Ha egy személygépkocsi-modellszériát egészen kis példányszámban dobnak piacra, az csakis valami különleges ínyencfalat lehet. Például egy Audi A3, ötajtós kivitelben, amely már önmagában sem mindennapi autó. Adjunk neki még egy sejtelmes toldaléknevet, amely nemcsak jól hangzik, de pozitív töltete is van.
Audi A3 Premium 1.9 TDI: Kivételes!
ALAKTAN
Annak idején még az sem volt biztos, lesz-e egyáltalán ötajtós A3; ezt ugyanis csak az alapmodell bemutatása után három évvel, 1999-ben döntötték el Ingolstadtban. A kis Audi ezzel rögtön helyzeti előnybe került legfőbb riválisaival szemben (Mercedes Sportcoupé, BMW Compact), mivel azok kizárólag háromajtós karosszériával készülnek. Érthető tehát, hogy a különleges széria alapjául is az ötajtós kivitelt választották, s ezzel már első fokon adtak egy pofont a konkurenciának. A gyönyörű Kamei sportmaszk volt a második pofon, a harmadik pedig az ár és a szereltség aránya, de arról majd a megfelelő helyen. Most inkább folytassuk azzal, hogy az ötajtós A3 úgy általában is hihetetlenül kompakt autó, amelyet mintha egyetlen tömbből faragtak volna ki. Legjellegzetesebb stíluseleme talán a háromlépcsős hátsó rész (szélvédő–ötödik ajtó–lökhárító), amelyet impozáns méretű lámpatestek fognak közre. (A Premium modellnél természetesen még ezt is kézből kontrázza az említett Kamei sportmaszk.) A kiugró hátsó ajtó mellesleg a pogygyászteret is effektíven megnöveli. Az ötküllős, 15 hüvelykes könnyűfém keréktárcsák a Premium-alapcsomaghoz tartoznak.
BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG
Elegáns és áttekinthető. Mint a nagyobb testvéreké... Hogy a Premium mennyire más, mint a standard A3-asok (Attraction, Ambition), azt szereltsége bizonyítja a legmeggyőzőbben. Ilyen szempontból egy-két dologban még a csúcsmodell Ambiente-t is lepipálja: hogy mást ne mondjunk, itt nem feláras tartozék az ötajtós karosszéria (másutt elektromos hátsó ablakemelőkkel együtt 42 600 koronába kerül), a tízhangszórós, CD-lejátszóval kombinált Concert autórádió (36 700), a metállfényezés (22 700), vagy a távirányítású központi zár (12 800). Ha csak ezt összedobjuk, máris szűk 115 ezernél tartunk, és még nem számláztuk a sportmaszkot, a négy alufelnit, az elülső középső kartámlát, vagy az egyébként csakis Ambiente-kelléknek számító Alcantara kárpitozást. Mindenesetre óvatos becslések szerint is kb. százötvenezer koronát spórol meg az, aki Premium kivitelben vásárolja meg az autót az ugyanígy felszerelt Attraction vagy Ambition helyett. Nem is beszélve arról, hogy a kis példányszámú sorozat darabjai előbb vagy utóbb a gyűjtők érdeklődését is felkeltik majd. A szereltséghez visszatérve az A3 Premium standardja az elmondottakon kívül még a következő értékesebb elemeket tartalmazza: ABS+EDS fékerő-elosztó, két frontlégzsák, négy elektromos ablakemelő, elektromosan állítható külső visszapillantó tükrök, Climatronic automata légkondi, két síkban állítható volán, állítható magasságú elülső ülések, fűtött ablakmosó-fúvókák. A feláras kellékek közül elülső ködlámpákat (7100), fedélzeti számítógépet (19 000) és fűthető elülső üléseket (16 800) találtunk még a tesztautóban. A térkínálatról csak annyit, hogy a kocsi méreteihez képest kimondottan nagyvonalú, ami elsősorban a hátul is kellően magas kocsiszekrénynek köszönhető.
