A torinóiak középkategóriását 1998-ban az év legjobb európai autójává választották. Hogy a döntés jogos és megalapozott volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a kocsihoz hosszú éveken keresztül hozzá sem kellett nyúlni: úgy volt jó, ahogyan elsőre sikerült. Jött azonban az egységes modellfrissítési offenzíva, amely, bár nem sokkal a generációváltás előtt, de a 156-ost is elérte.
Alfa Romeo 156 1.6 Impression: Attraktív alapfok
Külalak, besorolás
Az Alfa 156 középkategóriás limuzin, hangsúlyozottan sportos vonásokkal. Kívülről például akárki könnyen háromajtósnak nézheti, mivel a hátsó ajtók kilincseit alaposan eldugták a konstruktőrök. Karosszériája, akár egy ékszerdoboz, amelyről 6 évvel ezelőtt azt hittük, hogy szebb már nem is lehet. Tévedtünk. Az új elülső maszk nemcsak sportosabb és dinamikusabb a réginél, de a 147-essel megkezdett formaegyesítési vonulatba is jól illeszkedik. Más lényeges újítás nincs, de az új arc önmagában is jócskán felüdítette az autót. Ami pedig a konkurenciát illeti, csak néhány név a hosszú listáról: Audi A4 1.6 (75 kW/102 LE), BMW 316 Compact (85/116, de itt nem négyajtós limuzinról, hanem háromajtós kupéról van szó), Hyundai Elantra 1.6 (77/105), Chevrolet Lacetti 1.6 (80/109), Opel Vectra 1.6 (74/101), Renault Laguna 1.6 (79/107), Toyota Avensis 1.6 (81/110), VW Passat 1.6 (76/102). Mint látható, az Alfa magabiztos erőnyerő ebben a mezőnyben.
Komfort, szereltség, térkínálat
Egy Alfa Romeóban a fenti három címszó közül minimum kettőt másként értelmezünk, mint egy közönséges autóban. A komfortot azért, mert nem ösztönösen ezt keressük: colstockot pedig aztán végképp nem veszünk elő, hogy távolságokat méricskéljünk térd és üléstámla között, hanem egyszerűen átadjuk magunkat az érzelmeinknek. A mélyen besüllyesztett, középen még felénk is fordított „órák” látványának, a vezetőülés ölelésének, és még sok minden másnak. Persze azért a hagyományosan értelmezett kényelemben sem szenvedünk hiányt: az ülések hátul is nagyon jók, bár a tesztelt alapszinten alul-felül egybeszabottak, és támlájuk sem előredönthető. A hátsó lábtérrel sincs különösebb gond, ami viszont kicsi, az a rakodókapacitás. A koffer mérete jócskán elmarad a négyajtós középkategóriás limuzinok átlagától, ajtórekeszek hátul nincsenek, elöl szűkösek, egyedül apró horpaszokból-kádacskákból van elegendő. Ilyenkor azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, milyen autót értékelünk… A szereltséget illetően viszont abszolút objektívek lehetünk, annál is inkább, mert alapszinten sem szégyellnivaló: teljes front- oldal- és függönylégzsákkészlet, ABS+EBD, kézi vezérlésű klímaberendezés, hogy csak a reprezentatívabb kellékeket említsük.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Erőnyerő az 1,6-osok mezőnyében Egy Alfának az alapmotorja sem lehet akármilyen, és nem is az: mint már láthattuk, a legerősebb az 1,6-os benzinesek mezőnyében. Sportos jellege abban is megnyilvánul, hogy csúcsteljesítményét és nyomatékát egyaránt viszonylag magas fordulatszámon adja le, ami szinte kiprovokálja a dinamikus vezetési stílust. Nagyon jó látni-hallani-érezni, ahogy a dupla gyertyás Twin Spark a gázpedált nyomva egyre hangosabban énekel, egyre nagyobb erővel röpíti az autót, a fordulatszámmérő skáláján ugyanakkor még mindig messze van a piros mező… Ez a motor egyszerűen erre készült, így kell használni, akár a gyári mutatókat valamivel meghaladó fogyasztás árán is. A menettulajdonságok is hasonlóan „alfásak”: kemény, feszes futómű, amelyet polgári autózással lehetetlen csúszásba vinni, direkt áttételű kormány, amelynek köszönhetően nemcsak élvezetesen és kis mozdulatokkal, hanem precízen is irányítható a kocsi. Egy szó, mint száz: az Alfa 165-ös nemcsak az alapmotor teljesítményében, hanem menettulajdonságaiban is túlnövi korábban felsorolt konkurensei döntő többségét: az utóbbiak terén tulajdonképpen csak az Audi A4 és a BMW Compact áll vele azonos színvonalon.
Zárszó helyett
Aki ezt a motort és ezt a szereltséget választja az Alfa 156-os 23 típusból álló modellpalettájáról, elfogadható áron lesz egy erős individulalitással felruházott, hangsúlyozottan sportos fazonú, presztízsmárkájú középkategóriás családi limuzin birtokosa. Mindez talán elegendő kárpótlás a kissé szűkösebb csomagtérért és a keskeny ajtózsebekért. Azok számára mindenképpen, akikben – stílszerűen az ismert Alfa-szlogent idézve – „cuore sportivo”, azaz sportos szív dobog… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 88 kW (120 LE)/6200min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 146 Nm/4200min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,5 s
Menetkész tömeg: 1265 kg
Méretek (h/sz/m): 4435x1743x1390 mm
A csomagtér űrtartalma: 378 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,4/6,4/8,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 63 l
Ár: 799 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.