Toyota Auris 1.6 Sol+: Az erősebb benzinmotorral

Ritkán fordul elő, hogy néhány hónap leforgása alatt egy új modellcsalád három tagját is alkalmunk nyílik tesztelni. Az utóbbi években egyedül a Toyota Auris volt az, amelyről ezt elmondhattuk: november elején az 1,6-os benzinmotorral felszerelt, Sol+ szereltségű ötajtós típussal köthettünk közelebbi ismeretséget.

„Yariszos” orr, nagyobb és sarkosabb fényszórókkalA szerző felvételeS mivel az autó már több mint fél éve van piacon, már mi sem az újdonságértékét kívánjuk hangsúlyozni, mint az első két alkalommal. Ehelyett kritikusabban állítjuk kategóriatársai mellé, egyszóval úgy írunk róla, mintha találomra emeltük volna ki a C-szegmens népes mezőnyéből.

Külalak, besorolás

Bármennyire új a név, a forma inkább az eddigi továbbfejlesztése. Az Auris ugyanis minden szögből a Corollát idézi; elég, ha a vaskos C-oszlopot és a meredek hátfalat nézzük. Az elölnézet (lámpák, hűtőmaszk) viszont a Yarisé, persze arányosan felnagyítva. Összességében kellemes látvány az autó, de nem egyértelműen szép: néhány szögből harmonikus a kép, máshonnan nézve kissé esetlenek a formák. Ezt alighanem a C-kategóriások nagy részétől eltérő méretarányok okozzák: az Auris mintegy 5-6 cm-rel magasabb, mint a Focus vagy a Civic, tehát már-már az egyterűek felé inklinál. Mindent egybevetve az Auris nem figyelemfelkeltő, még kevésbé futurisztikus; éppen „csak” gondosan formatervezett, korszerű és ízléses külsejű autó. Amelynek konkurensei a már említett C-szegmensben keresendők, ahol újak és régebbiek bőséggel akadnak belőlük: a már említett Honda Civic, az új Peugeot 308, a Fiat Bravo, a Mazda 3, a Citroen C4, a Renault Mégane, a VW Golf, és még sorolhatnánk.

Komfort, szereltség, térkínálat

Ha a külső nem is, a beltér már-már forradalmian megújult a Corolláéhoz képest. Először is tényleg érezni, hogy az autót „belülről kifelé” tervezték: az átlagosnak számító 2,6 méteres tengelytávra a kategória egyik legtágasabb utasterét építették rá. Kényelmünket szolgálják az egyszerű formájú, de remekül párnázott ülések is. Hátul középen ülni sem büntetés, hiszen a padló sík, és az ülőlap sem domborodik ki túlságosan. Az új műszerfal térhatású „órákat” kapott, a középkonzol pedig a levegőn elegánsan átívelve ér véget a két elülső ülés között. Rajta helyezték el a váltókart is, így annak kezelése igen kényelmes. Lejjebb a formatervezett kézifék található, amely annyira kéznél van, mint egy raliautóban. Tetszett még a dupla kesztyűtartó, az anyósülés alatti fiók, a műszerfal széleiből elővarázsolható flakontartók (a bennük lévő italt a szellőzőrácsokkal hűteni is lehet), elöl az öblös középső boksz viszont tényleg csak tárolótér; alacsony fekvése miatt kartámasznak teljesen alkalmatlan. Belül tehát bőséggel van pakolóhely, a koffer viszont alapméretben és bővítve is a kategória szerényebb átlaga. Végül a szereltségről, amely ezen a szinten az értékesebb holmik közül oldal- és függönylégzsákokat, vezetői térdlégzsákot, elektromos szervokormányt, sebességtartó automatikát, kétzónás automata légkondit és hathangszórós, távirányítható, CD-lejátszós rádiót tartalmaz. Említést érdemel még a vezető előtt fel-felvillanó két zöld nyíl, amelyek a felfelé és a visszaváltás szükségességére figyelmeztetnek.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A választható erősebb benzinmotor Dual VVT-i szelepvezérlésének lényege röviden annyi, hogy a szívószelepek mellett a kipufogószelepek is változó vezérlésűek. Elsősorban ennek köszönhető a 124 lóerő teljesítmény, amely az 1,6-osok mezőnyében kiemelkedően jó értéknek számít. A pörgős motor azonnal reagál a gázadásra, bár erre a 110 lovas elődnél sem lehetett panasz. Tény, hogy a csúcsnyomaték elég magas fordulatszámon jelentkezik, de jelentős hányada széles sávban (2000– 6000min-1) a vezető rendelkezésére áll. A motor menet közben is igen csendes, alapjáraton pedig szinte zajtalan. Fogyasztása is rokonszenves, főleg a teljesítményéhez képest; ez egyrészt az agyonvezérelt szelepeknek, másrészt a már említett zöld nyilacskáknak köszönhető. Az ötfokozatú váltó is részben ezt a célt szolgálja, a maga 0,815-ös végáttétével. A hátul torziós rúddal felszerelt új padlólemez biztonságos menettulajdonságokat garantál, de az Auris ezzel együtt nem élményautó. Futóművének hangolása inkább kényelmes, mint sportos, így a kanyarvadászok jobban teszik, ha más jármű után néznek. Az átlagautóst viszont – a józan ész határain belül – nem érheti kellemetlen meglepetés az Auris volánja mögött.

Zárszó helyett

Három típusának tesztje után tovább erősödött bennünk a meggyőződés, hogy a Toyota Auris extravagáns külső helyett inkább belső értékeivel kíván vonzóvá válni. Majd meglátjuk, hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy nevének megfelelően – és elődjéhez hasonlóan – újabb aranykort nyisson a márka történetében… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1598 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 91 kW (124 LE)/6000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 157 Nm/5200min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 190 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,4 s

Menetkész tömeg: 1340 kg

Méretek (h/sz/m): 4220x1760x1515 mm

A csomagtér űrtartalma: 354–761 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9/5,9/7,1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l

A tesztelt kocsi ára: 631 900 korona

Az ötajtós alapmodell ára: 479 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?