Škoda Fabia Junior 1.0i: az új alapfok

Meghalt a Felicia, éljen a Fabia! – rikkanthatták volna kórusban a népautó-várományosok, amikor végleg búcsút intettek a Favorit-utódnak. Rikkanthatták volna – ha a két modell alaptípusa között nem vett volna több mint hetvenezer koronás árkülönbség. De volt, és ennyi még egy hithű Škodásnak is sok.

A lökhárítók nem színrefújtak, a keréktárcsákon éppen csak a srófokat takarták el Meghalt a Felicia, éljen a Fabia! – rikkanthatták volna kórusban a népautó-várományosok, amikor végleg búcsút intettek a Favorit-utódnak. Rikkanthatták volna – ha a két modell alaptípusa között nem vett volna több mint hetvenezer koronás árkülönbség. De volt, és ennyi még egy hithű Škodásnak is sok. Úgy tűnt tehát, hogy nem túl fizetőképes piacunkon pozíciót veszít a Mladá Boleslav-i márka, és a legalacsonyabb árkategóriában végleg átengedi a teret a Daewoónak, a Renaultnak, a Fiatnak. Ezt nyilván szomszédaink sem akarták, ezért gyorsan összehoztak egy olyan Fabiát, amely „csak” 48 ezer koronával drágább, mint a legolcsóbb Felicia volt. Mit nyer és mit hiányolhat a Škoda Fabia Junior tulajdonosa a korábbi legolcsóbb Škodák, illetve a mostani hasonló árfekvésű autók gazdáihoz képest – ezekre a kérdésekre kerestünk választ az autó egyhetes tesztje során.

ALAKTAN

A kizárólag ötajtós karosszériával készülő Fabia Junior már messziről elüt magasabb komfortfokozatú társaitól. Lökhárítóit ugyanis nem fújták színre, az acélfelnik pedig teljes felületű dísztárcsák helyett csak a kerékcsavarokat fedő „sapkákat” kaptak. A sötétszürke lökhárítók egyébként praktikusabbak, mint a lakkozottak (kevésbé látszanak rajtuk a sérülések), de mivel oldalnézetben ferde vonalakkal csatlakoznak a kocsiszekrényhez, kissé rontják a vizuális összképet. Ha közelebb megyünk, még egy különbséget felfedezünk: a kocsi hátulján semmiféle név vagy típusjelzés nincs, ami érthetetlen és megmagyarázhatatlan. Vagy ha mindenáron magyarázatot keresünk rá, hirtelenjében csak ez juthat az eszünkbe: itt netán szégyellik a Fabia nevet? Egy szó mint száz, idáig azért már nem kellett volna menni a csupaszításban. Mindezektől eltekintve a kocsi „normális” ötajtós Fabia, kívül-belül ugyanazokkal a méretekkel, a poggyásztér űrtartalmát is beleértve.

BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG

A jelenlegi legolcsóbb Škodáról kertelés nélkül el kell mondani, hogy elég sok mindent kispóroltak belőle. Hogy nincs központi zár, azt még megbocsátanánk (eggyel magasabb Classic komfortfokozatban sincs), de az ma már enyhén szólva szokatlan, hogy a jobb oldalon nincs kulcslyuk. Védőlemez sincs a motortér alján, amiről a kocsi gazdájának bizonyos helyzetekben nagy hiba lenne megfeledkeznie. Mivel a kesztyűtartónak nincs ajtaja és a csomagteret fedő kalaptartó is kimaradt, nem igazán ajánlott bármilyen értékesebb holmit az autóban hagyni. A hátsó üléstámla egyben dönthető előre, miután az ülőrészt – ugyancsak teljes szélességében – egy csuklós mechanizmus segítségével függőlegesre állítottuk. A többi modell hőszűrős üvegeit a Juniornál közönségesekre cserélték, bár ennek februárban kizárólag jótékony hatását érezhettük. Kimondottan hiányzott viszont a kormányrásegítő; az ebből eredő többletmunkát alig enyhítette a nagyobb átmérőjű volán. Persze, nézőpont kérdése is lehet az egész: vezetgettünk mi éppen elég szervó nélküli autót, és túléltük. Mi több, még szépen meg is izmosodtunk, ami legalább részben ellenpontozta az autózással járó tunyulást. Ha viszont tényleg objektívek akarunk lenni, nem hallgathatjuk el, hogy a Fabia Juniorral kimondottan nehéz szűk helyre beparkolni, onnan kimanőverezni, és a kanyarokban is keményen kézben kell tartanunk a volánt. Erre valóban csak a kocsi ára lehet az egyedüli mentség: enynyi pénzért szervó nem jár, és kész. Mondjuk el azonban azt is, ami van, pontosabban ami megmaradt az eredeti Fabia-alapszereltségből: az átlátszó burájú, nagyon jó optikai tulajdonságokkal rendelkező fényszórók, a fordulatszámmérő, a szinte mindenre figyelmeztető hang- és fényjelzések, a belülről nyitható poggyásztér, a késleltetetten kialvó belső világítás, a jobb vagy a bal oldali parkolólámpák külön használatának lehetősége, a hátsó ruhafogasok, a két elülső ajtózseb, a két hátsó fejtámla. Az ülések egyébként elöl és hátul is kimondottan kényelmesek, az általános lefaragási igyekezetet talán itt érezni a legkevésbé.

