Minden negyedik fiatal selfie-zik volán mögött

<p>Egy, a Ford által támogatott felmérés szerint minden negyedik fiatal készített már selfie-t (fényképes önarcképet) vezetés közben, és a megkérdezettek fele mást is fotózott menet közben: a hétezer 18–24 éves európai okostelefon-tulajdonos körében elvégzett felmérésből az is kiderült, hogy minden negyedik fiatal posztol új tartalmakat, vagy ellenőrzi üzeneteit a közösségi oldalakon, miközben autót vezet.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az ingyenes vezetéstechnikai program, a Ford Driving Skills for Life keretében hívja fel a figyelmet a vezetés közben történő telefonhasználat veszélyeire. Szinte minden megkérdezett tisztában van a veszélyekkel, azonban a kockázattal a fiatal férfiak törődnek a legkevésbé. A brit autósok a leginkább hajlamosak egy selfie készítésére vezetés közben, míg szinte minden román autós fotózott már menet közben, a német vezetők harmada pedig a volán mögött is használja a közösségi oldalakat.

Ebben az évben számos súlyos vagy halálos kimenetelű sérüléssel járó autóbalesetet okozott már, hogy a tragédia előtti pillanatokban a vezető éppen selfie-t készített.

A felmérés szerint a brit autósok a leginkább hajlamosak egy selfie készítésére vezetés közben (33 százalék), utánuk a németek következnek a sorban (28 százalék), majd a franciák (28 százalék), a románok (27 százalék), az olaszok (26 százalék), a spanyolok (18 százalék) és a belgák (17 százalék).

A német autóvezetők a volán mögött is sűrűn ellenőrzik a közösségi alkalmazásokat és honlapokat (35 százalék), akárcsak a britek (32 százalék), a belgák (26 százalék), a románok (25 százalék), a franciák (23 százalék), az olaszok (21 százalék) és a spanyolok (8 százalék). Szinte minden román autós fotózott már menet közben (97 százalék), de a németek (55 százalék), a britek (43 százalék), a belgák (41 százalék), a franciák (41 százalék), az olaszok (40 százalék) és a spanyolok (32 százalék) is sűrűn élnek ezzel a lehetőséggel.

A Ford számításai szerint egy selfie elkészítése átlagosan 14 másodpercre tereli el az autós figyelmét a vezetésről, a közösségi oldalak ellenőrzése pedig mintegy 20 másodpercbe telik – ami elég ahhoz, hogy egy 100 km/órás sebességgel haladó autó öt futballpályányi távolságon száguldjon végig. Észak-Amerikában a Nemzeti Közlekedésbiztonsági Felügyelet (NHTSA) felmérései azt mutatják, hogy négy másodpercre tereli el az autós figyelmét a forgalomról, amikor a visszapillantó tükörben megigazítja a frizuráját, míg egy kézben tartott mobiltelefonról hét másodperc kell egy hívás indításához.

„Egy selfie elkészítése azonnal veszélyhelyzetet teremt az autós, az utasok, a gyalogosok és a többi közlekedő számára” – magyarázza Giordano Biserni, az olasz Közlekedésrendészet Támogató Szövetség elnöke. „A biztonságos autózás alapja, hogy a forgalomra figyelünk, és minden pillanatban uraljuk az autót – éppen ezért szervezetünk örömmel támogatja a Ford Driving Skills for Life program azon törekvését, hogy felhívják a figyelmet e veszélyforrásra” – fűzte hozzá Biserni.

A Ford Driving Skills for Life 10 évvel ezelőtt indult útjára az USA-ban, és eddig több mint 100 000 fiatal autóst részesített gyakorlati képzésben. Az európai kontinensen már Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Romániában és az Egyesült Királyságban is működik a program. A képzésben hamarosan megjelenik egy új elem, amikor a zárt tesztpályán haladó autóban a képzett oktató arra kéri az autóst, hogy készítsen egy selfie-t, miközben lassan manőverez a járművel. Emellett a program szerves része még a szakszerű oktatás a veszélyhelyzetek korai felismerésére, a helyes tempó megválasztására és a követési távolság tartására.

„A tanulók eleinte nem nagyon izgatják magukat, ám amikor meglátják, hogy selfie-zés közben mennyi bóját lapítottak ki, igencsak elgondolkodnak. Kijózanító érzés azzal szembesülni, milyen következményekkel jár egy selfie készítése vezetés közben, ezért nagyon fontos, hogy ezt az üzenetet a lehető leghatékonyabban elültessük a fiatal autósok tudatában” – mondta Graham. (dp, ford)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?