Audi A3 Sportback 2.0 TDI: Időtálló attraktivitás

E heti tesztautónk nem tartozik a legújabb modellek közé. A jelenlegi család háromajtós változatát még 2003-ban mutatták be, a Sportback nevű ötajtós egy évvel később érkezett. Azóta annyi változás történt, hogy megjelent a kínálatban néhány új motor, és a kocsi haszonjárművé átépítve is megvásárolható, illetve megrendelhető.

A krómkeretes pajzs azóta az Audik új arcává váltA szerző felvételeMi azonban a személygépkocsi-változatot mutatjuk be, mégpedig a második legerősebb dízelmotorral, plusz alulról a második szereltségi fokozatban. És annyit máris előrebocsáthatunk, hogy sem a szereltség láttán, sem a motort érezvén nem volt egy másodpercnyi hiányérzetünk sem.

Külalak, besorolás

Az alapformák ugyanazok, mint az háromajtósé: nyúlánk, alacsony, keskeny üvegezésű karosszéria, de természetesen több oszloppal és oldalablakkal. Az első háromajtósokkal szembeni legkirívóbb különbség azonban vitán felül az új hűtőmaszk, amely azóta már az Audik legfőbb ismertetőjegyévé, mondhatni új arcává vált. A jellegzetes krómkeretes pajzsot nem szakítja meg a lökhárító, így az orr-rész sokkal karakteresebb, dinamikusabb. Hátul a lámpatestek átformálásával újítottak a formatervezők: a keskenyebb belső sávok csaknem a rendszámtábla csücskéig nyúlnak be az ötödik ajtóba. Egy szó mint száz: akárhonnan is nézzük, nagyon szép, elegáns és sportos ez az autó, tényleg illik rá a név. Ami pedig a besorolását illeti, az alsó középkategóriába tartozik, ahol – a motort és a karosszériatípust is figyelembe véve – az ötajtós Alfa 147 1.9 JTD vagy a BMW 120d áll hozzá a legközelebb. A 136 lóerős Volvo C30 2.0D már kissé távolabbi rokon, mivel csak háromajtós karosszériával gyártják.

Komfort, szereltség, térkínálat

Az elülső ülések úgy tartják a testet, ahogy az a kocsi neve alapján el is várható. Hátul két személy utazhat igazán kényelmesen, és – hacsak az elöl ülők nem tolatnak ütközésig hátra – a lábuknak is jut elég hely. Mivel a Sportback csaknem tíz centiméterrel megnyúlt az „előtanulmánynak” tekinthető háromajtóshoz képest, de a tengelytáv változatlan maradt, a növekmény az utastér mögött mutatkozik meg: a koffer egy benzineskannányival (20 l) lett nagyobb. Ráadásul kitűnően hozzáférhető és jól formázott, éppen csak a küszöbe picit magas. Ami pedig a szereltséget illeti – nos, egy pici hiányérzetünk azért mégiscsak volt. Mert tény, hogy van ABS, négy légzsák, ESP, kétzónás automata légkondi, sebességfüggő szervokormány és fedélzeti számítógép, rádiót azonban minden szereltségi szinten rendelni kell. A kocsinkban muzsikáló, mp3-as fájlokat is játszó II. generációs Concert például 33 800 koronába kerül. Nem zárhatjuk le viszont ezt a fejezetet anélkül, hogy meg ne dicsérjük a belsőépítészetben felhasznált anyagok kiváló minőségét. Megmunkálásuk, illesztésük a legapróbb részletekben is hibátlan, s mindezt egészen magas fokú esztétikával sikerült ötvözni.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A második legerősebb dízelmotor esetünkben a szivattyú– fúvóka rendszerű 2.0 TDI eredeti, 103 kW-os változata volt; erősebbik verziójában ugyanis ez a motor 125 kW-ot (170 LE) teljesít. A 140 lóerő és a 320 newtonméter azonban tökéletesen elég ehhez a nem túl nehéz autóhoz – főleg hogy a csúcsnyomaték a változó lapátszögű töltőturbinának köszönhetően korán jelentkezik, és viszonylag sokáig megmarad. A hatfokozatú kézi váltó karja egyedül a hátramenetet találja meg kissé nehezen, a többi fokozat szinte magától becsusszan. Beosztásuk is mintaszerű: hatosban kilencvennél 2000-et, 130-nál 2500-at forog a motor. Az 5,5-ös gyári átlagfogyasztást minimális önfegyelemmel tartható, de frissebb tempóban is alig léptük túl a 6 litert. Ilyenkor már a négyelemes felfüggesztésű hátsó futómű precizitását is érezni lehetett: meglepően hagy kanyarsebességig volt képes csírájában elfojtani a far kitörési kísérleteit, de a tűréshatárt túllépve sem volt feltétlenül szükség kormánykorrekcióra: szépen helyrerakott bennünket az elektronika.

Zárszó helyett

Az Audi A3 öt- és háromajtós kivitelben egyaránt olyan személygépkocsi, amely újdonságerejének elmúltával is sokáig megőrzi attraktivitását, eleganciáját. Ötajtósként reprezentatív családi autónak is tökéletesen megfelel, feltéve ha a család legfeljebb négytagú. Középső dízelmotorja értelmes kompromiszszum ár és teljesítmény között, mivel a legolcsóbb dízelverzió ezen a szereltségi szinten 944 800, a legdrágább pedig – igaz, már összkerékhajtással – 1 178 200 koronába kerül. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1968 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1750–2500 min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 207 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s

Menetkész tömeg: 1380 kg

Méretek (h/sz/m): 4286x1765x1423 mm

A csomagtér űrtartalma: 370–1120 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,2/4,6/5,5 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l

Ár: 1 040 400 (haszonjárműként 874 290) korona

Az A3 Sportback induló ára: 743 900 (haszonjárműként 625 130) korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?