BIZTONSÁG

Jobboldalt bántóan ásít a nyitott kesztyűtartó A szerző felvételei Hogy szokásunkkal ellentétben e témakört külön cím alatt tárgyaljuk, annak megvan a maga oka. Az utasok védelme és biztonsága terén ugyanis – az eddig felsoroltakkal ellentétben – semmiféle kompromisszumot nem kötöttek a Fabia Junior megalkotói. Igaz, nem is nagyon lehetett volna: a kimagasló menettulajdonságokat biztosító alváz adott volt, a programozott gyűrődési zónákra osztott masszív karosszéria szintén. Tulajdonképpen azokról a dolgokról van szó, amelyeknek köszönhetően a Fabia generációs léptékű ugrást jelent a Feliciához képest, és amelyekkel részben – de valóban csak részben – megindokolható az autó szereltséghez képest irreálisan magas ára. Mert nincs mese, ezekért ugyanúgy fizetni kell, mint a pusztán kényelmet szolgáló elektromos ketyerék tömkelegéért. S ha idesoroljuk a vezetőoldali légzsákot is, tulajdonképpen bőven együtt van minden, ami egy ilyen árkategóriájú kocsi biztonsági standardja. Akinek ez mégis kevés, 9000 koronáért utaslégzsákkal, 21 és fél ezerért pedig ABS fékrendszerrel is kiegészítheti.

MOTOR(OK)

A legolcsóbb Škoda erőforrása az az egyliteres, nyolcszelepes OHV benzinmotor, amelyet már a Fabia megszületésekor beharangoztak, de mindössze néhány hónapja jelent meg a kínálatban. Bevallottan féltünk egy kicsit tőle: lehet ma ötven lóerővel elfogadható tempóban autózni? Nos, kérem – lehet, bár ez a motor sokkal többre valóban nem képes. Megint csak nézőpont kérdése: akinek az autó csak arra kell, hogy családostól elvigye A-ból B-be, s közben ne provokálja költséges száguldozásra, annak az egyliteres aggregát tökéletesen megfelel. Aki pedig csak a teljesítményt kevesli, 306 900 koronáért 1,4-es, 60 lóerős benzinmotorral is megvásárolhatja a Fabia Juniort.

ZÁRSZÓ

Tömören és velősen: van tehát egy ilyen autó is a piacon, minden erényével és fogyatékosságával együtt. A döntés joga a vásárlóé, aki az itt leírtakon kívül nyilván azt is figyelembe fogja venni, hogy Škodáról van szó, amelynek nyolcvan márkaforgalmazója megszámlálhatatlan szervize és kiterjedt lízinghálózata van az országban. Talán ellensúlyozzák valamelyest azt a fránya kormányrásegítőt... Vas Gyula

NÉVJEGYKÁRTYA

Modell: Škoda Fabia Junior 1.0i

Karosszéria: ötajtós

Motor: négyhengeres, nyolcszelepes OHV benzinmotor

Hengerűrtartalom: 996 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 37 kW (50 LE)/5000 ford./perc

Legnagyobb forgatónyomaték: 84 Nm/2750 ford./perc

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 147 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 21,6 s

Önsúly: 1010 kg

Méretek (H/Sz/M): 3960x1646x1451 mm

A csomagtér űrtartalma: 260–1016 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,8/5,4/6,6 1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 45 l

Ár: 296 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?