A Pitesti mellett fekvő üzem kapuit 1968-ban hagyták el az első gépkocsik. Renault-szabadalom alapján készülő Dacia 1100-asok voltak, gyakorlatilag az egész Európában népszerű R8-as ikertestvérei. Harminchat évvel később ugyanebből a gyárból gurult ki az első Dacia Logan, amelyet már teljes egészében a Renault fejlesztett ki. Ott jártunk, megnéztük, hogyan készül.
Látogatás a Dacia autógyárban
A kapun belépve elsőként a tisztaság és a szervezettség lepett meg bennünket. A meglepetés elsősorban onnan eredt, hogy sokunknak voltak közvetett tapasztalatai a romániai autógyárakban egykoron uralkodó állapotokról. E sorok írója például 15 évvel ezelőtt, vadonatúj Oltcitját „kicsomagolva” néhány széttaposott cigarettavéget talált a kocsi szőnyegén. Ilyesmi itt elképzelhetetlen, a Renault know-how-jára épülő termelés adekvát munkafegyelemmel párosul. Másodikként azt állapíthattuk meg, hogy a gyártás teljes egészében kézi erővel folyik. Egyetlenegy munkafolyamat – a szélvédők előkészítése – robotizált, minden mást kézzel húznak-csavaroznak-emelnek-illesztenek. Mindezt természetesen daruk, targoncák, pneumatikus csavarhúzók és más berendezések könnyítik meg, de egy autógyárban már régóta nem ezek számítanak az automatizálás fokmérőjének. Az olcsó emberi munkaerő vonzerejének iskolapéldájával állunk szemben: Romániában az átlagbér régiótól függően 150–200 euró, a gyár alkalmazottai átlagosan 220 eurónak megfelelő összeget keresnek. Harmadikként arra figyelhettünk fel, hogy a munkások zöme fiatal – mint később megtudtuk, átlagos életkoruk mindössze 38 év –, és hogy tekintélyes hányaduk nő. A motorszerelő részlegen (lásd képünket) éppúgy találkoztunk lányokkal-asszonyokkal, mint a hatalmas lemezprések mellett vagy a futóművek összeállításánál. A tulajdonképpeni gyártási folyamat leglátványosabb stádiuma pedig az, amikor a hatalmas csarnokban kígyózó szerelőszalagon lassan útjára indul a nyers bádoglemezekből álló karosszéria, belemerül a galvanizáló fürdőbe, megkapja a többrétegű lakkot, aztán szép sorban helyére kerül benne minden: a futóművek, a kipufogó, a motor, a műszerfal, az ülések, a kárpitozás… Az eredmény? Óránként 35 autó, ami azt jelenti, hogy egyetlenegy legyártásához nem egészen két percre van szükség! Itt tartanak tehát ma Pitestiben, így készül a Dacia Logan, amely annyira francia, hogy csomagtartófedelén ott a „by Renault” felirat. Sőt: annyira, hogy ha Oroszországban, Iránban, Marokkóban stb. gurul le a szerelőszalagról, akkor Renault Logannak hívják…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.