Sokszor leírtuk már: szép kombit készíteni nagyon nehéz. Jószerivel a fél kezünkön meg tudnánk számolni a gyártókat, akiknek sikerült. S ha sorrendet is fel kellene állítanunk közöttük, alighanem a Peugeot kapná a legtöbb szavazatot.
Peugeot 407 SW 1.6 HDi: Kombinak nevezhető még?
Külalak, besorolás
Ezt tényleg nem egy szokványos kombi. Ami a hátsó ajtók mögött következik, azt a világ egyetlen kombiépítő kézikönyvében sem találnánk meg. Itt egyértelműen a szépség és a stílus volt az elsődleges cél, nem a furgonokéval összemérhető rakodókapacitás. Ezért nem „Break”, hanem „SW” ennek az autónak a megjelölése, ahol a két betű jelenthet Style Wagont, de akár Sky Wagont (szabad fordításban égi szekeret) is. Mert a tető üvegből van (lásd még: 307 SW); hatalmas belső napellenzője elektromosan mozgatható és több pozícióba állítható. Elölről a 407 limuzinváltozatának dinamikus, avantgárd stíluselemei köszönnek ránk, és ezzel teljes is a kép. Mármint hogy ez tényleg nem kombi: stílusautó! S ha ilyen minőségében kéne számára konkurenseket találni, az Alfa Romeo 156/159 Sportwagonnal kezdhetnénk és zárhatnánk a sort. Egy bővebb merítésbe már beférne néhány karakteresebb külsejű D-szegmensbeli kombi is: a Renault Laguna Grandtour, a Nissan Primera Wagon, a Honda Accord Tourer, vagy akár az új VW Passat Variant.
Komfort, szereltség, térkínálat
Kiváló ergonómia, kissé hűvös elegancia Vannak egymással nehezen összeegyeztethető dolgok: az autóknál ilyen például a szépség és a helykínálat. A Peugeot 407 SW-nél is teret kellett áldozni a szépség oltárán, ezért akkora a csomagtartó, amekkora. Maximalizált változata is elmarad a kategória átlagától; viszont ablaka külön is nyitható, és az anyósülés előredönthető támlájának köszönhetően a kocsiban hihetetlenül hosszú tárgyak is szállíthatók. A hátul utazók lábtere átlagos, de semmiképpen sem szűkös; az osztott kanapé ráadásul elég széles és megfelelően tagolt ahhoz, hogy közepén egy harmadik felnőtt is elfogadható kényelemben utazhasson. Az elülső ülések oldaltartása a legjobbak közé tartozik ebben az osztályban, a sofőr munkakörnyezetét kifogástalan ergonómia jellemzi. A biztonsági szereltség a tesztelt SR alapfokon is hiánytalannak: a teljes front-, oldal- és függönylégzsák-készletet vezetőoldali térdlégzsák egészíti ki, magától értetődő az erőelosztóval és vészrásegítővel kombinált ABS, az ESP menetstabilizáló program és az ASR kipörgésgátló. Az értékesebb komfortkellékek közül ezen a szinten is jár az automata klímaberendezés, a hűthető kesztyűtartó, a fedélzeti számítógép. A CD-lejátszós, távirányítható rádióért viszont, amelynek kezelőpultja legkisebbik képünkön látható, már 15 900 koronát kell fizetni.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Tesztautónk erőforrása az az 1,6-os HDi motor volt, amelyet már legalább három más kocsiban az egekig magasztaltunk. Most sem tehetünk mást, pedig ezúttal kb. száz kilóval nagyobb tömeget kellett mozgatnia, mint például a 307 SW motorházában. Meg sem érezte, alaposan rácáfolva azokra a véleményekre, miszerint másfél liternél alig nagyobb dízelmotornak semmi keresnivalója nincs a középkategóriában. Tény, hogy nem tette aszfalttépővé az autót, de lomhaságra ugyanúgy nem panaszkodhattunk. Ebben a – mellesleg immár részecskeszűrős – motor Overboost rendszerének is nagy szerepe volt: erősebb gázadáskor határozottan érezni lehetett, ahogy rövid időre megjelent a plusz 20 newtonméter. S hogy el ne felejtsük: történt mindez 6 liter körüli átlagfogyasztás mellett, ami valamicskével több ugyan, mint a gyári átlagérték, viszont valószínűleg temperamentumosabb vezetési stílus van mögötte. Mert a limuzinéval azonos alváz – kombi ide, Sky Wagon amoda – ilyesmit is bőven megenged.
Zárszó helyett…
…csak megismételhetjük: a Peugeot 407 SW annyira szép kombi, hogy szinte már nem is az. Ehhez még az SW jelentését sem kell ismernünk vagy boncolgatnunk: elég egy pillantás az autóra. Vagy akárhány, akármilyen szögből. Ez a külső ennek a kocsinak a legvonzóbb tulajdonsága, a készítői is így akarták. De azért tegyük hozzá: az 5,6 literes átlagfogyasztás sem rossz… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1560 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (110 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 240/260* Nm/1750 min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 189 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,1 s
Menetkész tömeg: 1492 kg
Méretek (h/sz/m): 4763x1811x1490 mm
A csomagtér űrtartalma: 451–1365 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,2/4,7/5,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 67 l
Ár: 874 000 korona
Az alapmodell ára: 834 000 korona
*Overboost rendszerrel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.