Punto: Az első menetpróba

A Fiat és Alfa Romeo márkák dunaszerdahelyi forgalmazójának, a DUNAUTO cégnek köszönhetően piacra kerülésének első napján próbálhattuk ki az új Fiat Puntót. Az olasz kompakt kisautó oldalnézetből nem sokat változott, elölről viszont annál többet.

A Fiat és Alfa Romeo márkák dunaszerdahelyi forgalmazójának, a DUNAUTO cégnek köszönhetően piacra kerülésének első napján próbálhattuk ki az új Fiat Puntót. Az olasz kompakt kisautó oldalnézetből nem sokat változott, elölről viszont annál többet. A reflektorok a kocsi méreteihez képest óriásira növekedtek, közöttük megjelent egy hagyományos bordázatú széles hűtőrács, a lökhárítók alatt pedig három impozáns légnyelőnyílás sötétlik. Az összbenyomás: mintha másfél kategóriával nagyobb autó állna előttünk! A belső tér elrendezése változatlan maradt, de javult a felhasznált anyagok minősége és a színkombinációk is esztétikusabbak. A fedélzeti számítógép – amelyet egyébként a korábbi modellhez hasonlóan most is elfelejtettek feltüntetni a szereltségi listán – már a jobboldali bajuszkapcsolóról kezelhető, sokkal kényelmesebben és veszélytelenül. Többet is tud, mivel az átlagfogyasztáson kívül a pillanatnyit is méri; s mindezt végre l/100 km-ben, tehát nem az egy liter üzemanyaggal megtehető kilométerek számában, mint eddig.

Ezzel együtt természetesen a vadonatúj 1,3-as Multijet turbódízel motorra voltunk a legkíváncsibbak. A hazai autópiacon ugyanis ez az első 1300 cm3 hengerűrtartalomnál kisebb gázolajüzemű erőforrás, s így várhatóan igen nagy lesz iránta az érdeklődés. Hengerűrtartalma egészen pontosan 1251 köbcentiméter, összesen 16 szelep tölti és üríti, legnagyobb teljesítménye 51 kW (70 LE)/4000 min-1, 180 Nm-es csúcsnyomatéka pedig már percenként 1750 motorfordulaton megjelenik. Csak érdekességként: ez a nyomaték 16 Nm-rel nagyobb, mint a Punto HGT 1,8-as, 130 „lovas” benzinmotorjáé. Az autó ezzel az aggregáttal 164 km/órás végsebességre képes, de ami ennél sokkal fontosabb: városban 5,6, országúton 3,9, vegyes forgalomban pedig 4,5 liter gázolajjal is beéri 100 kilométerenként! A szubjektív benyomásokat pedig tömören így lehetne összegezni: soha lustább motor ne legyen alattunk. A próbautat nagyjából félig terhelt kocsival abszolváltuk, és a kis olajkályha így is készségesen reagált a gázpedál mozgására. A tempós vezetés titka itt a viszonylag nagy nyomaték okos kihasználásában rejlik, ami a fordulatszám kb. 1600–1900-as határok között tartásával érhető el. A dízelmotor tipikus „kelepelése” csak alapjáraton és kis sebességnél hallható, utána semleges duruzsolásba megy át. Az üzemanyagszintmérő mutatója pedig a mintegy 50 kilométer megtétele után ugyanott állt, mint induláskor… (vas)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?