Peugeot 206 1.4 HDi: Szép és takarékos

Ami bevált, azon – legalábbis egy jó darabig – fölösleges változtatni. A Peugeot 206 sikertörténete is erről tanúskodik, hiszen a kocsi még 1998 nyarán debütált; röviddel utána harmadik lett Az év autója presztízsversenyen, és sokan máig a legszebb B-kategóriás autónak tartják.

Kiválóan eltalált formák, egyedi ismertetőjelnek számító rácsok a motorháztetőnA szerző felvételeiAmi bevált, azon – legalábbis egy jó darabig – fölösleges változtatni. A Peugeot 206 sikertörténete is erről tanúskodik, hiszen a kocsi még 1998 nyarán debütált; röviddel utána harmadik lett Az év autója presztízsversenyen, és sokan máig a legszebb B-kategóriás autónak tartják. S hogy nemcsak szép, hanem jó is, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a rali-világbajnokság futamain aratott győzelmek sorozata. Nem a legújabb, de még mindig egy nagyon jó, nagyon szép és nagyon sikeres kisautót kaptunk tehát tesztelésre június közepén, mégpedig háromajtós változatban és 1,4-es HDi motorral.

ALAKTAN

ĺzlések és pofonok különbözők, de a Peugeot 206 alighanem máig mezőnyének szépségdíjasa. Az ilyen formájú mandulaszemek soha nem mennek ki a divatból, a hátsó lámpatestek rajzolata ugyanilyen szép és ízléses, az oldalnézet ívei lendületesek, de nem agresszívek. Egy szó mint száz, csupa harmónia az egész autó, amelyet hátul szinte keretbe fog a gyönyörűen domborított szélvédő, fölötte a keskeny, elegáns légterelővel. Egyszerűen nincs mit csodálkozni azon, hogy ehhez négy évig nem kellett hozzányúlni.

BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG

Tesztkocsink még XR Présence komfortfokozatú volt, de az 1,4-es turbódízel motorral felszerelt típusokat azóta átsorolták az eggyel magasabb X-line szereltségi kategóriába. Az értékesebb alaptartozékok itt a következők: két frontlégzsák, szervokormány, állítható magasságú volán és vezetőülés, osztott hátsó ülések 3 fejtámlával, elektromos elülső ablakemelők, távirányítású központi zár. Az ülések kényelmesek és jól formázottak; az elülsőket a támlák oldalán található karral lehet viszonylag egyszerűen „összehajtani” és előrecsúsztatni a hátra történő beszálláshoz. Hátrány, hogy nem rögzülnek ebben a pozícióban, így ha csak egy kicsit is hegymenetben áll az autó, tartani kell őket. A műszerfal kimondottan esztétikus, a kezelőszervek ergonómiájával sincs különösebb baj, de fűtő- és szellőzőrendszer körkapcsolóiért meglehetősen mélyre kell nyúlkálnunk. Még ennél is rosszabb helyre – közvetlenül a sebességváltó kar elé – telepítették a hamutartót. A kárpitozott oldalfalak „feldobják” a belső teret, a kisebb fiókok-rekeszek száma és űrtartalma a kategória átlagát képviseli, az alapméretben 245 literes koffer viszont elmarad attól. Ha kell – és ha lehet –, a hátsó ülések összehajtogatásával segíthetünk magunkon, amikor is a csomagtér űrtartalma 1130 köbdeciméterre nő.

MOTOR, ERŐÁTVITEL, MENETTULAJDONSÁGOK

Országúton 4,1 literrel is beéri 100 kilométerenként! Tesztkocsink erőforrása a PSA (Peugeot–Citro#en) konszern 1398 köbcentiméteres, közös csöves turbódízel motorja volt, alapkivitelben (8 szelep, 50 kW/68 LE maximális teljesítmény, 150 Nm-es csúcsnyomaték, utóbbi percenként 1750-es fordulatszámon). Rendkívül precízen dolgozó ötfokozatú kézi váltóval kombinálták, és az eredmény: kellemes, kényelmes, ám nem túlhajtott temperamentumú autózás. A kocsi végsebessége ezzel együtt alig marad el az 1,4-es benzines változaté mögött (168, illetve 170 km/óra), és álló helyzetből 100 kilométeres óránkénti sebességre is gyakorlatilag vele azonos idő alatt gyorsul fel (1.4 HDi: 13,1 s, 1.4i: 12,2 s). A fogyasztásban viszont menthetetlenül megjelenik a már nagyságrendnek nevezhető egy-másfél liternyi különbség, természetesen a dízelmotor javára (6,6/4,1/5,0 l/100 km, míg amott 8,5/5,1/6,4 l/100 km). Ezekkel az értékekkel a kis Peugeot a leggazdaságosabb kompakt kocsik közé tartozik. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, nem bánhatunk elég pazarlóan a jelzőkkel. Elég néhány keményebb kilométert megtennünk ahhoz, hogy megsejtsük, miért volt ez a kocsi hosszú ideig szinte verhetetlen a rali vb futamain, ahol különben ma is az abszolút legjobbak közé tartozik. Még így, „civil” változatban is mintha egyetlen tömbből faragták volna, különösen háromajtós karosszériával. Nyekergések, vibrációk, rezonanciák sehol, az útegyenetlenségek egyet koppannak, aztán elhallgatnak, a kanyarstabilitás a kocsiszekrény sarkaiba „kicsapott” kerekeknek köszönhetően elképesztően jó. Egy szó mint száz, kézben érezzük az autót, ami nem elsősorban a vagánykodást lehetőségét jelenti – bár az ilyesmit is bőven belefér –, hanem mindenekelőtt jóleső biztonságérzetet.

ZÁRSZÓ HELYETT

A Peugeot 206 a világ autópiacának egyik állócsillaga, amit elsősorban szenzációsan eltalált formáinak és kiváló menettulajdonságainak köszönhet. Hátránya a viszonylag kis csomagtartó, amiért cserébe viszont a hátul ülők kaptak nagyobb életteret. A kocsi ára az ismertetett motorral és szereltségben háromajtós karosszériával 465 800, ötajtós változatban 482 800 korona. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?