Škoda Fabia Sport 1.4 TDI: Stratégiai modellváltás

A Fabia első nemzedéke annyira kortalan volt, hogy a bemutatása óta eltelt 8 évnél többet is kibírt volna. A modellváltás azonban ilyen esetekben is elkerülhetetlen, ezért idén bemutatkozott a cseh kisautó második generációja. És jó utódhoz méltón előrelépést jelentett az elődmodellhez képest.

A ködfényszórók és az alufelnik ezen a szinten standard tartozéknak számítanakA szerző felvételeiPéldául méreteiben, ami ebben a kategóriában igen fontos tényező. Aztán formavilágában, amely a déja` vu-k ellenére (vagy éppen ezért) jóval karakteresebbé vált. Kevesebbet újult viszont a motorskála: a tesztautónkban dolgozó 1,4-es, 80 lóerős TDI is szerepelt már a korábbi kínálatban. De menjünk szép sorjában.

Külalak, besorolás

Ha a külalakkal kapcsolatban utánérzéseket emlegetünk, a Roomsterre, a Minire, a Swiftre és picit a Stilóra gondolunk. Az orr egyértelműen a Roomsteré, az oldalnézet kicsit Mini, kicsit Swift (tegyük hozzá: összehasonlíthatatlanul nagyobb méretek mellett, mert a Swift például 30 cm-rel rövidebb), hátulról pedig ködösen felsejlenek a Stilo vállai. Mindez egyébként bevallott szőrszálhasogatás: az új Fabiában mindenképpen van annyi egyediség, hogy tervezőit a legnagyobb rosszindulattal se lehessen koppintással vádolni. A kocsit egyébként elődjénél zömökebbnek, masszívabbnak és biztonságosabbnak mutatja a magasabb övvonal, az egyenes vonalakkal határolt hátsó oszlop és a sarkosabb üvegezés. Hozzá kell tennünk, hogy a három centis hosszméret-növekedés nem volt elég a B-szegmens „négymétereseinek” klubjába való bejutáshoz, de ez jelentéktelen 8 milliméteren múlott. Tesztautónk külsejéről még annyit, hogy Sport szereltségű lévén 15 hüvelykes könynyűfém keréktárcsái standard tartozékok voltak.

Komfort, szereltség, térkínálat

Mindhárom területen jelentős az előrelépés. A biztonsági kellékek közül például az új Fabia már alapfokon kínálja a négy légzsákot és természetesen az ABS-t, de standarddá vált a kormányrásegítő is. Tesztkocsink szereltsége a második legmagasabb szintű volt a hat közül, ködfényszórókkal, távirányítású központi zárral, függönylégzsákokkal, sportos elülső ülésekkel, fedélzeti számítógéppel, Climatic félautomata légkondival és MP3-asokat is játszó rádióval. Emlékezhetünk rá, hogy 1999-es bemutatáskor a Fabia az első és egyetlen puha műanyag műszerfalú kisautó volt; az anyagminőség az újban is tisztességes, a műszerfal barátságos anyagokból épül fel, és a kesztyűtartó feletti része sem anynyira sivár. Az autó egész belső terén érződik, hogy átlagemberek igényeihez szabták, azt viszont átlagon felül tették. Elöl jobb az üléspozíció (magasabban ülünk), hátul nagyobb lett a lábtér (lásd a megfelelő képet). Tágasak és ötletesek a belső pakolóhelyek: hátul is vannak ajtórekeszek, újságtartók is az első ülések hátoldalán, szemüvegtok a plafonban, üreg a középső kartámlában, megduplázták a kesztyűtartót. A koffer pedig nem kevesebb, mint két benzineskannányit nőtt, és elérte a kategóriában abszolutóriumnak számító 300 literes határt.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Évekkel ezelőtt úgy született az 1,4 TDI, hogy az 1,9 literesből levágtak egy hengert, és kész. A kis dízelmotor erősebbik változata (mert 70 lóerős is van) ebben a méretosztályban elégséges, az általa nyújtott menetteljesítmények szintén. A három henger tagoltabb kelepelését csak alapjáraton hallani; a motor hangja felpörgetés után ugyanolyan folyamatossá válik, mint a négyhengereseké. A jó kiegyensúlyozásnak köszönhetően vibrációk sincsenek, egyszóval a három henger semmiféle kellemetlenséget nem jelent. Ami a motor fogyasztását illeti, természetesen nem arányosan kevesebb mondjuk egy száz lóerős 1,9-esénél, mindenesetre rokonszenvesen alacsony. A váltó az összes pedállal vajpuhán mozog, az öt fokozat beosztása jó. A menettulajdonságok pedig már az első Fabia esetében kiválóak voltak, az utódnál minimum olyan jók. Országúton, sztrádán vagy városban egyaránt simán, biztonságosan autózunk, nem utolsósorban azt is érezve közben, hogy mennyire „egyben van” az egész autó.

Zárszó helyett

Hogy az első Fabia számunkra árban és szolgáltatásaiban a legmegfelelőbb autó volt, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy éveken keresztül toronymagasan vezette az eladási statisztikákat. A gazdagabban felszerelt, tágasabb és biztonságosabb utódnál minden előfeltétel adott, hogy folytathassa ezt a sikerszériát. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1422 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 59 kW (80 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 195 Nm/2200min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 172 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,2 s

Menetkész tömeg: 1130 kg

Méretek (h/sz/m): 3992x1642x1498 mm

A csomagtér űrtartalma: 300–1163 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,7/4,0/4,6 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 45 l

Ár: 479 900 korona

Az alapmodell ára: 299 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?