Audi A6 allroad quattro 3.0 TDI – haszonjárműként

Ezt a négykarikást egyszer már teszteltük, és akkori írásunknak a „Személyautósabb” címet adtuk. Nos, a mostanié ilyen alapon akár „Teherautósabb” is lehetne; a kocsit ugyanis ezúttal haszonjárművé átépített változatban kaptuk meg a szokásos egyhetes próbaidőre.

Krómozott hűrőrács, hangsúlyos küszöbök, műanyag szegélyű kerékjáratokA szerző felvételeEz a verzió kívülről semmiben nem különbözik az alaptípustól; belülről is csak annyiban, hogy a hátsó ülések mögé fix térelválasztó rácsot építettek be. A kocsi ettől még ötszemélyes maradt, a csomagtér bővítésére viszont nincs lehetőség. Az átépítés előnye, hogy a 3,5 tonna össztömeg alatti haszonjárművek kategóriájába minősíti át az autót, így megvásárlásakor viszszaigényelhető az adó.

Külalak, besorolás

Mit mondjunk: soha ne lássunk csúnyább „teherautót”. Gyakorlatilag az A6 Avant, vagyis kombi áll előttünk, némi terepes stílusjegyekkel megfűszerezve. Ilyenek például az attraktív tetősínek, az elülső és hátsó lökhárító alatti acéllemezek, vagy az erőteljesen kidomborodó ezüstszínű küszöbök. Meg persze a krómozott hűtőrács, amely sokkal dinamikusabbá – ha úgy tetszik: agresszívebbé – teszi az autót. Ezzel együtt sietünk leszögezni, hogy szó nincs terepjáróról, sőt e tekintetben az új allroad még az elődjéhez képest is némi visszalépést jelent. Ez persze érthető: az ingolstadtiaknak van már igazi terepjárójuk (Q7), sőt lehet, hogy már az idén piacra kerül a kisebbik Q5 is. Viszont éppen új státusának köszönheti az Audi A6 allroad, hogy gyakorlatilag nincs közvetlen konkurense: a Mercedes E-osztály vagy a BMW 5-ös sorozat összkerekes kombijai ugyanis mindenfajta terepesítés nélküli sima személyautók. Ha nagyon akarnánk, a Volvo XC70-est vagy a Subaru Legacy Outbacket állíthatnánk az A6 allroad mellé, de a rokonság – méretekből, motorkínálatból, hajtásmódból, rugózásból stb. eredően – egyikkel sem túl közeli.

Komfort, szereltség, térkínálat

Belül azt érezzük, hogy – rács ide, kisfurgon-státus amoda – csupa nagy betűs AUTÓBAN ülünk. Elöl-hátul lenyűgöző a helykínálat, bár a hátsó szektorban egy esetleges ötödik utast igen zavarna a széles és magas kardánalagút. Mindenütt a legjobb minőségű anyagok vesznek körül bennünket: a műszerfal, mint egy fényorgona, a középkonzol, mint egy űrkomp kezelőpultja. Ezt a pultot itt egyébként MMI-nek hívják, ami a Multi Media Interface kifejezés rövidítése. Sokban hasonlít a BMW i-Drive rendszeréhez, erényeivel (kevés gomb sok funkcióra) és hátrányaival (egy-egy funkció többlépcsős elérhetősége) együtt. Innen vezérelhető az adaptív légrugózás is, amelyről később szólunk részletesebben. A szereltség értékesebb elemei – a teljes légzsákkészleten és ugyancsak teljes körű elektronikus menetszabályozáson kívül – a külső levegő minőségére is reagáló kétzónás automata klímaberendezés, valamint a közlekedési híreket eltárolni képes 10 hangszórós, CD-táras rádió. Kár, hogy lemezváltója a kesztyűtartóban kapott helyet: igazán korszerű autóknál ez ma már nem szokás. Az óriási csomagtartó, mint már említettük, nem bővíthető, viszont rendkívül flexibilissé teszik az ötletes kiegészítők (sínen futó, bárhol rögzíthető fém elválasztólapok, vászonhevederek, hálók). Ha mégis nagyobb rakodótér kellene, a hátsó üléstámlák előredöntésével oldható meg a probléma.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A háromliteres, közös csöves turbódízel erős és nyomatékos, rugalmassága pedig egyenesen párját ritkítja. Az összkerékhajtás állandó; az alaphelyzetben 50:50%-os erőelosztást tengelyközi Torsen differenciálmű biztosítja, amely szükség esetén még 25% többletet képes szállítani a rászoruló futóműnek. A kocsi mindennek köszönhetően valami hihetetlenül stabil: a hosszú hátsó túlnyúlást többszörös biztonsági tartalékkal semlegesíti az intelligens 4x4-es hajtás. A hatfokozatú tiptronic automata váltó kézi kapcsolást is lehetővé tesz, és külön sportos fokozata van. Az autó igazi különlegessége, egyben leghasznosabb „terepes” kelléke azonban a légrugózás, amelynek segítségével az aszfalthoz tapadó üzemmódtól az önszabályozó rezsimen keresztül egészen a könynyű terepesek nívóját megütő 185 milliméterig választható meg a hasmagasság. A LIFT nevű legmagasabb fokozatban már kátyús földutakon is egész jól elboldogulunk, de arra ilyenkor is ügyelnünk kell, hogy nagy tengelytávjából eredően „fel ne ültessük” valahová az autót.

Zárszó helyett

Az Audi A6 allroad haszonjárművé átépítve is a legreprezentatívabb személygépkocsik közé tartozik. Szabályozható légrugózása és precízen adagolt terepes stílusjegyei ugyanakkor olyan többlettel gazdagítják, amilyeneket ilyen kombinációban senki más nem kínál. Az átépítés lehetősége egy újabb plusz – ami az ár esetében 19%-os mínuszt jelent… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2967 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 171 kW (233 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 450 Nm/1400–3250min-1

Sebességváltó: hatfokozatú automata

Legnagyobb sebesség: 230 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,8 s

Menetkész tömeg: 1880 kg

Méretek (h/sz/m): 4934/1862/1519 mm

Hasmagasság: 125–185 mm

Orrszög/farszög: 18,3/25°

A csomagtér űrtartalma: 565 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,8/7,0/8,8 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l

Ár: 1 866 600 korona

A tesztelt kocsi ára: 2 529 200 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?