Ezt az autót úgy vettem át tesztelésre, hogy tudtam: a világ legerősebb hathengeres dízelmotorja dolgozik benne. E tény mellett nyilvánvalóan eltörpül holmi ráncfelvarrás meg make-up, főleg ha azok tényleg nem voltak számottevőek. Az ember ilyenkor csak egyetlen mondatot ordít bele a világba, de azt torkaszakadtából: IDE NEKEM AZT A MOTORT!
BMW X3 3.0sd: Alázatra tanítja a konkurenciát!
Külalak, besorolás
„A legdacosabb dizájn a világon, szinte szándékoltan, tudatosan diszharmonikus. Sehol semmilyen vonal nem találkozik rajta normálisan egyetlen másikkal sem; egy végtelenül dühös formatervező feltartott középső ujja az értetlen, maradi világnak.” Magyarországi kollégám ebbéli vélekedésében van némi expresszív túlzás, de igazság is. A leghátulsó oldalablakok peremei tényleg bántóan hajolnak el az övvonaltól, a hátsó lámpákat pedig mintha két különböző autóról montírozták volna ide. Elöl is érdekes a kontraszt: a kevesebb fekete műanyag használatával harmonikusabbá vált arcot „dögösebb” hűtőrács tette más módon agresszívebbé. Ez a rács – csakis ezzel a motorral kombinálva – titánezüst színű, és a krómozott dupla kipufogóvég is a 3.0sd modell kiváltsága. Besorolás, konkurensek? Jelentem, a motorizációt is figyelembe véve nem találtam méltó ellenfelet az autó számára. A koreai és japán kisterepesek (Hyundai Tucson, Kia Sportage, Toyota RAV4, Honda CR-V) szóba se jöhetnek, maradna tehát a Jeep Cherokee 2.8 CRD (161 LE), a Land Rover Discovery TDV6 (190 LE), vagy a Mercedes-Benz ML 320 CDI (224 LE). Szó se róla, egyikük sem babapiskóta, no de tessék csak összehasonlítani a teljesítményadatokat…
Komfort, szereltség, térkínálat
Az innováció a beltérben száműzte a kopogós anyagok java részét: most jobb minőségű faburkolatok, műanyagok és bőrkárpitok ölelik körül az utasokat. Tesztautónkban mindezt hatásosan egészítették ki a 110 ezer koronába kerülő M sportcsomag elemei, például a sportos (emellett fűthető és elektromosan állítható) elülső ülések, a bőrbevonatú, többfunkciós sportkormány, a diszkrét fémkerettel ellátott pedálok, vagy a küszöbök díszlécei. Az inkább funkcionális, mint hivalkodó műszerfalat a sebesség- és a fordulatszámmérő uralja, a középen látható nagyméretű színes képernyő már feláras tartozék. A szereltség annyira gazdag, és esetünkben annyira átszőtték a különféle opciós csomagok, hogy nincs értelme róla leltárt készíteni – minden téren megfelel az autó rangjának. A térkínálattól is csak annyit, hogy mindenütt rengeteg rakodózug vesz körül bennünket, a csomagtartó pedig – lásd képeinket – nagy, jól pakolható és háromféleképpen bővíthető.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Erről a motorról már az 535d limuzin kipróbálása után eldöntöttem, hogy a világ legjobb háromliteres-hathengeres dízele és kész. Pedig ott még „csak” 272 lóerőt és 560 newtonmétert tudott. Nos, még ezt is lehetett fokozni! Méghozzá odáig, hogy egy terepjárót is 240 km/h-ra gyorsítson fel, és 6,6 másodperc alatt katapultáljon százra. Aszfalton tehát gyakorlatilag nem akadt méltó ellenfelem, pedig nemegyszer harcra készen, motorját bőszen túráztatva, elszánt arckifejezéssel sorolt be mellém a piros lámpánál egy-egy prémiummárkás limuzin sofőrje. Ha vettem a lapot, a fiú nyolc napon túl gyógyuló depresszív élménnyel lett gazdagabb, és a következő lámpánál – ha egyáltalán időben odaért – már inkább elfordította a fejét. Terepen pedig – élveztem a műszakilag tökéletes xDrive összkerékhajtás minden áldását, elsősorban a villámgyors reakciót és a mindig kellő mértékben megosztott nyomatékot. (Alaphelyzet: 40/60%, de ha kell, a rendszer a vonóerő 70%-át is képes átvinni az elülső kerekekre.) Eufórikus ámokfutásom persze legfeljebb közepesen rossz minőségű földutakra korlátozódott; az X3-ast nem sziklamászásra vagy megáradt patakokon való átgázolásra tervezték. Ezek a földutak azonban lehettek akármilyen csúszósak-nyálkásak-dagonyásak, az érzékeny kipörgésgátlóval kiegészített 4x4-es csúcstechnika szinte sínautózást garantált rajtuk. Standard tartozékként lejtmenet-szabályozó rendszer is volt az autóban; elsőre hideglelős élmény volt, hogy a vizes fűvel borított, 35 fokos folyóparti töltésen végig fékpedál nélkül ereszkedhetek le, de gyorsan meg lehetett szokni…
Zárszó helyett
A felfrissített X3 más erőforrásait is megizmosították valamelyest, de ennek a motornak a bevetése letaglózta a konkurenciát. Az ilyesfajta erődemonstráció mutatja meg, mire kötelez egy-egy márkát a rangja és presztízse, s hogy ilyenkor mennyire nincs értelme firtatni, miért nem elég feleannyi lóerő – amikor az is elég lenne. Ezt onnan tudjuk, hogy ilyen is van az X3-as kínálatban – de egy potenciális BMW-tulajdonosnak lehetővé kell tenni, hogy a dupláját is választhassa… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2993 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 210 kW (286 LE)/4400min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 580 Nm/1750–2250min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 240 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 6,6 s
Utánfutó maximális tömege: 2250 kg
Méretek (h/sz/m): 4569x1853x1674 mm
A csomagtér űrtartalma: 480–1560 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,3/8,7/7,2 l/100 km
Ár: 1 860 400 korona
Az alapmodell ára: 1 285 400 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.