Mini Cooper D: Ezzel a motorral is imázsautó maradt

Ha vannak kultikus autók – márpedig vannak –, akkor a Mini Cooper kétségtelenül ilyen. Fantasztikusan eltalált formája tette azzá, amely az elődöktől (lásd: Mr. Bean) nem sokban különbözik, belsejével pedig a mai napig egész egyszerűen kineveti valamennyi vetélytársát.

Egyedi és félreismerhetetlen maszk, hangsúlyos sárhányószegélyek közé foglalvaA szerző felvételeAztán eljött a nap, hogy eldöntötték: dízelmotorral is piacra dobják. A Jaguar „dízelesítése” óta ez már egyetlen márkára nézve sem szégyen. Az első olajmotort azonban gyengének találták (az is volt), ezért kapott egy erősebbet. Ezzel kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Külalak, besorolás

A Mini Cooper formaterve egyedi és kivételes. Tulajdonképpen nem is illik hozzá a hivatalos ízű „formaterv” szó, inkább a reneszánsz angol irodalomból kereshetnénk jelzőket. ILYEN maszkot, ILYEN lámpákat, ILYEN motorháztetőt így egybegyúrva egyetlen más autón sem találunk; ugyanez érvényes a csaknem párhuzamos tető-és övvonalra, valamint a szögletes, mégis bájos hátsó részre. Jól mutatnak még a kocsi méreteihez képest hatalmas műanyag sárhányószegélyek, az elülsők felett kialakított „kopoltyúkkal”. Ami pedig a besorolást illeti, egyértelműen B-kategóriás kisautóval van dolgunk, közvetlen konkurenst találni viszont – éppen az autó kivételes volta miatt – igen nehéz. A retrostílus (és az árkategória) okán talán a VW Beetle, az alaki hasonlóságból és a méretazonosságból kifolyólag pedig a Suzuki Swift háromajtós változata jöhet számításba.

Komfort, szereltség, térkínálat

A Mini tervezőinek eszük ágában sem volt követni a mai kisautó-építési trendet, és afféle univerzális, „kicsi, de befér a fél ház, ha kell” kaliberű autót összehozni. Ehhez persze csak tartani kellett magukat az elődök, a Mini Morris és a Rover Mini alapfilozófiájához. A 21. századbeli utód sem akar (és nem is tud) öt főt és rengeteg csomagot szállítani; nagyobb mennyiségű táskával valószínűleg jó néhány percig kell tetrixeznünk, hogy berámolhassuk az aprócska csomagtartóba. Ha csak ketten vagy hárman utazunk, javul a helyzet: az 1:1 arányban osztott hátsó üléstámlák külön-külön előredönthetők. Kisebb rakodótérből sincs sok, ez főleg a hátsó szektorra érvényes. Hanem az utasok környezete – nos, az mindenért kárpótol. Ehhez a műszerfalhoz fogható nincs még egy a világon: középen levesestányérnyi sebességmérő, a kormányoszloppal egybeépítve még egy körműszer (fordulatszámmérő), régi amerikai autókban használt billenőkapcsolók sora fenn és lenn… A légkondi kezelőgombjai Mini-emblémát formáznak, a sebességváltókar fejét masszív krómkeret díszíti, a rádió hangerősség-szabályozólya külön gomb a CD-nyílás alatt. És ezzel már a szereltségnél tartunk: a komfortkellékek javát a rádióval ki is merítettük, mert a légkondi már feláras, a biztonsági alapcsomag viszont gazdag: oldal- és függönylégzsákok, kipörgésgátló, menetstabilizáló rendszer, guminyomás-ellenőrző automatika.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Mint már említettük, a Mini Cooper dízelesítését egy gyengébb motorral kezdték: a Toyota-eredetű 75 lóerős, 1,4-es erőforrás azonban egészen egyszerűen kevés volt egy ilyen imázsú autóhoz. A második generáció ezért már a Ford–PSA közös fejlesztésű 1,6-osát kapta meg, amely valódi alternatívát kínál a dinamikára és a gazdaságos üzemeltetésre vágyóknak egyaránt. Teljesítménye és nyomatéka egyaránt bőven elég az 1,2 tonnánál könnyebb autóhoz, a hatfokozatú váltó pedig hihetetlen fogyasztási értékeket garantál, lásd a műszaki adatokat. A már-már gokartszerű vezetési élményt pedig az alacsony súlypont, a közvetlen kormányzás, a merev utascella és a sarkokba kicsapott kerekek szavatolják. A kormány minden sebességtartományban pontos visszajelzéssel szolgál a sofőrnek, egyszóval érezzük az autó minden rezdülését, amiben a feszesre hangolt futómű is nagy szerepet játszik. Egyedül a keresztbordákra és a fekvőrendőrökre kell figyelnünk, mert alaposan meg tudják rázni az 55-ös profilú gumikra ültetett autót. A dinamikáról még csak annyit, hogy a dízelverzió mindössze 0,8 másodperccel hosszabb ideig gyorsul százra, mint a 120 lóerős 1,6-os benzinmotoros.

Zárszó helyett

Aki tehát egy akár gazdaságosan is fenntartható, kicsi, de sportos autót keres, melynél fontos, hogy karaktere, egyénisége is legyen, annak ideális választás lehet a Cooper D. A kissé borsos vételár leszurkolása után igazi élmény- és imázsautó büszke tulajdonosa lehet, amelynek garantáltan utána fordulnak az utcán és megbámulják a parkolóban… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1560 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (110 LE)4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 240-260* Nm/1750 2000min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 195 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,9 s

Menetkész tömeg: 1185 kg

Méretek (h/sz/m): 3709x1683x1407 mm

A csomagtér űrtartalma: 160–680 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,6/3,7/4,4 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 40 l

Ár: 678 300 korona

Az alapmodell ára: 545 700 korona

* Overboost funkcióval

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?