Az évezred elején alapos „rendszerváltás” zajlott a Mitsubishinél, amely azzal kezdődött, hogy a DaimlerChrysler vette meg a cég részvényeinek 40 százalékát. Az átszervezés utáni első termék az új Outlander, amelyet először a japán vásárlók ismerhettek meg, Airtrek néven. Utána az amerikaiak, már Outlanderként, és az új vállalati stratégia alapján az európaiak is ugyanazt kapták.
Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D Intense Plus: Váltás
Külalak, besorolás
Az autó karakteres formatervét a Mitsubishi Design of America cég készítette. A korábbi modellhez képest elöl szembetűnő változás az osztott hűtőrács és a hangsúlyosan bordázott motorháztető. A három gyémánt sem piros, hanem krómszínű, és a karosszéria hajlataival is eljátszadoztak kissé a tervezők. A lámpák elöl természetesen integráltak, hátul pedig tagolt felosztásuk jelent újdonságot. A hátsó szélvédő feletti légterelő minden szinten szériatartozék, tetősínek csak alapfokon nem járnak.
Besorolás szempontjából a gyártó a sportos kombik (Subaru Forester, Alfa Romeo 156 Sportwagon, Volvo V40) és a könnyebb szabadidő-autók (Honda CR-V, Nissan X-Trail) közé pozicionálja az Outlandert, feltételezve, hogy a célközönség nagyrészt kiépített utakon használja majd. ĺgy az összkerékhajtás itt inkább biztonsági eszköz, mint a terepjárás nélkülözhetetlen feltétele. Ezzel együtt az Outlander bátran odaállítható az említett soft-roaderek, vagy akár a Jeep Compass mellé is, elsősorban kifinomult 4x4-es technikájának köszönhetően. Formailag viszont – éppen dinamikus sportkombikat idéző külalakjával – egyértelműen többet ad az ilyen autók többségénél.
Komfort, szereltség, térkínálat
Belül is csupa új dolog fogad bennünket. A műszerfal volán előtti része mélyre süllyesztett, szép grafikájú órákból, a közepe pedig „simára vasalt” rádióból áll, amelynek síkja a felső kesztyűtartóban folytatódik (merthogy alsó is van). Az automata légkondi kezelőgombjai kissé mélyre kerültek, viszont nagyok és jól olvashatók. Az említett rádió egyébként ezen a szinten CD-táras, a volánról távirányítható és MP3-asokat is játszik. A xenonlámpák magasságszabályozója viszont hiányzik, a művelet automatikus. A hajtásmódok körkapcsolója a sebességváltó kar mögött, abszolút a vezető keze ügyében kapott helyet. Az ülések elöl-hátul nemcsak igen kényelmesek, hanem fekete ülőlapjaikkal szépek is. A hátsók előre-hátra csúsztathatók, támláit szögét is állítani lehet, így a csomagtér öt utas mögött is variálható. Itt kell megemlítenünk, hogy a kocsi hétszemélyes változatban is kapható; mi is ezt a verziót teszteltük, amelynek két üléssor mögötti csomagtere – a kalaptartóig mérve – 121 köbdecimétert nőtt az elődéhez képest. Ajtajának alsó része ráadásul lenyitható, ami nagyban megkönnyíti a rakodást, esetleg kényelmes ülőkéül szolgálhat. Teherbírása 200 kilogramm. Ami pedig a szereltséget illeti, tesztkocsinké a második leggazdagabb volt a négy közül, a már említetteken kívül olyan értékesebb és attraktívabb holmikkal, mint a krómozott elülső küszöbök, a 18 hüvelykes alufelnik (gumiméret: 225/55), a reflektormosók, a sötét üvegű hátsó ablakok és szélvédő, a hangvezérléssel kiegészített Bluetooth-készlet és a minden szinten standard 6 légzsák.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az Európában bevezetőnek szánt kétliteres turbódízel nem saját fejlesztés, hanem a VW konszern jól ismert TDI-je – amelyet itt természetesen DI-D-nek neveznek. Ma már nagyon sok márka használja (lásd: Jeep Compass, Dodge Caliber), mégpedig egyszerűen azért, mert JÓ motor. Teljesítménye az összkerekes technikához is elegendő, csúcsnyomatékát már jóval kétezres fordulatszám alatt szállítja, fogyasztása alacsony. Mi is tökéletesen elégnek találtuk a másfél tonnánál alig nehezebb autóhoz, még állandó 4x4-es rezsimben is. Nagyon jól asszisztál hozzá a hatfokozatú kézi váltó; országúton valóban 6 liter alatt lehet vele tartani a fogyasztást. A tárcsával megválasztható hajtásmódok közül a fronthajtás az alap; a második a 4WD-vel jelzett automata rezsim, ahol a hátsó kerekek az elsők kipörgésekor kapnak meghajtást. LOCK állásba kapcsolva zárjuk a tengelyközi differenciálművet, és a meghajtás állandó 4x4-essé válik. Az alvázról annyit, hogy a szokásos McPherson és multilink futómű tulajdonképpen a Lancer Evo-kból költözött át, ami persze egyáltalán nem baj. Ma már ugyanis nem számít ritkaságnak a más kategóriákban bevált elemekből összelegózott padlólemez egy új autónál. Ha jól megcsinálják és jó az eredeti – márpedig az Outlandernél mindkét feltétel teljesül –, az eredmény is csak jó lehet.
Zárszó helyett
Az új Mitsubishi Outlandert tehát nevezhetünk terepen sokat tudó sportkombinak, vagy személyautós fazonú soft-roadnak – plusz még mindennek, ami a kettő között és környékén van. Mire ezek a sorok napvilágot látnak, valószínűleg két további motorverzióval (2,2 DI-D, 2,4 MIVEC) is kapható lesz, és fentebb tesztelt erőforrása alappá fokozódik le. Akkor is csak azt mondhatjuk: soha rosszabb alapmotort! Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 310 Nm/1750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 187 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1655 kg
Méretek (h/sz/m): 4640x1800x1720 mm
A csomagtér űrtartalma: 541–1691 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,5/5,7/6,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 1 119 900 korona
Az alapmodell ára: 999 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.