Hogy zavartalanul célba érjünk…

A nyári autós szabadság több száz, esetenként több ezer kilométer megtételét jelenti. Egy ilyen útnak természetesen csak megfelelően előkészített gépkocsival szabad nekivágnunk.

Az előkészületeknek annál körültekintőbbeknek kell lenniük, minél öregebb a jármű, de egy új autóba sem elég pusztán bepakolnunk, aztán indulás. Lássuk, hogy a kocsink korától függően – de esetenként attól függetlenül – mit kell átellenőriznünk, megvizsgál(tat)nunk, mielőtt elindulunk a hosszú útra.

1. Ha új, még jótállás alatt álló autónk van, feltétlenül nézzük meg a szervizkönyvben, mikor – elsősorban hány kilométernél – esedékes a legközelebbi garanciális ellenőrzés. Ha szabadságunk alatt ezt a kilométerszámot biztosan túllépnénk, az ellenőrzést feltétlenül előtte abszolváljuk. Régebbi autóknál ugyanez érvényes az olaj és a fékfolyadék, esetleg a hűtőfolyadék legközelebb esedékes cseréjére.

2. Már 1-2 éves autónkkal is előfordulhatott, hogy égőt/biztosítékot kellett cserélnünk, esetleg bármi oknál fogva hozzányúltunk az elsősegélydoboz tartalmához. Indulás előtt felétlenül pótoljuk a készletből hiányzó égőket, biztosítékokat, egészségügyi kellékeket.

3. Alaposan vizsgáljuk meg gumiabroncsainkat. Az idehaza minimálisan megengedett 1 mm-res mintázatmélység egy ilyen út előtt messze nem elég; a minimum 3, de inkább 4 milliméter. Az abroncsok sűrítését is gondosabban ellenőrizzük, hiszen jóval hosszabb távolság megtételére készülünk, mint máskor, ráadásul terheltebben és nagyobb sebességgel.

4. Sok autós közlekedik sérült szélvédővel, pedig ez elvileg a közúti közlekedésre alkalmatlanná teszi az autót. Külföldön is könnyen zsíros büntetésbe kerülhet, de ettől függetlenül is kitesszük magunkat annak a veszélynek, hogy egy ilyen üveg a következő kavicsot már nem éli túl.

5. A pótkerék csak akkor ér valamit, ha használható. Lehet, hogy még mindig a tavaly lecserélt defektes kerék lapul a csomagtartóban, de ennél jóval nagyobb a valószínűsége, hogy az évek óta nem használt abroncs puha, mint egy luftballon. Márpedig ilyenkor használhatatlan, s ha se pumpánk, se benzinkút a közelben, segítség nélkül nem folytathatjuk utunkat.

6. Az ablakmosóinknak természetesen működniük kell, a törlőgumiknak is jó állapotban kell lenniük. Ha van elég helyünk, vigyünk magunkkal 1-2 liter tartalék ablakmosó folyadékot.

7. S végül: autónk kötelező felszerelése magától értetődőnek számít, akár az idehaza érvényes előírásokról, akár az érintett országokéról van szó. Ha tehát gyermekeink még nem érték el a 12 éves kort vagy a 150 cm-es testmagasságot, nem hiányozhatnak a megfelelő méretű gyermekülések, és a mentőmellényről, valamint a vontatókötélről se feledkezzünk meg. S persze arról sem, hogy az előbbit a kezünk ügyében, tehát valahol az utastérben kell tartanunk.

Jó utat, kellemes nyaralást, szerencsés hazatérést!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?