Emlékszünk még az első ilyen nevű autóra, a múlt század kilencvenes éveiből? Nem volt csúnya, éppen csak kissé jellegtelen; összkerékhajtása is volt, amelynek kapcsolásához előbb meg kellett állni, utána ajánlatos volt néhány métert visszatolatni. Ehhez képest a tavaly bemutatott új Kia Sportage 1) kifejezett szépség, 2) a könnyű terepjáró, a szabadidő-autó és a multifunkciós MPV tökéletes ötvözete. Arról nem is beszélve, hogy már nem kell vele tolatni az összkerékhajtás kapcsolásakor…
Kia Sportage 2.0 CRDi LX/EX: Látványos visszatérés
Külalak, besorolás
A Sorento hatalmas sikere szinte kötelezte dél-koreai gyártót, hogy piacra dobja a Sportage korszerűsített utódját. Nem volt nehéz dolga, mivel ekkor már vígan rótta az európai ország- és dűlőutakat a Hyundai Tucson, amely egyrészt szintén a szabadidő-autók alsóbb kategóriájába tartozik, másrészt a Hyundai/Kia konszern közös terméke. Hasonlóságuk tehát önként adódik: mindketten friss, fiatalos fazonúak, alacsonyabbra ültetve akár egy szép kombinak is elmennének, főleg a Sportage. A gazdagabb EX fokozat színrefújt lökhárítókat kapott, ködfényszórói is vannak, az alufelnik és a tetősínek viszont LX szinten is járnak. A kerékjáratok feletti domborulatok főleg „egyszínű” változatban mutatnak jól, és teszik kifejezetten izgalmassá az egyébként homogén oldalnézetet. Elöl szép formájúak és arányos méretűek a fényszórók, hátulról a csomagtér padlója alá költözött a pótkerék, ami a személyautós összhatást erősíti.
Komfort, szereltség, térkínálat
Hatalmas lábtér, kényelmes ülések, széles kartámla Kategóriáján belül a Sportage a nagyobb méretű autók közé tartozik, és ötajtós karosszériája is előnyt jelent némely konkurenssel szemben. Térkínálata elöl-hátul nagyvonalú, beleértve az impozáns méretű csomagtartót is, amely a hátsó ajtó külön nyíló ablakán keresztül is pakolható. Bővítéséhez mindössze két kézmozdulatra van szükség, a fejtámlák kiszerelése nélkül. Belül négy ajtórekeszen kívül az anyósülés alól kihúzható fiók és öblös üregű elülső középső könyöktámla várja a kisebb holmikat, de más ötletes rakodózugok is akadnak. Az elülső ülések oldaltartása mindkét változatnál hagy némi kívánnivalót maga után, de ezt leszámítva kényelmesek és minden síkban-irányban állíthatók. A kárpitozás a drágábbik változatnál bőr és textil mutatós kombinációja. Ami a szereltséget illeti, alapfokon is tartalmaz erőelosztóval kombinált ABS-t, kipörgésgátlót, két frontlégzsákot és kézi klímaberendezést; EX szinten a kipörgésgátlót ESP menetstabilizáló program váltja fel, elöl-hátul megjelennek az oldallégzsákok, a légkondi automata, és fedélzeti számítógép is van. Rádió egyik verzióban sincs, az előszerelés 4, illetve 6 hangszórót tartalmaz.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A kétliteres, közös nyomócsöves dízelmotor teljesítménye és nyomatéka egyaránt legfeljebb átlagosnak nevezhető, amit a dinamikai mutatók is tükröznek. Cserébe viszont – „normális” autózáskor – a kocsi méreteihez, súlyához és alakjához képest meglepően keveset fogyaszt. Ilyenkor egyébként fronthajtással gurulunk; a vonóerő az elülső kerekek csökkenő tapadásakor automatikusan jelenik meg a hátsó tengelyen. Az 50:50%-os megoszlású állandó összkerékhajtás egy nyomógomb segítségével menet közben, 30 km/órás sebességig kapcsolható, de 40 km/órás sebesség felett ismét visszaáll az automata rezsim. Felező nincs, a karosszéria is „csupán” önhordó, de közepesen nehéz terepen ez a technika is elegendő. A dízelmotor rugalmasságát is itt értékeljük igazán, hiszen a csúcsnyomaték igen korán megjelenik és tekintélyes hányada sokáig megmarad. Országúton pedig csakugyan mintha személyautóban utaznánk: komfortos a rugózás, kiszámíthatóak a menettulajdonságok, szófogadó a kormánymű, amelynek rásegítési arányát is nagyon jól eltalálták. Egyedül a sportos, dinamikus vezetés élménye az, amiről ezzel a motorral nagyjából-egészében le kell mondanunk.
Zárszó helyett
A kisebb méretű, könnyű és viszonylag olcsó terepjárók egyre népszerűbbek, és az új Kia Sportage ebben a szegmensben vitathatatlanul a legszebbek és legsokoldalúbbak közé tartozik. A teljesség kedvéért mondjuk el, hogy két erősebb benzinmotorral is kínálják, és valamennyi változata megvásárolható haszonjármű-kivitelben; táblázatunkban azonban természetesen a személygépkocsi-verziók árait tüntettük fel. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1991cm3
Legnagyobb teljesítmény: 82,4 kW (112 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 245 Nm/1800–2500min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 168 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,8 s
Menetkész tömeg: 1612 kg
Méretek (h/sz/m): 4350x1800x1695 mm
Orrszög/farszög: 28,8/28,9°
Hasmagasság: 195 mm
Abroncsméret (LX/EX): 215/65 R16/235/60 R 16
A csomagtér űrtartalma: 667–1887 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,2/5,9/7,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l
Utánfutó maximális tömege (fékkel/fék nélkül) 1600/750 kg
Ár (LX/EX): 846 700/927 700 korona
A benzinmotoros alapmodell ára: 749 700 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.