Szabó Jólán lelkes közösségszervező is volt, egészen 75 éves koráig aktívan tevékenykedett (Foró: Rózsár Vince)
Szívesen adta át tapasztalatait – elhunyt a 80 éves dunaszerdahelyi népművelő és kórusalapító

Szabó Jolán, születési nevén Miklós Jolán csallóközi népművelő, kultúraszervező, több népdalkör alapítója április 20-án vasárnap hunyt el hosszú ideig tartó rákbetegség után.
Örökségét számos felvidéki település őrzi. Étvizedes munkássága során rengeteg embert megismert, szinte folyamatosan mozgásban volt. Csallóközkürtön, Padányban és Nyékvárkonyon és népdalkört alapított, ahogy Dunaszerdahelyen is Tiszta Forrás Népdalkör néven, mely 2023-ban ünnepelte 20 éves fennállását. Mindemellett a csaknem 50 éves Duna Menti Tavasz országos fesztivál előkészületeinél is segédkezett.
Mindenki Jolikája
Több nyugdíjas szervezettel volt kapcsolatban, akikkel együtt minden évben nyugdíjas találkozókat szerveztek. Az ő nevéhez fűződik a – még Padányban elkezdett – „Mentálisan sérültek karácsonya” Dunaszerdahelyen, amit évente megrendeznek. Opera- és nótaestek, különféle témájú előadások lelkes szervezője is volt. Egészen 75 éves koráig aktívan dolgozott. A kultúrház berkein belül megalapította az Egészség Klubot és a gyerekek számára is szeretett volna egy kórust elindítani, de ez már nem adatott meg neki.

Odaadó munkatárs
2003-ban megszólított Jolika, hogy csatlakozzam a Tiszta Forrás Népdalkörhöz, azóta ismerjük egymást. 2004-ben felvettek a kultúrházhoz, akkor ő még a Csallóközi Népművelési Központban dolgozott szakreferensként, ott szervezett programokat. Nyugdíjba vonulása után kezdett dolgozni a kultúrház szervezési osztályán, ahol később megalapította a Tiszta Forrás Népdalkört
– osztotta meg emlékeit lapunkkal Csörgei Tünde, aki 15 éven keresztül volt munkatársa a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban. Visszaemlékezett arra is, hogy mindazt a szakmai és emberi tapasztalatot, amit Szabó Jolán élethosszig tartó munkássága során megszerzett, szívesen adta tovább kollégáinak, akik ebből ma is gyarapodnak.
Elveszett énekhang
A dunaszerdahelyiek által jól ismert „Márton-napi vigadalom” is az ő és lánya, Szabó Ildikó nevéhez fűződik. Betegsége megjelenésével már nem tudott úgy énekelni, ahogy szeretett volna, ezért a közös éneklésekről is idővel le kellett mondania. Az ének volt az, ami nagy erőt adott számára, de az utolsó években is korát meghazudtolva dolgozott közösségéért.
Ha ezek a népdalkörök mesélni tudnának! Kilenc évig voltam tagja a dunaszerdahelyi népdalkörnek, rengeteg helyen jártunk, és mindenki szeretettel fordult hozzá
– árulta el volt kolléganője, Csörgei Tünde.

Gazdag és tartalmas életet élt, melynek tanúi lehettek mindazok, akik valamilyen módon hozzá kapcsolódtak, részt vettek rendezvényein vagy egy kórusban, egy színpadon énekeltek vele, akár 15 évig mellette ültek egy irodában.
Szabó Jolán temetése április 26-án 11 órakor lesz a dunaszerdahelyi temető ravatalozójában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.