A csehországi Kolínban három érdekes miniautó gyártását kezdték meg az idén. Közös padlólemezre épülnek, motorjaik is azonosak, és természetesen külsőleg is rendkívül hasonlítanak egymásra.
Toyota Aygo 1.0 Cool Plus: Jó, csak kissé drága…
Külalak, besorolás
A három autó valóban tojásként hasonlít egymásra, eltéréseik a részletekben keresendők. Elölnézetből – agresszíven metszett fényszóróinak és a márkaemblémát körbefogó keskeny légbeömlőknek köszönhetően – vitathatatlanul az Aygo a legdinamikusabb. Hátulnézetben talán egy hajszálnyival a C1-es a nyerő, de a Toyotán is jól mutat a kocsi méreteihez képest óriási ablakfelület, amely a teljes ötödik ajtó is egyben. Szépek még a hátsó sárhányók domborulatai; a maximálisra nyújtott tengelytávból eredően tulajdonképpen ezek „zárják” az autót. A konkurensek listáját pedig természetesen a két ikertestvérrel kell kezdenünk, utána a Kia Picantóval, a Hyundai Atossal, a Fiat Pandával, a Chevrolet Sparkkal vagy akár a háromajtós új Volkswagen Foxszal folytathatnánk a sort.
Komfort, szereltség, térkínálat
Vitatott belső látványelem lehet a műszerfalból „kinőtt” fordulatszámmérő Ma már a legparányibb autókat is úgy építik, hogy az elöl ülők ne panaszkodhassanak helyhiányra. Hátul persze ez az állapot egyszerűen nem garantálható, nem is beszélve a csomagtérről. A négyszemélyesre hitelesített Aygóban mindenesetre a hátul utazók életterét is igyekeztek a lehető legtágasabbra szabni, amit képünk is jól illusztrál. A koffer ezért lett akkora, amekkora, magyarán: eléggé szűkös (Kia Picanto: 155–880, Chevrolet Spark: 170–845, Hyundai Atos: 253–990, VW Fox: 260–1016 l). Kifogásolható még az elülső fotelek aprócska ülőlapja, viszont háttámláik némi oldaltartást sem nélkülöznek. A műszerfal kedves és barátságos, a belőle kocsányon kinőtt fordulatszámmérő megítélése pedig egyéni ízlés dolga. Egyébként csak a tesztelt legmagasabb komfortfokozatban jár az autóhoz. Ezzel már a szereltségnél tartunk, amely alapszinten is tartalmazza az erőelosztóval kombinált ABS-t, a frontlégzsákokat, az elektromos szervokormányt és a kéthangszórós, CD-lejátszós rádiót. A középfok többletei az elülső oldallégzsákok, az elektromos elülső ablakemelők, a távirányítású központi zár, a hat hangszóró, az 1:1 arányban osztott hátsó üléstámlák, az ISOFIX gyermekülés-rögzítő rendszer; a Cool+ csúcsmodell mindehhez még a klímaberendezést és a már említett fordulatszámmérőt teszi hozzá.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Amikor a három gyártó megegyezett a közös motorhasználatban, benzinfronton a Toyota egyliteres, háromhengeres VVT-i erőforrását választották. (A januárban érkező 1,4-es, 54 lóerős dízelt a másik két márkát tömörítő PSA konszern szállítja majd.) Hengerűrtartalmához képest nagy teljesítményű aggregátról van szó, és variabilis szelepvezérlésnek köszönhetően rugalmassága is elfogadható. Sportos teljesítményre persze hiába ösztökélnénk, de városi forgalomban, ahová ez az autó elsősorban készült, az ideálishoz közelítő erőforrás. Jól idomul hozzá az ötfokozatú kézi váltó, de aki kevesebb munkával akar vezetni, 26 ezer korona többletért ötfokozatú robotváltóval is megrendelheti az autót. A korszerű motor és a kis önsúly közös eredője a rendkívül kedvező fogyasztás, amely reális körülmények között sem sokkal magasabb a gyári értékeknél. A korszerű padlólemez és a maximalizált tengelytáv kombinációja pedig egészen kiemelkedő menettulajdonságokat eredményezett: főleg a kiskocsi kanyarstabilitása az, ami minden dicséretet megérdemel.
Zárszó helyett
Az egy hét során maradéktalanul meggyőződhettünk arról, hogy a Toyota Aygo ízig-vérig korszerű, jól felszerelt, kiválóan megépített, stílusos kisautó. Ezzel együtt úgy véljük, hogy túl drága. Egy miniautó, akármilyen jól építik meg, miniautó marad, ami erősen behatárolja, vagy nevezzük nevén: korlátozza a használati értékét. És lehetnek akármilyen jól feltérképezett vásárlói célcsoportjai, az ár ezek képviselői számára is egyfajta abszolút mutató, az értékkel egybevetett arányáról nem is beszélve. Az ilyesfajta összehasonlításon legfeljebb a VW New Beetle- vagy a Mini-féle imázsautók tudnak felülemelkedni, a Toyota Aygo azonban – ikertestvéreihez hasonlóan – nem ebbe a kategóriába tartozik. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 998 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 50 kW (68 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 93 Nm/3600min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 157 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 14,2 s
Menetkész tömeg: 935 kg
Méretek (h/sz/m): 3410x1615x1465 mm
A csomagtér űrtartalma: 139–751 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,5/4,1/4,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 35 l
Ár: 415 900 korona
Az alapmodell ára: 345 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.