MOTOR, MENETTULAJDONSÁGOK
A „háromlépcsős” hátsó rész nemcsak szép, hanem praktikus isA szerző felvételeiAz Audi A3 Premium a márkára jellemző gazdag választékban kapható a hazai piacon: a motorok, a váltók plusz a kétféle meghajtási mód kombinációja összesen 14 típust eredményez. A négy benzinmotor emelkedő sorrendben 101, 125, 150 és 180 lóerőt tud (74, 92, 110 és 132 kW), a két turbódízel csúcsteljesítménye pedig 100, illetve 130 LE (74/96 kW). Tesztautónk az erősebbik öngyulladóssal, illetve hatfokozatú kézi váltóval volt felszerelve. Mit mondjunk: ideális kombináció! És most távolról sem csupán a fogyasztásra gondolunk, hanem tessék csak megnézni a kocsi dinamikai mutatóit: végsebesség kétszáz felett, „százas sprint” 10 másodpercen belül... Nem csoda, hiszen a hihetetlenül jól bevált 1.9 literes TDI második legerősebb változatáról van szó, amelynek csúcsnyomatéka – mint tudjuk, dízelnél ez fontosabb, mint a legnagyobb teljesítmény – egy kisebb teherautónak is becsületére válna. Ezt lényegében a motorirányító elektronikával és a variabilis lapátszögű turbinával érték el a konstruktőrök. A teljesítménykategóriát egy piros betű jelzi a három közül, és talán ez az egyetlen dolog, ahol még a szabatosságukról ismert németeknek is sikerült kissé kaotikus állapotokat teremteniük. Az 1,9-es TDI-nek ugyanis már vagy hat különböző változata van forgalomban, de olyasminek még így sem szabadna megtörténnie, hogy például az Octavia „százlovasa” két piros betűvel büszkélkedhet, a 130 lóerős Audi pedig mindössze eggyel. Szerencsére a betűk színe a legkevésbé sem befolyásolta a motor képességeit, amelyek a hatfokozatú kézi váltóval kombinálva ritka vezetési élményt nyújtottak. Ha igazán sprintelni akartunk, ötmásodpercenként adagolhattuk a sebességfokozatokat, ugyanakkor egy átlagos előzést „hatosban” is kényelmesen végrehajthattunk. Ám azok is maradéktalanul elégedettek lesznek, akiket végképp nem érdekel a sprint és a sportos vezetés: nyílt pályán belapátolják a legmagasabb fokozatot és akár szundikálhatnak is, egy átlagos nagyságú városon pedig szerencsés esetben harmadikban vagy negyedikben, váltás nélkül végigaraszolhatnak.
ZÁRSZÓ
Az Audi A3 Premium minden túlzás nélkül kivételes autónak nevezhető, főleg ezzel a bivalyerős, ugyanakkor takarékos dízelmotorral. Sajnos, nálunk mégsem számíthat átütő piaci sikerre, mert aki itt hajlandó közel egymillió koronát adni egy kocsiért, az minimum kétszer ekkorát vesz. Ettől persze az A3 még ideális családi autó marad, már csak a méreteinél fogva is. Ami pedig a közel egymilliót illeti, tény, hogy nem kis összeg; de tessék csak még egyszer utánaszámolni, mit kapnak érte... Vas Gyula
NÉVJEGYKÁRTYA
Modell: Audi A3 Premium 1.9 TDI
Karosszéria: ötajtós kompakt
Motor: négyhengeres, szivattyú–fúvóka
rendszerű turbódízel
Hengerűrtartalom: 1896 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 96 kW (130 LE)/4000 ford./perc
Legnagyobb forgatónyomaték: 310 Nm/1900 ford./perc
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 205 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,2 s
Önsúly: 1220 kg
Méretek (H/Sz/M): 4152x1735x1423 mm
A csomagtér űrtartalma: 350–1100 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,9/4,2/5,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 991 200 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.