem ez, hanem Kína.

A vételár tartalmaz egy olyan szolgáltatást is, amelyet eddig csak a Porschék és Ferrarik tulajdonosai ismerhettek: személyes autóátvételt a márka központjában, gyárbejárással és múzeumlátogatással egybekötve (a régi autók gyűjteménye egyébként majdnem odaveszett a botrányos felszámolásnál, Trollhätten városa és néhány márkarajongó mentette meg). Aki azonban ellátogat a troll-legendák földjére, úgy érezheti, nemcsak a múzeumban, hanem a gyárban is megállt az idő: a 9-3 messzemenően megegyezik azzal a modellel, amit a másfél évvel ezelőtti csőd előtt is kapni lehetett. Egyedül a logó más, a griffes emblémáról ugyanis kénytelen jogi okokból lemondani az NEVS, azt mostantól csak a Scania teherautógyár és a Gripeneket is készítő repülős Saab-üzletág használhatja.

Jövőre végrehajtanak egy ráncfelvarrást, és bemutatják a 9-3 elektromos változatát. Ez a típus tanulmányként már évekkel ezelőtt létezett a svéd gyártónál, most azonban Kínából is hatalmas hátszelet fog kapni a fejlesztés, hiszen a NEVS egyik tulajdonosa a megújuló energiaforrásokkal foglalkozó National Modern Energy Holdings, a másik pedig az ökokutatásokban újabban szintén aktív Csingtao város befektetési vállalata.

Máris készen állnak a japán fejlesztésű, 146 Wh/kg energiasűrűségű lítiumion-akkumulátorok, amelyeket a konzorcium érdekeltségébe tartozó Beijing National Battery Technology vállalat vesz gyártásba.

A Saab 9-3 e-Powert jövőre csak Kínában fogják forgalmazni, ott azonban hatalmas lehetőségek állnak előtte: hiszen a szmogban fuldokló nagyvárosokban egyre népszerűbbek a villanyautók, európai prémiummodell pedig nincs köztük. (origo.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?