A 2002-es év legjobb európai autója már az első hullámban 3 dízelmotorral érkezett, amelyek közül a legizmosabb 110 lóerős volt. A Peugeot-nál azonban ezt kevésnek találták, és tavaly nyár elején egy jóval erősebb turbódízel is megjelent a kínálatban.
Peugeot 307 2.0 HDi XSI – piros „i” betűvel
Külalak, besorolás
A Peugeot 307 alsó középkategóriás személygépkocsi, tehát rendkívül kiélezett konkurenciaharcban kell helytállnia (VW Golf, Renault Mégane, Opel Astra, Ford Focus, Citroe#n C4, Honda Civic, Toyota Corolla, Nissan Almera és még hosszan sorolhatnánk). Ebben a harcban némi hátrányt jelent számára a négyajtós karosszéria hiánya, amit a kétféle kombi (Break, SW) hivatott ellensúlyozni. Ötajtós kivitelben szolid, elegáns, jó ízléssel megformált jármű, amelynek külalakja annak idején akár szenzációszámba is mehetett volna – ha nem olyan testvérek után érkezik, mint a 206-os vagy a 607-es… ĺgy aztán „csak” egy újabb szép autó lett az oroszlános famíliában, de ez sem kevés. Már csak azért sem, mert az említett testvérektől vitán felül a legszebb stíluselemeket örökölte meg (gyönyörű mandulavágású fényszórók, finom rajzolatú motorháztető, hátul viszont biztonságérzetet sugalló masszívabb, de még mindig elegáns formák). Tömören és velősen: úgy szép ez az autó, ahogy van, legfeljebb minden szögből más oldalát látjuk ennek a szépségnek.
Komfort, szereltség, térkínálat
Ez a középkonzol két osztállyal feljebb is megállná a helyét Az XSI szereltségi fokozat egy négylépcsős skála csúcsát jelenti, hangsúlyozottan sportos kiegészítőkkel. Ilyenek a bőr-textil kombinációjú, elöl kiváló oldaltartást biztosító ülések, a gazdagon használt alumínium dekoráció, kívülről pedig a 16 hüvelykes könnyűfém keréktárcsákra húzott 205/55-ös gumiabroncsok. A „civil” holmik közül a teljes front, oldal- és függönylégzsákkészlet, az erőelosztóval és vészfékrásegítővel kiegészített ABS, az ESP, az eső- és fényszenzorok, az automata klímaberendezés, a fedélzeti számítógép, a fűthető elülső ülések és a volán alól távirányítható hathangszórós, CD-lejátszós rádió érdemel említést. Az opciós listáról a színes képernyős navigációs rendszer áldásait élvezhettük volna, ha e téren Szlovákia nem ott tartana, ahol tart; így be kellett érnünk az ugyanebbe a csomagba tartozó rádiótelefonnal. Ami pedig a térkínálatot illeti, a konstruktőrök egy hajszálnyival a koffert részesítették előnyben az utastérrel szemben; az előbbi 420 literes alapmérete ugyanis ötajtós karosszéria esetében kiemelkedően jó kategóriaértéknek számít. Hogy ez mennyiben ment a hátul utazók életterének rovására, azt jól illusztrálja a megfelelő kép, amely az elülső ülések kb. középső pozíciójában készült. Ugyanitt viszont két utas pakolóhelyeket is bőven tartalmazó széles középső könyöktámlát varázsolhat elő az üléstámlából, és egyszerű kartámlák az elülső ülések belső oldalain sem hiányoznak. Hasznavehető dolog a műszerfal jobb oldalának tetején jobboldalt végigfutó, keresztfallal kettéosztott vályú is: eszményi hely a kulcsaink, mobiltelefonunk és egyéb apróságaink számára.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A HDi megjelölés piros „i” betűje sokat ígér és sokat is ad. A legendásan jó, közös csöves befecskendezésű PSA dízelmotorok második generációjának egyik tagjáról van szó, ahol a négy hengert már 16 szelep tölti-üríti, a turbinát variabilis lapátszögűre cserélték, a csúcsnyomaték pedig rövid időre 320-ról 340 Nm-re növelhető. Hogy mindez, a 26 „lóval” megemelt teljesítménnyel együtt hogyan mutatkozik meg a gyakorlatban, azt nyilván nem nehéz kitalálni. A korán megjelenő brutális húzóerő már alacsony fordulatszámon szinte katapultálja az autót, a változó állásszögű turbinalapátok egészen 4500 motorfordulatig segítenek tartani ezt a nyomatékot, és történik mindez a Common Rail-rendszerű motorokra jellemző csendes, kultivált járás kíséretében. Csak természetes, hogy ezt az erőforrást már hatfokozatú (kézi) váltóval párosították, ami a fogyasztásban is kellően megnyilvánul. Az elülső futóművön végrehajtott változásokat (nagyobb féktárcsák, áthangolt rugózás) szintén az erősebb motor követelte meg, így a menettulajdonságok is változatlanul jók maradhattak.
Zárszó helyett
A Peugeot 307 továbbra is az egyik legelegánsabb, legkiforrottabb, legjobban megmunkált alsó középkategóriás személygépkocsi, amely új dízelmotorjával most behozta a fiatalabb vetélytársakkal (Golf, Astra, Mégane, Stilo, Focus II) szembeni lemaradását. Csak sajnálni lehet viszont, hogy mindezt lényegesen több pénzért kínálja: a tesztelt csúcsmodell ugyanis 916 700 koronába kerül, de a hasonlóan motorizált, ám eggyel alacsonyabb szereltségi fokozatú XT Pack 827 700 koronás ára is magasabb a konkurensekénél. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1997 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 100 kW (136 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 (340) Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 202 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11 s
Menetkész tömeg: 1360 kg
Méretek (h/sz/m): 4202x1730x1510 mm
A csomagtér űrtartalma: 420–1470 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,1/4,5/5,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Az alapmodell ára: 499 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.